Ny historik om Helsingfors dramatiska historia
8.1.2025 09:41:38 EET | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande
I år fyller Helsingfors 475 år. Vi firar det med en ny historik över staden skriven av Henrik Meinander, barfotahelsingforsare, författare och professor i historia.
Boken Helsingfors. Historien om en stad ger en koncis överblick över stadens dramatiska historia som påverkats av läget vid havet, världsekonomin och stormaktspolitiken. Dessutom bjuds läsaren på levande skildringar av vardagsliv, språkbruk, arkitektur, politik och kultur.
Verket bygger på omfattande efterforskningar och är rikt illustrerat med kartor, konstverk och fotografier.

Inför utgivningen ställde vi några frågor till författaren:
Vad är ditt förhållande till Helsingfors?
Jag är född, uppvuxen och har bott den avgjort största delen av mitt liv i staden, så jag är en riktigt inbiten knutpatriot.
Vilken är din favoritplats i staden?
En favoritplats är "Djuran", det vill säga Djurgårdens sportplan, där jag på 1970-talet som IFK:are tränade friidrott och drömde om att bli olympisk guldmedaljör på 800 meter.
Min favoritgata, eller i vart fall den som definitivt har varit min bildningsväg är Unionsgatan. På Unionsgatan 2 tog jag studenten från Svenska normallyceum år 1980. År 1987 blev jag magister från Helsingfors universitet på Unionsgatan 34. Åren 1988 – 1994 samlade jag in källmaterial för min doktorsavhandling på Universitetsbiblioteket på Unionsgatan 36. Och sedan år 2001 har jag verkat som professor i historia på Unionsgatan 38.
Har du något hemligt ställe som du vill tipsa om?
Blåbärslandets östligaste badstrand, där finns alltid gott om plats.
Vi lever i spännande tider. Vågar du spekulera – Hur tror du staden ser ut på sin 500-årsdag?
Jag tror definitivt att Helsingfors har en spännande och dynamisk framtid. Men staden har också upplevt katastrofer. Så osvuret är bäst.
Helsingfors. Historien om en stad har recensionsdag 4.2. PDF fås på begäran.
Nyckelord
Kontakter
Susanna SucksdorffProducent
Tel:0505746966susanna.sucksdorff@sets.fiBilder


S&S Litteratur
Schildts & Söderströms
Snellmansgatan 13
00170 Helsingfors
S&S Litteratur ger ut skönlitteratur, facklitteratur och böcker för barn och unga av hög kvalitet.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Drönarna har förändrat kriget – och hela Europas säkerhet27.5.2026 11:27:59 EEST | Pressmeddelande
Kriget i Ukraina började som ett konventionellt invasionskrig med stridsvagnar, artilleri och skyttegravar. Fyra år senare är fronten ett dödslandskap där drönare ständigt kretsar över soldaterna och ingen rör sig obemärkt.
Schildts & Söderströms och Kustantamo S&S fördjupar det tvåspråkiga samarbetet – Martin Welander blir förlagschef20.5.2026 14:54:11 EEST | Pressmeddelande
Schildts & Söderströms och Kustantamo S&S utvecklar sin gemensamma förlagsverksamhet och stärker samarbetet mellan den svensk- och finskspråkiga utgivningen.
Taika Mannila öppnar dörrarna till ett rosa kärleksrehab i debutromanen Drömhotellet8.5.2026 10:04:37 EEST | Pressmeddelande
Efter ett decennium som multikonstnär, där hon utforskat teman som femininitet och sociala medietrender, romandebuterar nu Taika Mannila med Drömhotellet. Berättelsen är inspirerad av hennes egna erfarenheter av att romantisera hjärtesorg för att överleva, och skildrar ett glamoröst men mögligt kärleksrehab. Det är ett rått och drömskt kärleksbrev till alla som vuxit upp online, och till alla som varit deprimerade eller olyckligt förälskade.
Lars Huldén i nytt urval – dikter för vår tid5.5.2026 10:24:25 EEST | Pressmeddelande
Hundra år efter sin födelse återintroduceras en av våra mest älskade poeter. I maj utkommer Jag drömde att jag brottades med en blomma – Valda dikter, ett nytt urval av Lars Huldéns poesi. Samlingen samlar både välkända och mindre kända dikter ur ett av den finlandssvenska litteraturens mest omfattande och mångsidiga författarskap.
På min lilla ö – en sommar med rim4.5.2026 08:56:59 EEST | Pressmeddelande
Det är sommar och skolan har precis tagit slut. Elliot åker med sin syster och mamma ut till mosters ö. Elliots huvud är fullt av fantasier och rim om allt som kan hända där. Men storasyster verkar plötsligt kräva mer än ordlekar av tillvaron. Kanske en glass kan pigga upp henne?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum