Kokoomuksen Valkonen: Suurten investointien verokannustin luo mahdollisuuksia kasvuun - ”Iso työkalu”
19.12.2024 14:08:59 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Esitys suurten ilmastoneutraaliin talouteen tähtäävien investointien verohyvityksestä on tänään hyväksytty valtioneuvostossa. Verokannustin on merkittävä kasvutoimi, jolla vauhditetaan Suomeen suunnitteilla olevia puhtaan siirtymän investointeja ja houkutellaan niitä lisää.

Kokoomuksen kansanedustaja ja verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen on erittäin iloinen suurten investointien verokannustimen etenemisestä. Komission notifikaatioprosessi on valmistunut ja valtioneuvosto hyväksyi esityksen annettavaksi eduskunnalle.
”Hallituksen kevään kehysriihessä sopima suurten teollisten investointien verohyvitys on todella merkittävä talouskasvua edistävä toimi. Suomi on puhtaan energian edelläkävijä ja uskon, että verokannustimen myötä saamme monia suunnitteilla olevia investointihankkeita liikkeelle - ja houkuteltua tänne uusia. Investoinnit luovat työpaikkoja ja hyvinvointia vuosikymmeniksi eteenpäin”, Valkonen iloitsee.
Verohyvitys voidaan myöntää investointeihin, joilla vauhditetaan puhdasta siirtymää ja fossiiliriippuvuuden vähentämistä. Tuki kohdistuu suuriin, vähintään 50 miljoonan euron suuruisiin investointeihin. Tuen määrä on enintään 20 prosenttia investointikustannuksista ja tuensaaja voi vähentää tuen yhteisöverosta. Näin ollen verohyvityksen voivat saada vain tuottavat investoinnit.
”Tämä verokannustin on kansainvälisesti erittäin kilpailukykyinen. Verokannustin on tehokas tapa tukea suuria hankkeita, jotka olisivat markkinaehtoisestikin kannattavia. Pienemmille puhtaan siirtymän investoinneille kohdistetaan oma suora tukiohjelmansa. Hallitus luo Suomesta houkuttelevaa investointiympäristöä nyt monella rintamalla - ja samalla vauhditetaan puhdasta siirtymää”, Valkonen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville ValkonenKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Wallinheimo: SDP vaatii hallitukselta kovempia päätöksiä, joita on itse vastustanut – pelkona oma selittely ensi vaalikaudella31.1.2026 13:33:47 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo pitää hyvänä sitä, että SDP:n Joona Räsänen on viimein heräämässä huoleen Suomen julkisen talouden tilasta. Wallinheimon mukaan SDP:ssä näyttää valjenneen se, että lukuisat kansalaisille annetut hövelit lupaukset näyttävät haihtuvan savuna ilmaan, koska myös seuraavan hallituksen on jatkettava sopeutustoimia miljardien edestä.
Kokoomuksen Sarkomaa ja Laiho: Ikäihmisten itsemääräämisoikeuden vahvistamiseen on keinoja31.1.2026 13:03:20 EET | Tiedote
Nykyinen lainsäädäntö ei riittävästi turvaa ikäihmisten perus- ja ihmisoikeuksia. Kokoomuksen kansanedustajat Sari Sarkomaa ja Mia Laiho korostavat, että vanhusten itsemääräämisoikeuden vahvistamista turvaaville toimille on ollut pitkään selkeä tarve. Hallitusohjelmaan on kirjattu itsemääräämislain edistäminen, ja selvitys- ja valmistelutyötä on välttämätöntä viedä eteenpäin määrätietoisesti ja huolellisesti.
Kokoomuksen Sirén: EU ja Intia sopivat vapaakaupasta – jopa 2 miljardin kuluttajan markkinat avaavat Suomelle kasvun mahdollisuuksia27.1.2026 14:32:02 EET | Tiedote
Euroopan unioni ja Intia ovat päässeet sopimukseen historiallisesta vapaakauppasopimuksesta, joka luo jopa kahden miljardin ihmisen yhteiset markkinat. Kyseessä on maailman suurimpiin lukeutuva kauppasopimus, jolla arvioidaan olevan merkittävä vaikutus Euroopan ja Suomen talouskasvuun.
Kokoomuksen Partanen: Lindtmanin puheet ovat täysin ristiriidassa tekojen kanssa26.1.2026 18:35:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin väitteen siitä, ettei nykyisessä talouden tilanteessa oltaisi, jos SDP olisi vallassa. Mittavaa veronkorotuspakettia kasvun reseptiksi tarjonnut Lindtman on vastustanut järjestelmällisesti hallituksen sopeutustoimia, mutta vaatiikin yhtäkkiä lisää säästöjä.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä lähtee kiertueelle – tulevina viikkoina lähes 40 tapahtumaa ympäri Suomen!26.1.2026 15:42:14 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä lähtee kiertämään Suomea Toivo kotiin -kiertueelle. Kiertueen tarkoituksena on kutsua suomalaiset yhteen tuomaan ideoita siitä, miltä Suomi näyttää 2030-luvulla ja mitä ratkaisuja suomalaisilla on aikamme suurimpien haasteiden ratkaisemiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme