Edmundo González Urrutia ja María Corina Machado saivat Saharov-palkinnon
17.12.2024 15:59:14 EET | Euroopan parlamentti – Suomen-toimisto | Tiedote
Puhemies Roberta Metsola myönsi tiistaina vuoden 2024 mielipiteenvapauden Saharov-palkinnon venezuelalaisille Edmundo González Urrutialle ja María Corina Machadolle.

Avatessaan tiistaina mielipiteenvapauden Saharov-palkintoseremonian Euroopan parlamentin puhemies Roberta Metsola sanoi: ”Edistäessään oikeutta, demokratiaa ja oikeusvaltioperiaatetta María Corina Machado ja Edmundo González Urrutia pitävät pelottomasti yllä arvoja, jotka ovat tärkeitä miljoonille venezuelalaisille ja Euroopan parlamentille. Saharov-palkinto on muistutus siitä, ettei taistelu vapauden puolesta ole koskaan turhaa. Venezuelan tulevaisuus kuuluu sen kansalle, ja EU-parlamentti seisoo sen rinnalla.”
María Corina Machado, jota edusti seremoniassa hänen tyttärensä Ana Corina Sousa, valittiin vuoden 2023 esivaaleissa demokraattisen opposition ehdokkaaksi presidentinvaaleihin. Venezuelan hallinnon kontrolloima vaalineuvosto kuitenkin hylkäsi hänen ehdokkuutensa.
Diplomaatti ja poliitikko Edmundo González Urrutia valittiin opposition ehdokkaaksi. Vaalien jälkeen hän kritisoi hallitusta, joka ei julkistanut virallisia ja yksityiskohtaisia äänestystuloksia, ja kiisti Nicolás Maduron väitteet vaalivoitosta. González Urrutiasta tehtiin pidätysmääräys syyskuussa, minkä jälkeen hän poistui maasta ja sai turvapaikan Espanjasta.
Saharov-seremoniassa González Urrutia sanoi mepeille: ”Ennemmin tai myöhemmin Venezuela siirtyy sen kansan valitsemaan suuntaan. Nyt näkemämme väärinkäytökset ja väkivalta ovat kömpelö yritys viivyttää vääjäämätöntä.”
”Mikään väkivaltaan perustuva hallinto ei ole vakaa”, sanoi González Urrutia. Hän korosti, että Venezuelan kansa, mukaan lukien nykyisen hallituksen kannattajat ja entiset kannattajat, haluaa edetä vapauden, demokratian ja yhteisymmärryksen tiellä.
González Urrutia totesi, että Saharov-palkinto vahvistaa hänen sitoumustaan vuoropuheluun ja symboloi demokraattisten voimien yhteenkuuluvuutta kaikkialla maailmassa. Nämä voimat tarvitsevat toisiaan nyt enemmän kuin koskaan, sanoi González Urrutia. ”Venezuela taistelee koko maailman vapauden ja demokratian puolesta”, hän totesi.
Etäyhteydellä puhunut María Corina Machado totesi, että hänen edustamiaan voimia Venezuelassa on yritetty hajottaa, heikentää ja vaimentaa neljännesvuosisadan ajan. ”Hallitus saarnasi vihaa ja yritti kääntää meidät toisiamme vastaan: rikkaat köyhiä vastaan, vasemmiston oikeistoa vastaan, valkoiset mustia vastaan, maahan jääneet sieltä lähteneitä vastaan, eri uskontojen edustajat toisiaan vastaan”, hän sanoi.
”Samalla hallitus pyrki tuhoamaan demokratian instituutiot itsenäisestä oikeuslaitoksesta vapaisiin vaaleihin. Korruptoitunut rikollishallinto on tukahduttanut talouden ja saanut aikaan historian pahimpiin kuuluvan hyperinflaation. Samalla miljoonista ihmisistä on tullut riippuvaisia valtionavusta, jonka ehtona on poliittinen uskollisuus, eikä heillä ole omanarvontuntoa tai tulevaisuutta. Mutta Venezuela on vastannut tähän: 28.7. pidetyt presidentinvaalit olivat alku pysäyttämättömälle muutokselle, joka ei rajoitu tähän hetkeen tai Venezuelan rajojen sisälle. Me tiedämme, että voitamme vielä, ja Venezuelan voitto tulee olemaan koko ihmiskunnan voitto”, sanoi Corina Machado. Hän kiitti Euroopan parlamenttia, joka osoitti, etteivät venezuelalaiset ole yksin.
Mepit tunnustivat 19.9.2024 hyväksytyssä päätöslauselmassa Edmundo González Urrutian maan lailliseksi ja demokraattisesti valituksi presidentiksi sekä María Corina Machadon sen demokraattisten voimien johtajaksi. Tekstissä todettiin, että kansainvälisten vaalitarkkailijoiden mukaan Venezuelan presidentinvaalit eivät olleet kansainvälisten normien mukaiset.
Helmikuun 2024 päätöslauselmassa parlamentti oli pyytänyt jäsenmaita ylläpitämään Maduron hallintoon kohdistuvia pakotteita ja laajentamaan niitä, kunnes hallinto suostuu Barbadoksen sopimuksen mukaisesti noudattamaan demokratian pelisääntöjä ja oikeusvaltioperiaatetta sekä kunnioittamaan ihmisoikeuksia.
Heinäkuussa 2023 parlamentti myös tuomitsi jyrkästi ”mielivaltaisen ja perustuslain vastaisen päätöksen” estää mm. María Corina Machadoa, Leopoldo Lópezia, Henrique Caprilesia ja Freddy Superlanoa asettumasta ehdolle vuoden 2024 vaaleissa.
Katso videotallenne palkintoseremoniasta.
Taustaa
Euroopan parlamentti on vuodesta 1988 myöntänyt vuosittain mielipiteenvapauden Saharov-palkinnon ihmisille tai ryhmille, jotka puolustavat ihmisoikeuksia ja perusvapauksia, esimerkiksi ilmaisunvapautta, vähemmistöjen oikeuksia, kansainvälisen oikeuden noudattamista, demokratiaa ja oikeusvaltiota. Se on nimetty neuvostoliittolaisen fyysikon ja toisinajattelijan Andrei Saharovin mukaan.
Lisätietoa
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina SalorantaLehdistötiedottajaEuroopan parlamentin Suomen-toimisto
Puh:0407205025niina.saloranta@europarl.europa.euRoosa PurhonenLehdistötiedottajaEuroopan parlamentin Suomen-toimisto
Puh:0403510264roosa.purhonen@europarl.europa.euKuvat

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Euroopan parlamentti – Suomen-toimisto
Europaparlamentet vill stärka EU:s demokrati och bekämpa utländsk inblandning15.9.2026 14:42:41 EEST | Pressmeddelande
Utländsk inblandning och desinformationshot utgör ett angrepp på ”själva kärnan i det europeiska projektet”. Det varnade ledamöterna för och påpekade att medborgarna drabbas värst.
EU:n demokratia ja selviytymiskyky ulkomaista sekaantumista vastaan15.9.2026 14:42:41 EEST | Tiedote
Mepit varoittavat, että ulkomaisella sekaantumisella ja disinformaatiouhkilla hyökätään Euroopan yhdentymishankkeen ytimeen ja että kansalaiset ovat niiden ensisijaisia uhreja.
Muistutuskutsu: Suomalaismeppien lehdistötilaisuus Euroopan unionin tilasta keskiviikkona 16.9.14.9.2026 12:37:33 EEST | Kutsu
Tervetuloa suomalaismeppien lehdistötilaisuuteen EU:n tilasta keskiviikkona 16.9. klo 14.45-15.45 Suomen aikaa (klo 13.45-14.45 Strasbourgin aikaa). Tilaisuus järjestetään etäyhteyksin.
Toimittajakutsu: Suomalaismeppien lehdistötilaisuus Euroopan unionin tilasta keskiviikkona 16.9.11.9.2026 16:33:43 EEST | Kutsu
Tervetuloa suomalaismeppien lehdistötilaisuuteen EU:n tilasta keskiviikkona 16.9. klo 14.45-15.45 Suomen aikaa (klo 13.45-14.45 Strasbourgin aikaa). Tilaisuus järjestetään etäyhteyksin.
Europaparlamentet: Sessionsinfo 14-17 september 2026, plenarsammanträde i Strasbourg11.9.2026 12:19:34 EEST | Pressmeddelande
Tillståndet i Europeiska unionen: debatt med Ursula von der Leyen På onsdag klockan 09.00 debatterar EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen tillståndet i EU 2026 med Europaparlamentets ledamöter. Värna den europeiska demokratin Parlamentet väntas rösta om rekommendationer för att stärka EU:s motståndskraft mot utländsk inblandning och andra hot i en alltmer fientlig global miljö. Kanadas premiärminister Mark Carney talar inför Europaparlamentet På torsdag klockan 11.30 talar Kanadas premiärminister Mark Carney i plenum. Han väntas fokusera på förbindelserna mellan EU och Kanada i en tid präglad av växande geopolitiska spänningar. Övriga ärenden Europaparlamentet debatterar och röstar också om följande ärenden under veckans plenarsammanträde: Mer information Slutgiltigt förslag till föredragningslista Se plenarsammanträdet direkt på nätet Presskonferenser och andra händelser Europaparlamentets multimediecentrum: ljud- och bildmaterial för journalister Europaparlamentets pressm
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme