SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen: Maataloustukien kohdentaminen kohentaisi julkista taloutta ja parantaisi tilojen kannattavuutta

18.12.2024 15:35:57 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

– Maataloustukien kohdentaminen aktiiviviljelyssä oleville pelloille kohentaisi julkista taloutta kymmenillä miljoonilla sekä parantaisi maatalouden kannattavuutta ja huoltovarmuutta, kun maataloustuloa tuottamattomat pellot voitaisiin myydä aktiiviviljelijöille. Samalla lisättäisiin viljelykäyttöön peltoalaa todennäköisesti uusien peltojen raivauskustannuksia edullisemmin ja ilmastoystävällisemmin, ehdottaa valtiovarainvaliokunnan maatalousjaoston jäsen, kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd).

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Suomessa on nykyään noin 40 000 maatilaa. Luonnonvarakeskuksen arvion mukaan vuonna 2020 yli 13 000 tilalla ei ollut maataloudesta myyntituloja, mutta näistä noin 10 000 on vastaanottanut valtion tai muita tukia yhteensä noin 86 miljoonan euron edestä.

– Luvut ovat hätkähdyttäviä. Kun säästökohteita on etsitty laarien pohjilta asti, ei voida samaan aikaan maksaa maataloustukia tiloille, joilla ei ole myyntituloja maataloudesta. Passiivisten maatilojen tukipolitiikkaa on selvitettävä tarkemmin ja varmistettava, että tuet kohdistuvat tiloille, joilla on aidosti tuloja maataloudesta, korostaa Mäkinen. 

Maatalouden kannattavuus on ollut pitkään heikko, maatilojen määrä vähenee noin tuhannen tilan vuosivauhtia ja maatalouden yrittäjätulo jatkaa laskuaan.

– On tärkeää, että hallitus vauhdittaa parlamentaarisen työryhmän ehdotusten toimeenpanoa maatalouden kannattavuuden parantamiseksi. Elintarvikemarkkinavaltuutetun tiedonsaantioikeuksia on parannettu, mutta valtuutettu toimii Ruokaviraston alaisuudessa, jossa taas määrärahat ovat tehtäväkenttään nähden erittäin niukat. Resurssien pitäisi seurata lakisääteisten tehtävien kasvaessa, Mäkinen toteaa. – Elintarvikeviennin lisääminen erityisesti arvonlisän kasvattamisen kautta nostaa sekä kannattavuutta että huoltovarmuutta.

– Hallituksen olisi syytä tehostaa toimiaan kotimaisen maatalouden uudistamiseksi. Tämä tukisi myös huoltovarmuuttamme. Ilmastonäkökohdat on ennemmin tai myöhemmin otettava huomioon, koska maankäyttösektori on EU-tason ilmastotavoitteidemme kannalta huolestuttavassa tilassa. Olisi syytä muodostaa vaalikaudet ylittävä parlamentaarinen käsitys siitä, miten sovitut ilmastotavoitteet aiotaan saavuttaa, koska maatalouden kannattavuuteen vaikuttaa myös vakaa ja ennustettava toimintaympäristö, Mäkinen painottaa.  

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: Kokoomus yrittää jälleen siirtää koulutusleikkausten vastuun kunnille1.10.2026 12:23:50 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta syyttää kokoomusta jatkuvasta vastuunpakoilusta koulutusleikkauksissa. Elorannan mukaan Orpon hallituksen kuntien valtionosuuksiin kohdistamat leikkaukset ovat käytännössä olleet piiloleikkauksia koulutukseen, erityisesti perusopetukseen. Tästä huolimatta Kokoomus tavoittelee eilen (30.9.) julkaisemassaan sopeutusohjelmassa jälleen uusia leikkauksia kuntien valtionosuuksiin. Tällä kertaa leikkaukset toteutettaisiin indeksijäädytyksinä. Elorannan mukaan Kokoomus pyrkii yhä uudelleen siirtämään koulutusleikkauksiaan kuntien vastuulle.

SDP:n Helena Marttila: Kissojen vapaana ulkoilu taajamissa on kiellettävä1.10.2026 11:32:53 EEST | Tiedote

Eduskunnassa äänestetään huomenna kansalaisaloitteesta, jossa esitetään kissojen vapaana ulkoilun kieltämistä. SDP:n kansanedustajan Helena Marttilan mukaan aloite nostaa esiin tärkeän kysymyksen vastuullisesta lemmikinpidosta sekä luonnon ja eläinten hyvinvoinnin turvaamisesta. Marttila on jäsen mietinnön laatineessa maa- ja metsätalousvaliokunnassa. – Kyse on kissojen hyvinvoinnista, luonnonsuojelusta ja yhteisestä vastuustamme luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa, toteaa Marttila.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye