Helsingissä yli 30 ostereiden aiheuttamaa ruokamyrkytystä
19.12.2024 13:06:38 EET | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote
Helsingin elintarviketurvallisuusyksikön tietoon on tullut joulukuussa yli 30 henkilöä, jotka ovat ilmoittaneet sairastuneensa syötyään ostereita. Ilmoituksia on tullut useista eri ravintoloista.
Helsinkiläisiin ravintoloihin on tehty tarkastuksia ja niistä on haettu elintarvikenäytteitä ruokamyrkytysepäilyiden vuoksi. Tulokset eivät ole vielä valmistuneet. Potilasnäytteiden perusteella ruokamyrkytyksiä on aiheuttanut norovirus.
Ruokamyrkytysepäily kohdistuu useiden eri maahantuojien ostereihin. Tuotteiden alkuperämaat ovat Hollanti, Ranska, Espanja ja Irlanti.
Osterit siivilöivät itseensä noroviruksia eläessään vedessä, joka on saastunut ihmisen ulosteella. Jos osterit ovat saastuneet noroviruksella, voivat ruokailijat sairastua. Ravintolat eivät voi havaita osterissa olevaa norovirusta, eikä nopea kuumentaminen välttämättä tuhoa virusta.
Norovirus tuhoutuu kuumennettaessa elintarvike +90 celsiusasteessa kahden minuutin ajan.
Noroviruksen itämisaika on noin 12–48 tuntia ruokailusta. Tyypillisiä oireita ovat pahoinvointi, oksentelu ja ripuli. Virus leviää perheissä ja muissa kontakteissa helposti.
Sairastuneita pyydetään ilmoittamaan ruokamyrkytysepäilyistä
Ruokailijoiden, jotka epäilevät sairastuneensa ostereista joulukuussa, toivotaan ottavan yhteyttä elintarvikevalvontaan sähköisellä ruokamyrkytyslomakkeella. Sairastuminen on voinut tapahtua joko ravintolassa ruokailun jälkeen tai myymälästä ostetusta elintarvikkeesta.
Jos ravintola tai muu elintarvikealan toimija saa ruokamyrkytysilmoituksen asiakkaalta, on toimijalla lakisääteinen velvollisuus ilmoittaa asiasta viipymättä kunnan elintarvikevalvontaan. Ilmoitus tehdään osoitteessa https://ilppa.fi.
”Ostereihin liittyviä ruokamyrkytyksiä selvitetään Helsingissä ja Suomessa vuosittain. Ostereiden syöminen raakana on aina riski, vaikka kaikki osterit eivät ole saastuneita”, elintarviketurvallisuusyksikön päällikkö Riikka Åberg toteaa.
Elintarviketurvallisuusyksikkö jatkaa epidemian selvittämistä yhteistyössä Helsingin kaupungin epidemiologisen toiminnan kanssa.
Tämä tiedote julkaistaan hel.fi-sivustolla myös ruotsiksi ja englanniksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ruokamyrkytysepidemia ja osterit:
Riikka Åberg, elintarviketurvallisuusyksikön päällikkö
Kaupunkiympäristön toimiala, Helsingin kaupunki
Puh. 09 310 32010
riikka.aberg@hel.fi.
23.12–31.12. lisätietoja antaa Riikka Åbergin sijaan:
Minna Ristiniemi, kaupungineläinlääkäri
Kaupunkiympäristön toimiala, Helsingin kaupunki
Puh. 09 310 31585
minna.ristiniemi@hel.fi
Norovirusinfektion oireet:
Elina Erra, tartuntataudeista vastaava lääkäri
Epidemiologinen toiminta, Helsingin kaupunki
elina.erra@hel.fi
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611
http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Haltialan kotieläintilasta on tehty kaupat konseptikilpailun voittajan kanssa2.4.2026 10:22:38 EEST | Tiedote
Uusi omistaja on Lännentilaa Lumijoella pyörittävä perheyritys. Kaupunki myi yritykselle tilan 31 rakennusta/rakennelmaa sekä eläimet. Tilan lampolassa voi vierailla keväällä.
Kaupunkiympäristölautakunnan päätöstiedote 31.3.202631.3.2026 17:27:23 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta kokoontui tiistaina 31.3.2026. Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen.
Ett nytt fotbollsstadion för 8 000 åskådare planeras i Åggelby27.3.2026 08:55:08 EET | Pressmeddelande
Staden planerar att bygga ett nytt fotbollsstadion i Åggelby idrottspark. Samtidigt ska övriga motions- och idrottsförhållanden i området förbättras. Intill idrottsparken, nära snabbspårvägen, ska nya bostäder för 500 invånare byggas.
Oulunkylään suunnitteilla jopa 8 000 katsojan jalkapallostadion27.3.2026 08:55:08 EET | Tiedote
Oulunkylän liikuntapuistoon suunnitellaan jalkapallostadionin rakentamista. Samalla kehitetään alueen muita liikunta- ja urheiluolosuhteita. Liikuntapuiston viereen pikaraitiotien läheisyyteen tulisi uusia asuntoja 500 asukkaalle.
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 26.3.202626.3.2026 18:15:18 EET | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 26.3.2026 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 9.4.2026
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme