Burson Finland Oy

Iskun Lahden tehdasta operoiva Isku Interior Oy sekä kuluttajaketju Isku Koti Oy haettu yrityssaneeraukseen

19.12.2024 12:22:09 EET | Burson Finland Oy | Tiedote

Jaa

Iskun Lahden tehdasta operoiva Isku Interior Oy sekä kuluttajaketju Isku Koti Oy on haettu tänään 19.12.2024 yrityssaneeraukseen liiketoiminnan uudistamiseksi haastavassa markkinatilanteessa. Suomen julkiskalusteiden myyntiyhtiö Isku Spaces Oy sekä ulkomailla olevat myyntiyhtiöt eivät ole saneerauksen kohteena ja kaikki konserniyhtiöt jatkavat toimintaansa. 

  • Iskun tuotantoon on toteutettu kymmenien miljoonien eurojen investoinnit vuosina 2016-2019, jonka jälkeen koronapandemia ja Ukrainan sodasta johtunut voimakas inflaatio laskivat toimistokalusteiden kysyntää merkittävästi.
  • Kodin kalusteiden erittäin kilpailtu markkina on ollut haastava jo pitkään jatkuvien alennusmyyntien johdosta ja kuluttajien ostovoiman jatkuessa heikkona.
  • Saneerauksen tavoitteena on tervehdyttää molemmat yhtiöt siten, että niiden toimintaedellytykset ja työllisyys voidaan turvata.

Ennen koronaa toteutetut merkittävät investoinnit ja tämän jälkeinen kokonaisvaltainen murros työn tekemisessä Iskun tehdasta operoivan yhtiön saneerauksen taustalla

Iskun Lahdessa sijaitsevaa tehdasta operoiva Isku Interior Oy teki kymmenien miljoonien eurojen investoinnit julkiskalusteiden tuotantokapasiteetin kasvattamiseksi viime vuosikymmenen aikana. Koronapandemia ja Ukrainan sodan synnyttämä globaali kriisi kuitenkin viivästyttivät tavoiteltua kasvua merkittävästi, kun markkinakysyntä heikkeni nopeasti ja ennakoimattomasti. Kasvanut tuotantokapasiteetti on tehnyt kiinteiden kustannusten sopeuttamisesta erittäin haastavaa ilman yrityssaneerauksen keinoja.

Etä- ja hybridityö ovat vähentäneet toimistokalusteiden kysyntää merkittävästi ja tyhjiä toimistoneliöitä on tällä hetkellä ennätysmäärä. Samalla julkiskalusteiden myynnin kannattavuus on laskenut valmistuskustannusten nousun ja hintakilpailun kiristymisen myötä. Haastava taloudellinen tilanne niin yksityisellä kuin julkisellakin sektorilla on korostanut hinnan merkitystä hankintapäätöksiä tehtäessä. Näiden tekijöiden yhteisvaikutuksesta kotimaiselle tehdasinvestoinnille asetetut tavoitteet eivät ole toteutuneet.

Laskeneen kalustekysynnän takia Iskun tuotantoon on perustettu alkusyksystä oma sopimusvalmistuksen myyntitiimi, jonka tehtävänä on myydä merkittävä osuus tuotantokapasiteetista muille toimijoille. Kalusteiden lisäksi tehdas taipuu ketterästi erilaisten levy-, vaneri- ja verhoiltujen tuotteiden valmistukseen. Näitä hankkeita on käynnissä jo kymmeniä. Epävarma geopoliittinen tilanne on osoittanut, että kotimaiselle valmistukselle on kysyntää, vaikka tulokset tulevat näkymään vasta viiveellä. 

Isku Interior Oy:n yrityssaneerauksen tavoitteena on tervehdyttää liiketoiminta tasolle, jolla sitä voidaan jatkaa kannattavasti myös seuraavat 96 vuotta.

Haastava markkinatilanne Isku Koti Oy:n saneerauksen taustalla

Kuluttajaketju Isku Kodin yrityssaneerauksen tavoitteena on jatkaa jo aloitettua liiketoiminnan uudistamista ja tervehdyttämistä haastavassa markkinatilanteessa. Kuluneiden vuosien aikana kuluttajien ostovoima on heikentynyt. Erityisesti jäähtyneen rakentamisen ja asuntokaupan pitkään jatkunut tilanne on johtanut merkittävään asiakasvirtojen ja liikevaihdon laskuun. Lisäksi voimakas hintavetoinen kilpailu alalla on aiheuttanut haasteita laadukkaiden, kotimaisten ja vastuullisesti valmistettujen kalusteiden myyntiin keskittyneessä liiketoiminnassa.

Strategisen muutoksen seurauksena useita kalustebrändejä myynyttä kuluttajamyymäläketjua, Isku Kotia, on aloitettu uudistaa merkittävästi kuluneen vuoden aikana. Tämän muutoksen loppuun saattaminen edellyttää yrityssaneerauksen keinoja. Isku Kodin liikkeet ja verkkokauppa palvelevat normaalisti.

Huonekalujen ostaminen siirtyy yhä nopeammin kivijalasta verkkoon. Kuitenkin ostopäätöksen tukemiseksi kuluttajille tarjotaan mahdollisuutta kokeilla sänkyjä ja sohvia fyysisesti. Verkkokaupan lisäksi Isku Kodin tavoitteena on toimia jatkossa valikoiduissa myymälöissä keväällä 2024 lanseeratun uuden konseptin mukaisesti. Huonekalujen kysynnän odotetaan kasvavan hitaasti korkojen laskun ja rakentamisen toipumisen myötä vuoden 2025 aikana.

Yhtiö katsoo, että toimialan laajempi tervehdyttäminen Suomessa edellyttäisi toimialajärjestelyä markkinoilla toimivien tahojen kesken. Isku Koti jatkaa myös näiden vaihtoehtojen selvittämistä.

Isku Spaces Oy tarjoaa uusia ratkaisuja työn murrokseen yritys- ja julkissektorin asiakkaille Suomessa

Isku Spaces Oy ja muut maayhtiöt jatkavat toimintaansa normaalisti tarjoten asiakkailleen kokonaisvaltaista toimitilojen muutospalvelua ja kalustetoimituksia uudistuneen palvelukonseptinsa ja brändinsä mukaisesti.

Työelämän nopea muutos asettaa uusia vaatimuksia niin yrityksissä kuin julkisella sektorilla. Työntekijät ovat hakeutumassa takaisin etätöistä työpaikoille siellä, missä toimistot onnistutaan muuttamaan moderneiksi ja yhteisöllisiksi ekosysteemeiksi, jotka tarjoavat inspiroivia tiloja yhteistyölle, tukevat luovuutta ja hyvinvointia sekä vastaavat nykypäivän työelämän joustaviin tarpeisiin. Markkinassa tunnistetaankin patoutunutta kysyntää tällaisille työympäristöille, jotka houkuttelevat työntekijöitä takaisin toimistolle ja vahvistavat organisaatioiden vetovoimaa.

Julkishallinnon ja yrityssektorin asiakkaita Suomessa palvelee myynti- ja palveluyhtiö Isku Spaces Oy, joka keskittyy työ- ja oppimisympäristöjen muutokseen ja kokonaisratkaisujen toteuttamiseen. Yritys vahvistaa toimintaansa strategian mukaisesti itsenäisenä yhtiönä muiden Iskun omien kansainvälisten myyntiyhtiöiden rinnalla.  

Isku Group
Mikko Hämäläinen
CEO
mikko.hamalainen@isku.com

ISKU on suomalainen Eino Vikströmin vuonna 1928 Lahteen perustama perheyritys. ISKUn tuotteet ja palvelut ovat tunnettuja korkeasta laadustaan. ISKU suunnittelee, valmistaa ja markkinoi kalusteita, palveluita sekä kokonaisvaltaisia sisustusratkaisuja koteihin ja kaikkiin julkisiin tiloihin, kouluihin, toimistoihin ja terveydenhuoltoon. Suomessa ISKU toimii omien myynti- ja palvelukeskusten kautta. Kotimaan kattavan palveluverkoston lisäksi ISKU toimii Pohjoismaissa, Baltiassa, Keski-Euroopassa, Puolassa, Kazakstanissa, Lähi-idässä sekä toteuttaa projekteja ympäri maailmaa. ISKU on keskittänyt koko tuotannon Lahteen. ISKU on sertifioinut laatu-, ympäristö- ja turvallisuusjärjestelmänsä, ja ne ovat ISO 9001-, ISO 14001- ja ISO 45 001 -standardien mukaiset. Lisäksi ISKUlla on oman tuotannon kattava PEFC (CoC) järjestelmä eli kaiken ISKUn käyttämän puun alkuperä on tunnettua ja puu on kestävän kehityksen periaatteiden mukaan tuotettua. www.isku.com

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Burson Finland Oy

HONOR Magic8 Lite tuo huippuluokan ominaisuudet keskihintaluokkaan11.2.2026 09:07:13 EET | Tiedote

Keskihintaluokan älypuhelimet ovat pitkään vaatineet käyttäjiltään kompromisseja suorituskyvyn, kestävyyden ja akunkeston välillä. Uusi HONOR Magic8 Lite on suunniteltu vastaamaan tähän haasteeseen ja onkin erinomainen kumppani esimerkiksi pian alkaville koululaisten talvilomille. Puhelin tarjoaa poikkeuksellista suorituskykyä, vankkaa kestävyyttä ja ensiluokkaisen käyttökokemuksen ilman korkeaa hintalappua. Luokkansa johtava akunkesto ja pikalataus HONOR Magic8 Liten merkittävin etu on sen suuri 7 500 mAh:n pii-hiili-akku, joka tarjoaa huomattavasti pidemmän käyttöajan yhdellä latauksella verrattuna moniin muihin luokkansa laitteisiin. Akku kestää vaivatta koko päivän rinteessä tai matkalla, ja älykäs virranhallinta poistaa käyttäjältä akkuun liittyvän stressin. Puhelin tukee 66 watin HONOR SuperCharge -pikalatausta, joka takaa nopean virransaannin kiireessä. Akku on myös suunniteltu kestämään pitkään, ja se säilyttää suorituskykynsä jopa 1 200 lataussyklin jälkeen, mikä pidentää lait

HONOR kutsui ammattivalokuvaajat testaamaan HONOR Magic8 Pro -puhelinta28.1.2026 12:06:58 EET | Tiedote

Globaali teknologiabrändi HONOR haastoi National Geographicin kuvaajia ja Itämeren rannikkoa kuvaavan Bałtyk-kollektiivin testaamaan uuden lippulaivapuhelimensa HONOR Magic8 Pron kameraa. Kampanjassa keskityttiin laitteen edistyksellisiin yökuvausominaisuuksiin ja luotettavaan toimintaan ankarassa pakkasessa, joita valokuvaajat testasivat monipuolisesti eri vuorokaudenaikoina sekä vaihtelevissa sää- ja valo-olosuhteissa. Kampanjan tavoitteena oli osoittaa, kuinka HONOR Magic8 Pron kehittynyt kuvausjärjestelmä tuottaa ammattitason tuloksia juuri niissä haastavissa käyttöolosuhteissa, joissa muut älypuhelimet tyypillisesti epäonnistuvat. Testijakson aikana valokuvaajat arvioivat perusteellisesti HONOR Magic8 Pron keskeisiä innovaatioita: Ultra Night -kamerajärjestelmä: Järjestelmä tallensi tarkasti yksityiskohtia ja värejä poikkeuksellisen laajalla dynaamisella alueella myös erittäin heikossa valossa ja piti kuvien kohinan minimaalisena. 5-akselinen OIS tekoälypohjaisella mukautuvalla va

Sennheiser tukee Pariisin Notre-Damen jälleenrakennusta Spectera-järjestelmällä23.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote

Tuhoisan tulipalon runteleman Notre-Damen katedraalin jälleenrakennus oli valtava urakka, joka saatiin kuitenkin päätökseen ennätyksellisesti vain viidessä vuodessa. Tekniikan uusimisesta vastannut integraattori Novelty sai tehtäväkseen toimittaa katedraalin uuden äänentoistojärjestelmän kaksi vuotta ennen sen uudelleenavaamista. Projektin vaatimuksena oli yhdistää laaja kuuluvuus ja laitteiston huomaamattomuus. Tähän haasteeseen pystyi perusteellisen selvityksen jälkeen vastaamaan ainoastaan Sennheiserin langaton Spectera-järjestelmä. Lisää alla englanniksi. Large RF coverage and high reliability When David Créteur, project lead at Novelty, started to look into the RF wireless equipment for the cathedral, he quickly realised they needed a new solution that would satisfy the demands that came with the reconstruction of Notre-Dame de Paris. The new specifications included sound reinforcement for mobile celebrations, where the priests or the archbishop would move about whilst still being

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye