SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen: Maataloustukien kohdentaminen kohentaisi julkista taloutta ja parantaisi tilojen kannattavuutta

18.12.2024 15:35:57 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

– Maataloustukien kohdentaminen aktiiviviljelyssä oleville pelloille kohentaisi julkista taloutta kymmenillä miljoonilla sekä parantaisi maatalouden kannattavuutta ja huoltovarmuutta, kun maataloustuloa tuottamattomat pellot voitaisiin myydä aktiiviviljelijöille. Samalla lisättäisiin viljelykäyttöön peltoalaa todennäköisesti uusien peltojen raivauskustannuksia edullisemmin ja ilmastoystävällisemmin, ehdottaa valtiovarainvaliokunnan maatalousjaoston jäsen, kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd).

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Suomessa on nykyään noin 40 000 maatilaa. Luonnonvarakeskuksen arvion mukaan vuonna 2020 yli 13 000 tilalla ei ollut maataloudesta myyntituloja, mutta näistä noin 10 000 on vastaanottanut valtion tai muita tukia yhteensä noin 86 miljoonan euron edestä.

– Luvut ovat hätkähdyttäviä. Kun säästökohteita on etsitty laarien pohjilta asti, ei voida samaan aikaan maksaa maataloustukia tiloille, joilla ei ole myyntituloja maataloudesta. Passiivisten maatilojen tukipolitiikkaa on selvitettävä tarkemmin ja varmistettava, että tuet kohdistuvat tiloille, joilla on aidosti tuloja maataloudesta, korostaa Mäkinen. 

Maatalouden kannattavuus on ollut pitkään heikko, maatilojen määrä vähenee noin tuhannen tilan vuosivauhtia ja maatalouden yrittäjätulo jatkaa laskuaan.

– On tärkeää, että hallitus vauhdittaa parlamentaarisen työryhmän ehdotusten toimeenpanoa maatalouden kannattavuuden parantamiseksi. Elintarvikemarkkinavaltuutetun tiedonsaantioikeuksia on parannettu, mutta valtuutettu toimii Ruokaviraston alaisuudessa, jossa taas määrärahat ovat tehtäväkenttään nähden erittäin niukat. Resurssien pitäisi seurata lakisääteisten tehtävien kasvaessa, Mäkinen toteaa. – Elintarvikeviennin lisääminen erityisesti arvonlisän kasvattamisen kautta nostaa sekä kannattavuutta että huoltovarmuutta.

– Hallituksen olisi syytä tehostaa toimiaan kotimaisen maatalouden uudistamiseksi. Tämä tukisi myös huoltovarmuuttamme. Ilmastonäkökohdat on ennemmin tai myöhemmin otettava huomioon, koska maankäyttösektori on EU-tason ilmastotavoitteidemme kannalta huolestuttavassa tilassa. Olisi syytä muodostaa vaalikaudet ylittävä parlamentaarinen käsitys siitä, miten sovitut ilmastotavoitteet aiotaan saavuttaa, koska maatalouden kannattavuuteen vaikuttaa myös vakaa ja ennustettava toimintaympäristö, Mäkinen painottaa.  

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Kuluttajien luottamusindikaattori kertoo Orpon ja Purran pelottelun menneen perille27.10.2026 14:53:47 EET | Tiedote

Tilastokeskuksen tiistaina julkaisema kuluttajien luottamusindikaattori osoittaa, että suomalaisten odotukset tulevaisuudesta ovat synkistyneet entisestään. 60 prosenttia suomalaisista katsoo, että talouden tila on huonompi kuin vuotta aiemmin. Talouden heikkenemistä ennakoivia on 40 % vastaajista, eli kaksi kertaa enemmän kuin myönteiseen käänteeseen uskovia. Lähes puolet kuluttajista uskoo työttömyyden lisääntyvän seuraavan vuoden aikana. “Tarvitaan melkoisia optimismikampanjoita peittämään alleen valtiovarainministeri Purran (ps.) tuomiopäivän pasuunan jatkuvat törähdykset ja eläkkeitä lähestyvien suurten saksien kilinä”, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen sanoo. “Orpon-Purran hallitus ei pääse pakoon sitä, että heidän oma synkistelynsä ja omat päätöksensä ovat saaneet ihmiset epävarmoiksi tulevaisuudestaan. Seuraavan hallituksen keskeisimpiä tehtäviä on palauttaa ihmisten toivo paremmasta ja palauttaa horjunut luottamus tulevaan. Siihen tarvitaan reiluja tekoja arjen kustannusten al

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye