Riihimäen keskustaa ei enää nimetty merkittäväksi tulvariskialueeksi
Maa- ja metsätalousministeriö on nimennyt Suomen merkittävät tulvariskialueet seuraavaksi kuudeksi vuodeksi. Merkittäviä tulvariskialueita nimettiin kahdeksantoista. Riihimäen keskusta on kahdella aiemmalla kierroksella nimetty merkittäväksi tulvariskialueeksi. Enää sen nimeämistä ei nähty tarpeelliseksi, koska keskustan tulvariski on pienentynyt Riihimäen kaupungin ja Hämeen ELY-keskuksen yhteistyössä tekemien muutostöiden ansiosta.

Maa- ja metsätalousministeriö nimesi 19. joulukuuta 2024 tulvariskilain (620/2010) mukaiset merkittävät tulvariskialueet ELY-keskusten ehdotusten perusteella. Hämeen ELY-keskus ei ehdottanut Kanta- ja Päijät-Hämeen alueelta yhtäkään merkittävää tulvariskialuetta. Aiemmilla kierroksilla vuosina 2012 ja 2018 Riihimäen keskusta on nimetty merkittäväksi tulvariskialueeksi.
Panostaminen siltoihin pienensi tulvariskiä
Hämeen ELY-keskuksen arvion mukaan Riihimäellä muutetut neljä siltaa ovat parantaneet Vantaanjoen kapasiteettia riittävästi, että tulvariski on pienentynyt tulvariskilaissa tarkoitettuja kriteereitä pienemmäksi. Siltojen muutostyöt tehtiin Riihimäen kaupungin ja Hämeen ELY-keskuksen yhteistyönä nimenomaan Riihimäen tulvahaittojen vähentämiseksi.
– Se, että Riihimäen keskusta ei enää näy ministeriön listalla, on tulosta hyvästä yhteistyöstä Riihimäen kaupungin ja Hämeen ELY-keskuksen välillä. Tarvittiin paljon asiantuntemusta ja valtion rahoitusta, mutta panostus kannatti, sillä tulvaongelmaan löydettiin hyvä ratkaisu, toteaa yksikön päällikkö Elina Mäkäläinen Hämeen ELY-keskuksesta.
Yhteistyötä jatketaan omaehtoisen tulvaryhmän voimalla
Vantaanjoen vesistöalueelta ei nimetty muitakaan merkittäviä tulvariskialueita, joten vesistöalueelle ei tehdä uutta tulvariskien hallintasuunnitelmaa, eikä Vantaanjoen vesistöalueen tulvaryhmää nimetä uudeksi kaudeksi. Sen sijaan Hämeen ELY-keskus, Riihimäen kaupunki ja Kanta-Hämeen pelastuslaitos jatkavat yhteistyötä aiempaa tiiviimmin omaehtoisen tulvaryhmän voimin. Nykyinen tulvariskien hallintasuunnitelma on voimassa vuoden 2027 loppuun asti ja sen toimenpiteitä jatketaan suunnitellusti.
Hämeen ELY-keskus on tunnistanut Riihimäen keskustan muuksi tulvariskialueeksi, jolla tulvariskien hallinta edellyttää erityistä suunnittelua. Hämeen ELY-keskus ei tunnistanut toimialueeltaan muita vastaavia alueita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Sainio, vesitalousasiantuntija, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 064
Tiedotus:
Hämeen ELY-keskuksen viestintä, tiedotus.hame@ely-keskus.fi
Kuvat

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Hämeessä joitakin levähavaintoja heinäkuussa ja elokuun alussa7.8.2025 13:06:32 EEST | Tiedote
Hämeessä havaittiin tällä viikolla vähäinen sinileväesiintymä Orimattilassa Mallusjärven ja Hattulassa Vanajaveden seurantapaikalla. Kumpikin kuuluu valtakunnalliseen leväseurantaan.
Hämeen vesistöissä vedenkorkeudet pääasiassa lähellä normaalia – vesien lämpötilat tavallista korkeammat24.7.2025 07:12:00 EEST | Tiedote
Pitkään jatkuneet runsaat sateet kesä–heinäkuussa palauttivat matalalle laskeneet suuret järvet tavanomaisiin korkeuksiin ja kohensivat pohjavesitilannetta. Virtavedet ja pienet vesistöt nousivat runsaiden sateiden myötä korkealle ja ovat hiljalleen palautuneet tavallisiin korkeuksiin. Sateiden loputtua helle on lämmittänyt vedet tavanomaista lämpimämmiksi ja saanut sinilevän kasvamaan.
Kankaanpään risteyssillan (U-2594) korjaustyöt käynnistyvät Lahdessa viikolla 3123.7.2025 12:53:00 EEST | Tiedote
ELY-keskus korjauttaa Kankaanpään risteyssillan (U-2594) Lahdessa. Silta sijaitsee valtatien 12 ja Kankaanpäänkadun risteyksessä, Lahden kaupungin alueella. Korjaustyöt koskevat valtatien 12 molempia ajosuuntia välillä Lahti–Kouvola.
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit suljetaan liikenteeltä yöaikaan 28.–30.7. klo 21.00–06.0022.7.2025 13:43:00 EEST | Tiedote
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit suljetaan pesun ja huoltotöiden vuoksi yöajaksi 28.–30.7. klo 21.00–06.00.
Kesäkuussa joka viides Hämeen nuori oli työtön – nuorten työttömyys on pitkittynyt22.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hämeessä oli kesäkuun lopussa 22 390 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 910 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Nuorten työttömyys on kasvanut neljänneksellä edellisvuodesta, ja joka viides nuori on työtön. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen kesäkuun työllisyyskatsauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme