Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etlan tutkimusjohtaja Antti Kauhanen Aallon työelämäprofessoriksi

3.1.2025 10:00:00 EET | Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA | Tiedote

Jaa

Etlan tutkimusjohtaja, kauppatieteiden tohtori Antti Kauhanen aloittaa tammikuussa 2025 osa-aikaisena taloustieteen työelämäprofessorina Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa. Kauhanen jatkaa edelleen myös Etlan työelämätutkimuksesta vastaavana tutkimusjohtajana.  Kauhanen on jo aiemmin toiminut Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun osa-aikaisena professorina vuosina 2019–2024.

Pääsen Aallossa edistämään työhön ja työmarkkinoihin liittyvää taloustieteellistä opetusta. Näin myös Etlassa tekemäni, ja edelleen jatkuva, tutkimustyö nivoutuu käytäntöön, Etlan Kauhanen toteaa.
Pääsen Aallossa edistämään työhön ja työmarkkinoihin liittyvää taloustieteellistä opetusta. Näin myös Etlassa tekemäni, ja edelleen jatkuva, tutkimustyö nivoutuu käytäntöön, Etlan Kauhanen toteaa.

Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tutkimusjohtaja Antti Kauhanen vahvistaa vuoden alusta alkaen myös Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun opetushenkilökuntaa. Hän aloittaa osa-aikaisena työelämäprofessorina ja keskittyy työssään työn taloustieteen opetukseen. Hän on opettanut Aalto-yliopistossa kannustinjärjestelmiin ja muihin henkilöstöjohtamisen menetelmiin keskittyvää taloustieteen kurssia jo vuodesta 2006.

Jo aiemmin Kauhanen toimi Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun osa-aikaisena professorina vuosina 2019–2024. Toimi Jyväskylässä päättyi muutamaa kuukautta ennen Kauhasen siirtymistä Aaltoon. Etlassa Kauhanen jatkaa edelleen Työmarkkinat ja koulutus -tutkimusryhmää vetävänä tutkimusjohtajana. 

- Pääsen Aallossa edistämään työhön ja työmarkkinoihin liittyvää taloustieteellistä opetusta. Näin myös Etlassa tekemäni, ja edelleen jatkuva, tutkimustyö nivoutuu käytäntöön, Kauhanen toteaa.

Antti Kauhasella on pitkä työhistoria kotimaisessa työmarkkina- ja työelämätutkimuksessa. Viime aikoina Kauhanen on tutkimuksissaan keskittynyt erityisesti generatiivisen tekoälyn tuomiin työn muutoksiin sekä työelämän murrokseen. Hän on tunnettu myös Ruotsissa työmarkkinoiden neuvottelujärjestelmän hajautumista ja paikallista sopimista koskevan tutkimuksensa ansiosta.

Kauhanen on työskennellyt Etlassa 16 vuoden ajan.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Etlan tutkimusjohtaja Antti Kauhanen
Etlan tutkimusjohtaja Antti Kauhanen
Lataa

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla

Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI
09 609 900
http://www.etla.fi

ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla: Osakesäästötilin laajentaminen rahastoihin ei vaaranna valtion verotuloja1.10.2026 06:00:00 EEST | Tiedote

Osakesäästötilin kohdevalikoiman laajentaminen pörssiosakkeista sijoitusrahastoihin ei merkittävästi leikkaisi Suomen verotuloja, arvioidaan Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tuoreessa selvityksessä. Mahdollinen verotuottojen menetys jäisi arviolta 1–5 miljoonaan euroon vuodessa. Koska rahastojen kasvuosuuksiin liittyy jo nykyisellään verotuksen lykkääntymisetu, sijoittajilla olisi vain vähän taloudellisia kannustimia siirtää nykyisiä rahastosijoituksiaan osakesäästötilille.

Etla: Tekoäly ei tuhoa työtä, vaan muuttaa sitä – "Hidastelu on todellinen uhka"23.9.2026 08:59:00 EEST | Tiedote

Tekoälyn vaikutukset ihmistyöhön eivät ole pelkästään negatiivisia. Tekoäly ei ole aiheuttanut ihmistyön vähenemistä tai yleisen palkkatason romahtamista, ilmenee tänään julkistetusta Etla-tutkimuksesta. Päivitettyjen tulosten mukaan ammattien ja työtehtävien sisällöt kohtaavat Suomessakin huomattavia muutoksia tekoälykehityksen myötä, mutta kokonaisten ammattien katoamista ei ole näköpiirissä. Tulokset eivät tarjoa myöskään näyttöä siitä, että generatiivisen tekoälyn käyttöönotto olisi vielä vaikuttanut palkkoihin tai työllisyyteen Suomessa. Pikemminkin aineistot osoittavat, ettei muutos ole kunnolla alkanut. Tänään julkistetut tulokset ovat osa laajaa Business Finlandin rahoittamaa tutkimushanketta.

Etla ennustaa: kasvukäänne vahvistuu ja investointihanat aukeavat17.9.2026 00:01:00 EEST | Tiedote

Talouskasvu vahvistuu tänä vuonna 1,7 prosenttiin ja nousee ensi vuonna jo lähelle kahta prosenttia, arvioi Elinkeinoelämän tutkimuslaitos. Etlan ennusteen mukaan Suomi pysyttelee lähivuosina kasvussa kiinni. Erityisesti investoinnit tuottavat kasvusysäyksen ja lisääntyvät tänä vuonna yli viisi prosenttia ja ensi vuonna reilut 9 prosenttia. Ensi vuoden investointien kasvu tulee suurelta osin hakukoneyhtiö Googlen ilmoittamista datakeskusinvestoinneista. Yksityinen kulutus kasvaa tänä vuonna ja kasvukäänne alkaa vihdoin vuoden lopulla näkyä myös työmarkkinoilla, joskin sitä ennen työttömyysaste ehtii kivuta ennätyksellisen korkealle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye