HSY

Joulun ja uuden vuoden juhlapyhät vaikuttavat HSY:n jäteastioiden tyhjennyksiin ja Sortti-asemien aukioloihin

Jaa

Jäteastioiden tyhjennysten aikatauluissa on pieniä poikkeuksia juhlapyhien vuoksi pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. HSY kannustaa asukkaita kiinnittämään huomiota jätteiden lajitteluun myös jouluna, jotta sekajäteastiat eivät täyty ääriään myöten turhaan. Sortti-asemat ovat suljettuina joulun ja uuden vuoden pyhinä.

Valokuva HSY:n jäteautosta, joka on pysäköity kerrostaloyhtiön jätetilan eteen.
Jätetyhjennykset sujuvat nopeasti ja turvallisesti, kun reitit jätetiloille ovat puhtaat ja hiekoitetut. Kuva: HSY.

Helsingin seudun ympäristöpalvelut aloittaa jouluviikon 52 jäteastioiden tyhjennykset jo sunnuntaina 22.12. Jouluaatto ja joulupäivä rauhoitetaan joulunvietolle, eikä tyhjennyksiä tehdä. Tapaninpäivänä 26.12. astiatyhjennykset jatkuvat taas, mutta uudenvuodenpäivänä 1.1. ja loppiaisena 6.1. jäteautot pysyvät jälleen varikolla. Juhlapyhien vuoksi jäteastiat saatetaan siis tyhjentää päivää tavallista aiemmin tai myöhemmin.

Jouluna jätteitä kertyy usein enemmän, jolloin niiden lajittelunkin tärkeys korostuu entisestään.

– Jos jäteastiat uhkaavat täyttyä yli, kannattaa esimerkiksi lahjapapereita ja -pakkauksia säilyttää hetki kotona, kunnes jäteastia on tyhjennetty. Myös pakkauslaatikoiden litistäminen ennen jäteastiaan laittamista säästää tilaa, HSY:n käyttöpäällikkö Juho Nuutinen vinkkaa.

Jos joulun ajan jätteiden lajittelu tuntuu vaikealta, voi apua etsiä HSY:n Jäteoppaasta. Hakukoneesta löytyy useimpien kodissa syntyvien jätteiden lajitteluohje.

Jätetilojen reittien kunnossapito helpottaa jätekuljettajien työtä

Erityisesti Helsingin kantakaupungissa on kiinteistöjä, joihin jäteautot eivät suljettujen porttien vuoksi pääse viikonloppuisin tai pyhäpäivinä. Näiden kiinteistöjen on itse huolehdittava siitä, että kiinteistön portit ovat auki normaalien arkipäivien tapaan, jotta jäteastiat voidaan tyhjentää. 

– Jätetiloille johtavat reitit on lisäksi tärkeää pitää puhtaina ja hiekoitettuina, jotta liikkuminen on turvallista sekä jätekuljettajille että asukkaille. Näin myös jätekuljettajien työ helpottuu ja jäteautot pysyvät aikataulussa, Nuutinen muistuttaa. 

Joulun pyhät eivät vaikuta juurikaan sako- ja umpikaivolietteiden vakiotyhjennyksiin. Jouluaattona, joulupäivänä ja uudenvuodenpäivänä lietekaivoille tehdään ainoastaan päivystystyhjennyksiä. 

Sortti-asemat sulkeutuvat joulun pyhiksi

Kaikki HSY:n Sortti-asemat ovat suljettuina jouluna 24.–26.12. sekä uudenvuodenpäivänä 1.1.2025. Uudenvuoden aattona 31.12. Sortti-asemat ovat auki lyhennetysti kello 7–17 ja Koivukylän Sortti-pienasema kello 9–18.

Loppiaisena 6.1.2025 ainoastaan Koivukylän Sortti-pienasema on auki ja palvelee kello 10–18. Muut Sortti-asemat ovat kiinni.  

Pyhien poikkeuksia lukuun ottamatta Sortti-asemat palvelevat asukkaita tavalliseen tapaan arkisin kello 7–21. Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemat sekä Koivukylän Sortti-pienasema ovat avoinna myös lauantaisin ja sunnuntaisin kello 10–18 vuoden loppuun asti. Tammikuusta 2025 alkaen Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemat aukeavat viikonloppuisin kello 11.  Sortti-asemien ohjeet ja aukioloajat löytyvät myös HSY:n verkkosivuilta hsy.fi/sorttiasemat.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Valokuva HSY:n jäteautosta, joka on pysäköity kerrostaloyhtiön jätetilan eteen.
Jätetyhjennykset sujuvat nopeasti ja turvallisesti, kun reitit jätetiloille ovat puhtaat ja hiekoitetut. Kuva: HSY.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

WC-pytyt valtaavat Kansalaistorin – HSY:n Haitalliset aineet -projekti huipentuu tapahtumaan 7.5.20257.5.2025 08:27:07 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjestää 7.5.2025 klo 11–19 Kansalaistorilla Pytyllä on asiaa -tapahtuman. Tempauksessa kymmenistä WC-pytyistä rakennettu Itämeren portit -teos herättelee keskustelua arjen kemikaalikuormasta. Tapahtuman tavoitteena on lisätä asukkaiden ymmärrystä haitallisista aineista ja innostaa tekemään ympäristön kannalta parempia valintoja omassa arjessaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye