Schildts & Söderströms ger ut deckartrilogi av Anne Hietanen och Michaela von Kügelgen
18.12.2024 12:23:13 EET | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande
Sista ordet är en roman om familj, heder och att upprätthålla kulisserna – till vilket pris som helst. Boken är den första delen i en planerad Helsinki Noir-trilogi och utkommer på Schildts & Söderströms hösten 2026.

Rättigheterna till boken är även sålda till Gyldendals förlagsgrupp i Danmark via författarnas agentur, Elina Ahlbäck Agency.
Den första boken utspelar sig i den finlandssvenska kultur- och fondvärlden och inleds med ett mord på en känd författare under bokmässan i Helsingfors.
Anne Hietanen och Michaela von Kügelgen berättar att de kompletterar varandra som skribenter. Hietanen kommer med de vildaste idéerna och von Kügelgen är den som strukturerar upp och håller en fast hand över redigering och tidtabeller:
– Vi tar fram de bästa sidorna hos varandra och hjälper varandra att utvecklas. Lite karikerat kan man säga att jag skriver spontant och kan ha ganska vilda idéer och sen kommer Kugge in och strör guld över alltihop, säger Anne Hietanen.
De skriver simultant i samma dokument och har vid det här laget blivit så samspelta att de omöjligen kan säga vem som skrivit vilken mening.
– När vi träffades och började skriva tillsammans hade jag kört fast. Och Anne hade skrivit hela livet men haft svårt att slutföra sina romaner. Så man kan säga att jag räddade Annes skrivande och Anne räddade mitt författarskap, säger von Kügelgen.
Läsarna får följa den unga polisen och före detta NHL-spelaren Philip Koski och journalisten Tilde Björkqvist genom hela serien.
Martin Welander, förläggare på S&S, är förtjust i berättelsen:
– Sista ordet är en deckare som fångar läsaren från första sidan och aldrig släpper taget. Man känner verkligen att författarna haft roligt när de skrivit! Och Tilde och Philip är perfekta som huvudpersoner, en match made in heaven, precis som bokens författare, säger han.
Den första delen i deckartrilogin, Sista ordet, har planerad utgivning hösten 2026.
Nyckelord
Kontakter
Maja-Stina AnderssonMarknadsförare
Tel:+358503691030maja-stina.andersson@sets.fiMartin WelanderFörläggare
Tel:+358 50 368 5684martin.welander@sets.fiBilder

S&S Litteratur
Schildts & Söderströms
Snellmansgatan 13
00170 Helsingfors
S&S Litteratur ger ut skönlitteratur, facklitteratur och böcker för barn och unga av hög kvalitet.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Stämt – Tomas Mikael Bäck firar 80 år med ny diktsamling5.2.2026 11:06:01 EET | Pressmeddelande
I februari 2026 fyller Tomas Mikael Bäck 80 år, och markerar jubileet med den nya diktsamlingen Stämt. I Stämt skriver Tomas Mikael Bäck vällustigt om saker som försvunnit. Kalla det nostalgi eller minnen, strängt taget handlar det om sådant som inte längre finns och om att vårda det med tillgängliga medel. Ungdomsbilder, skärgårdsliv i Replot och tillbakablickande intryck från Vasa får särskilt fokus i Stämt.
Idag lanseras Schildts & Söderströms sommarkatalog 20264.2.2026 14:27:37 EET | Pressmeddelande
Schildts & Söderströms sommarkatalog 2026 bjuder på en generös blandning utmärkt läsning – från en sprillans ny deckarserie som utspelar sig i Helsingfors, till tankeväckande essäer, värmande feelgood och lekfull barnlitteratur.
Corpus & Animus – Ulrika Nielsen undersöker kroppen, jaget och livets villkor15.1.2026 11:08:07 EET | Pressmeddelande
I den lyriska essän Corpus & Animus riktar Ulrika Nielsen blicken mot det mest självklara och samtidigt mest obegripliga vi har: våra kroppar. Med poetisk sensibilitet och vetenskaplig nyfikenhet undersöker hon processer som pågår bortom vår kontroll, i gränslandet mellan kroppen och jaget, livet och döden, vetenskapen och mysteriet.
Tonåringar i livsfarligt historiskt mysterium – Sebastian Nyberg återvänder med Hovnarrens hemlighet8.1.2026 10:27:06 EET | Pressmeddelande
Kusinerna från spänningsromanen Adjutantens hemlighet är tillbaka – äldre, modigare och mitt i en internationell gåta som sträcker sig från dagens Stockholm till 1500-talets hovintriger. Hovnarrens hemlighet är ett nytt, storskaligt äventyr för läsare i åldern 12–15 år.
Havet finns inte mer – Anni Blomqvists sista bok är en stilla hymn till livet18.12.2025 15:34:21 EET | Pressmeddelande
Anni Blomqvist, älskad för romansviten om Stormskärs Maja, skrev under hela sitt liv om den åländska skärgårdens verklighet. Havet finns inte mer är hennes sista bok och en självbiografisk berättelse. Hon har tidigare förlorat både sin man och sin förstfödde son till havet, och nu drunknar även sonen Bengt under en fiskefärd.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum