HUS har gjort den första handtransplantationen i Finland
Vid HUS Mejlans brosjukhus gjordes i november den första handtransplantationen i Finland. Åtgärden gick enligt plan och patienten är på väg att skrivas ut från sjukhuset.

Finlands första handtransplantation pågick i cirka 17 timmar. ”Vi gjorde en handtransplantation på en patient som fått både händerna och fötterna amputerade för flera år sedan, säger överläkaren i handkirurgi", professor Jorma Ryhänen.
Handtransplantation är en ytterst krävande åtgärd
En handtransplantation består av tre separata operationer: lösgöring av handen från organdonatorn, förberedande operation på mottagaren och förankring av transplantatet. I operationen där handen förankras fästs först ben och blodkärl. Efter det fästs senor, nerver och andra strukturer. Det är flera tiotals strukturer som ska fästas.
Globalt sett har händer och övre extremiteter transplanterats i höjd med handleden, underarmen och överarmen. Operationen planeras individuellt för varje patient. ”Ju längre amputationsstump patienten som ska få transplantatet har kvar, desto kortare del av den övre extremiteten behöver transplanteras och desto bättre är det förväntade funktionella resultatet. Transplantationen på vår första patient gjordes i höjd med underarmen”, säger Ryhänen.
Noggrann förberedelse av patienten och lång rehabilitering
Före transplantationen genomgick patienten mycket omfattande undersökningar, där patientens lämplighet för åtgärden utreddes. Efter operationen fick patienten intensivvård i cirka en vecka och avdelningsvård i flera veckor. Framför sig har patienten därefter rehabilitering som varar i över ett år och flera uppföljningsbesök på sjukhuset, där man bland annat följer upp transplantatets funktion och hur känseln återvänder samt patientens hälsa.
För att transplantationen ska lyckas behöver funktionen för nerverna och musklerna återställas. ”Vid en transplantation i höjd med handleden uppnås i allmänhet en mycket tillförlitlig förmåga att böja och sträcka fingrarna. Även känsel i fingerspetsarna kan förväntas. Greppstyrkan, finmotoriken och känseln förblir dock sämre än hos en normal hand. Det är ännu för tidigt att bedöma detta för vår egen patient, men i detta skede ser allt bra ut”, säger Ryhänen.
Skador och infektioner orsaker till förlust av händerna
Proteser för den övre extremiteten har under de senaste årtiondena utvecklats enormt, men svårigheterna med proteser är avsaknad av känsel samt protesernas klumpighet och funktionssäkerhet. Transplantation av en hand eller övre extremitet görs i allmänhet på patienter som saknar fungerande händer. ”Orsaken till att en person förlorat händerna kan vara till exempel djupa infektioner och olika skador som till exempel brännskador eller krigsskador”, säger Ryhänen.
Donatorn av en kroppsdel och den patient som får transplantatet bör på många sätt vara matchande. Utöver matchande vävnader beaktas också donatorns kön, hudfärg och ålder.
Goda resultat av handtransplantationer globalt
Den första handtransplantationen gjordes i Frankrike 1998. I västvärlden har det gjorts knappt 200 transplantationer av kroppsdelar och av dem har 120 varit handtransplantationer. En handtransplantation är inte en livräddande åtgärd, utan målet med den är en betydande förbättring av livskvaliteten.
”Det bästa funktionella resultatet har uppnåtts vid transplantationer i höjd med handleden, där patientens egna fungerande muskler i underarmen snart efter transplantationen kan röra på fingrarna via senorna i den transplanterade handen”, säger Ryhänen.
Lång förberedelse
Den första handtransplantationen i Finland föregicks av ett långt förberedelseskede. Under Ryhänens ledning har HUS hand-, plastik- och transplantationskirurger samt transplantationsläkare, patologer, anestesiläkare, sjukskötare vid olika enheter och specialarbetare förberett sig inför åtgärden i flera år.
HUS läkare har övat operationen på avlidna och har bekantat sig med handtransplantationer i andra länder. För transplantation av en extremitet krävs två kirurgiska team.
Förestående etablering av verksamheten med handtransplantationer
”Handtransplantationer kräver mångsidiga resurser och djup kompetens inom flera medicinska specialiteter. Verksamhet med handtransplantationer kräver att sjukhuset har etablerad transplantationsverksamhet och en handkirurgisk enhet på toppnivå. Nu då den första handtransplantationen genomförts framgångsrikt har vi framför oss en etablering av verksamheten som en del av HUS tjänster”, säger chefsöverläkare Markku Mäkijärvi.
HUS medietjänst betjänar media: måndag–torsdag kl. 10–16, fredag och dagar före helgdagar kl. 10–15 på numret 050 427 2875 eller per e-post viestinta@hus.fi.
Kontakter
Representanter för medierna har möjlighet att intervjua överläkare Jorma Ryhänen den 18 december 2024 från och med klockan 12 på Mejlans brosjukhus. Anmälningar och överenskommelse om närmare tidpunkt: kommunikationschef Niina Kauppinen (niina.kauppinen@hus.fi eller 050 427 2040).
Bilder


Om HUS
HUS Helsingfors universitetssjukhus är Finlands största aktör inom den specialiserade sjukvården. Vår kompetens är internationellt känd och erkänd. Som universitetssjukhus utvärderar och utvecklar vi ständigt våra behandlingsmetoder och vår verksamhet.
På HUS får nästan 700 000 patienter vård varje år. Hos oss arbetar över 27 000 proffs för patientens bästa. Vi ansvarar för ordnandet av specialiserad sjukvård inom Nyland. Dessutom har behandlingen av flera sällsynta och svåra sjukdomar i Finland och inom Södra Finlands samarbetsområde koncentrerats till oss.
HUS – Den främstavården
HUS medietjänst betjänar media måndag–torsdag kl. 10–16, fredag kl. 10–15 på numret 050 427 2875 eller per e-post viestinta@hus.fi.
hus.fi/sv
Andra språk
Följ HUS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HUS
Sammanslutningens stämma godkände HUS-sammanslutningens budgetram för 202618.6.2025 15:04:48 EEST | Pressmeddelande
Sammanslutningens stämma godkände HUS budgetram för 2026 och tillsatte en ny sammanslutningsstyrelse.
Yhtymäkokous hyväksyi HUS-yhtymän vuoden 2026 talousarviokehyksen18.6.2025 15:04:48 EEST | Tiedote
Yhtymäkokous hyväksyi HUSin talousarviokehyksen vuodelle 2026 ja asetti uuden yhtymähallituksen.
Antalet operationer på Lojo sjukhus har ökat som planerat i början av 202517.6.2025 16:05:36 EEST | Pressmeddelande
Genomförandet av förändringen i verksamhetsprofilen för Lojo sjukhus inleddes i början av 2025 som en del av HUS arbete med servicenätverket. I och med förändringen har antalet planerade operationer ökat med över en tredjedel under perioden januari–maj 2025.
Lohjan sairaalan leikkausmäärät kasvaneet suunnitellusti alkuvuoden 2025 aikana17.6.2025 15:42:57 EEST | Tiedote
Lohjan sairaalan toimintaprofiilin muutoksen toteuttaminen aloitettiin vuoden 2025 alussa osana HUSin palveluverkkotyötä. Muutoksen myötä suunnitellut leikkaukset ovat lisääntyneet yli kolmanneksella tammi−toukokuussa 2025.
Revisionsnämnden efterlyser bättre kontroll av efterfrågan på specialiserad sjuk-vård och större hänsyn till jämlikhet i tillgången till vård16.6.2025 16:24:51 EEST | Pressmeddelande
HUS revisionsnämnd anser det nödvändigt att finansieringen av HUS-sammanslutningen tryggas på en nivå där den möjliggör lagstadgad och jämlik tillgång till vård för patienterna. I fortsättningen måste HUS-sammanslutningen tillsammans med sina ägare kunna hantera efterfrågan på specialiserad sjukvård så att den ramfinansiering som beviljats HUS räcker till för att producera de tjänster som hör till dess organiseringsansvar. Revisionsnämnden anser det också nödvändigt att jämlikhetsaspekterna beaktas bättre i tillgången till vård bland annat genom att i större utsträckning tillämpa principen om en kö, ett HUS. Det behövs också mer information om utfallet av tillgången till vård mellan olika befolkningsgrupper.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum