Mitä kirkolle pitäisi tehdä?
Kirkon tulevaisuus puhuttaa: jäsenkato, yhteiskunnalliset muutokset ja sisäiset ristiriidat haastavat kansankirkkoa löytämään suuntansa. Auroran kappelin 25-vuotisjuhlavuoden luentosarja Teologisessa opintopiirissä tarjoaa vuoden mittaisen tilaisuuden syventyä näihin kysymyksiin tämän hetken merkittävien keskustelijoiden kanssa. Tilaisuuksissa pohditaan, miten kirkko voi vastata tämän päivän haasteisiin ja mitä ratkaisuja kirkon merkityksellisyyden säilyttämiseksi tarvitaan. Teologinen opintopiiri kutsuu kuuntelemaan ja keskustelemaan!

Vuoden aikana alustajina nähdään laaja ja monipuolinen joukko yhteiskunnallisia vaikuttajia, jotka tarkastelevat kirkkoa kukin omista näkökulmistaan ja kokemuksistaan käsin.
Sarjan avaa viestintäjohtaja Mikael Jungner, jonka oivallukset ja kyky haastaa totuttuja ajatuksia tekevät hänestä kiinnostavan keskustelun avaajan. Mukana ovat myös mm. presidentti Tarja Halonen, kansanedustaja Teemu Keskisarja, kielitieteilijä ja tietokirjailija Janne Saarikivi, valtiotieteiden maisteri Timo Soini, kansanedustaja Sari Essayah, TT, kappalainen Kari Kuula sekä professori Liisa Keltikangas-Järvinen. Alustajat tarkastelevat kirkkoa eri näkökulmista, kuten politiikan, historian, teologian, psykologian ja kulttuurin kautta. Jokainen tilaisuus tarjoaa mahdollisuuden katsella kirkkoa uudesta kulmasta ja pohtia sen roolia nykyhaasteiden keskellä.
Kerran kuukaudessa pidettävät tilaisuudet alkavat kahvitarjoilulla klo 18.30 ja jatkuvat alustuksilla sekä avoimella keskustelulla klo 19.00. Tilaisuudet ovat maksuttomia ja avoimia kaikille, jotka haluavat ymmärtää paremmin kirkon tämän hetken ongelmia ja etsiä yhdessä suuntaa tulevaisuuteen.
Tilaisuudet tallennetaan, ja niitä voi jälkikäteen katsoa Espoon tuomiokirkkoseurakunnan Facebook-sivulta ja Youtube-tililtä. Tilaisuuksia on yhteensä kymmenen, kevätpuolella tammikuusta toukokuuhun ja syyspuolella elokuusta joulukuuhun.
Kutsumme sinut mukaan keskustelemaan kirkon tulevaisuudesta ja luomaan yhdessä uusia näkökulmia!
Auroran kappeli, Heiniemenpolku 1, 02940 Espoo
Kaikki Teologisen opintopiirin tilaisuudet vuonna 2025: Mitä kirkolle pitäisi tehdä?
Linkki Espoon tuomiokirkkoseurakunnan Facebook-sivulle: Espoon tuomiokirkkoseurakunta Facebookissa
Linkki Espoon tuomiokirkkoseurakunnan Youtube-tilille: Espoon tuomiokirkkoseurakunta Youtubessa
Vuoden 2025 kaikki Mitä kirkolle pitäisi tehdä? -sarjan illat ja esiintyjät:
- 16.1. viestintäjohtaja Mikael Jungner
- 13.2. valt.maist. Timo Soini
- 13.3. TT, kappalainen Kari Kuula
- 17.4. kielitieteilijä ja tietokirjailija Janne Saarikivi
- 15.5. kansanedustaja Teemu Keskisarja
- 14.8. presidentti Tarja Halonen
- 18.9. kirjailija, kulttuurin tutkija Jari Erhnroth
- 16.10. professori Liisa Keltikangas-Järvinen
- 13.11. kansanedustaja Sari Essayah
- 18.12. kirkkoherra Matti Hyry
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ari PaavilainenkirkkoherraEspoon tuomiokirkkoseurakunta
Puh:040 662 4985ari.paavilainen@evl.fiHannu MäenpääKappalainenEspoon tuomiokirkkoseurakunta
Puh:09 8050 3540Puh:040 513 0861hannu.maenpaa@evl.fiKuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Espoon seurakunnat - Evankelis-luterilainen kirkko Espoossa
Espoon tuomiokirkkoseurakunta, Espoonlahden seurakunta, Leppävaaran seurakunta, Olarin seurakunta, Tapiolan seurakunta ja Esbo svenska församling muodostavat yhdessä Espoon seurakuntayhtymän. Seurakunnissa on yhteensä 157 500 jäsentä. Työntekijöitä on noin 500.
Kirkko Espoossa vahvistaa yhteisönä kristillistä uskoa, tulevaisuuden toivoa ja lähimmäisenrakkautta. Olemme läsnä ihmisten arjessa ja juhlassa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon seurakuntayhtymä
Porkkalan palautuksen muistopäivää vietetään Espoonlahdessa22.1.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Espoonlahden seurakunta järjestää Porkkalan palautuksen muistopäivän tilaisuuden maanantaina 26.1.2026 klo 14. Palautuksesta tulee tuolloin kuluneeksi 70 vuotta. Muistomerkillä puhuvat Espoon kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö ja Espoonlahden seurakunnan kirkkoherra Jukka Lehti.
Espoon seurakuntayhtymästä haettavissa musiikkiavustuksia20.1.2026 11:34:47 EET | Ilmoitus
Tuemme musiikillisia hankkeita, jotka rikastuttavat ja kehittävät Espoossa tapahtuvaa hengellistä musiikkitoimintaa. Avustustoiminnanperiaatteet ja anomukseen liitettävät asiakirjat ovat alla. Vuonna 2026 toivomme hakemuksia erityisesti monikulttuurisiin musiikkihankkeisiin.
Espoo Parish Union invites applications for grants for music projects20.1.2026 11:34:47 EET | Notification
We financially support music projects that enrich and develop the spiritual music life in Espoo. The principles and criteria for support and the documents needed for application are available below. 2026, we especially hope to receive applications for multicultural music projects.
Stipendier för musik kan sökas hos Esbo kyrkliga samfällighet20.1.2026 11:32:04 EET | Anmälan
Vi stöder musikaliska projekt som berikar och utvecklar den andliga musikverksamheten i Esbo. Principerna för beviljandet av understöd och uppgifter om de dokument som ska fogas till ansökan finns nedan. År 2026 hoppas vi särskilt på ansökningar till mångkulturella musikprojekt.
Teologinen opintopiiri: Mitä tapahtuu, kun uskonto kohtaa vallan?14.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Auroran kappelin Teologinen opintopiiri juhlii 20-vuotista taivaltaan. Kevään 2026 sarja pureutuu sodan, politiikan ja uskonnon kytköksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

