Tältä näyttää Elina Knihtilän ja Pirjo Lonkan komediauutuus 100 litraa sahtia – traileri julki! "Knihtilä ja Lonka onnistuvat täydellisesti"
19.12.2024 13:00:15 EET | Nelonen Media | Tiedote
Elina Knihtilän ja Pirjo Lonkan tähdittämä 100 litraa sahtia -elokuva saa ensi-iltansa maaliskuun lopussa. Elokuva on jo herättänyt kiinnostusta kansainvälisillä elokuvajuhlilla ja napannut palkinnon Tallinnan Black Nights Film Festivalin pääkilpasarjassa.

100 litraa sahtia on Sysmään sijoittuva komedia, jossa siskokset Pirkko (Elina Knihtilä) ja Taina (Pirjo Lonka) ovat jatkaneet sukunsa perinnettä sahdin valmistajina. Kylällä vähän jokainen haluaa osansa Pirkon ja Tainan sahdista, vaikka maksukykyä ei aina olisikaan. Yllättäen sisarusten kotipihaan ajaa Päivi (Ria Kataja), joka tilaa häihinsä sata litraa sahtia. Siskokset panevat tuumasta toimeen täydellisen satsin valmistamiseksi. Prosessiin kuuluva maistelu venähtää, ja sahti katoaa siskosten ja kyläläisten tuttujen kitusiin. Pian häihin on alle kaksi vuorokautta aikaa, ja siskosten on keksittävä keino, millä saada juhliin luvatut sata litraa sahtia. Alkaa taistelu aikaa vastaan, ja sahdin saamiseksi käytetään kaikki mahdolliset keinot.
Elokuvan on käsikirjoittanut ja ohjannut Teemu Nikki, tuottajana on toiminut Jani Pösö. Elokuvan vastaavina tuottajina toimivat Nikin ja Pösön lisäksi Andrea Romeo ja Timo T. Lahtinen. Nelonen Media levittää elokuvan.
100 litraa sahtia on ollut esillä muun muassa Toronton elokuvajuhlilla, Rooman kansainvälisen elokuvafestivaalin pääkilpasarjassa ja Tallinnan Black Nights Film Festivalin pääkilpasarjassa. Tallinnassa Elina Knihtilä ja Pirjo Lonka voittivat jaetun parhaan naisnäyttelijän palkinnon.
– Elina Knihtilä ja Pirjo Lonka ovat rooleissaan niin loistavia, ettei Black Nights Film Festivalin pääkilpasarjasta napattu parhaan naisnäyttelijän palkinto ole mikään ihme. On hienoa nähdä, että suomalaisen elokuvan saama kansainvälinen huomio sen kun jatkuu! Tässä elokuvassa kiinnostava asia on syvällisyyden ja komediallisuuden liitto, jossa Elina ja Pirjo onnistuvat mielestäni täydellisesti, tuottaja Jani Pösö hehkuttaa.
100 litraa sahtia saa ensi-iltansa 28.3.2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antero AlhonenViestinnän asiantuntija, Nelonen Media
Puh:0503231014antero.alhonen@nelonenmedia.fiKuvat
























Linkit
Nelonen Media aloitti kotimaisten elokuvien levittämisen Suomessa loppuvuodesta 2019. Nelonen Medialla on jo pitkä historia kotimaisten elokuvien rahoittajana, esittäjänä sekä markkinoijana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nelonen Media
The Voice of Finlandin viimeiset semifinalistit valittiin – nämä laulajat taistelevat finaalipaikoista10.4.2026 22:07:27 EEST | Tiedote
The Voice of Finlandin loput semifinalistit valittiin hetki sitten. Semifinaalissa kilpailee kahdeksan upeaa laulajaa.
Tältä näyttää odotettu Koskisen uusi kausi – alkaa Ruudussa 1. kesäkuuta!8.4.2026 09:59:58 EEST | Tiedote
Jo viidennelle kaudelleen ehtinyt rakastettu rikossarja palaa Ruutuun. Uudella kaudella on luvassa tiivistunnelmaista draamaa, rosoista huumoria ja tilanteita, joissa pienet valinnat johtavat peruuttamattomiin seurauksiin.
Nämä laulajat pääsivät jatkoon The Voice of Finlandin ensimmäisestä suorasta lähetyksestä3.4.2026 22:34:19 EEST | Tiedote
The Voice of Finlandin suorat lähetykset alkoivat tänään perjantaina, ja ensimmäiset pudotukset nähtiin hetki sitten.
Tähdet, tähdet -kausi alkaa sunnuntaina – Aarne Pelkosen menneisyys nousee esille: "Meillä sai lapsuudenkodissa kuunnella käytännössä vain klassista musiikkia"1.4.2026 10:35:37 EEST | Tiedote
Uusi Tähdet, tähdet -kausi alkaa sunnuntaina. Avausjaksossa heittäydytään 2000-luvun musiikin maailmaan, ja ainakin Aarne Pelkoselle jakson teemalla on syvä henkilökohtainen merkitys.
Näe kaikki Sami Välimäen lyönnit The Mastersissa – turnaus yksinoikeudella Ruudussa 8.4.–12.4.1.4.2026 10:00:11 EEST | Tiedote
Miesten golfkauden ensimmäinen major-turnaus The Masters nähdään jälleen yksinoikeudella Ruudussa. Arvostettua turnausta seurataan suorina lähetyksinä 8.–12. huhtikuuta Ruutu+ Urheilu -tilauksella. Tänä vuonna katsojat voivat nauttia myös suomalaisosaamisesta, sillä Sami Välimäen jokainen lyönti esitetään Ruudussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme