Sokoksen tarina: yli 70 vuotta muotia ja kauneutta Suomessa
Koko Suomen Sokos -historiikki kuvaa 72-vuotiaan tavarataloketjun taivalta olympiavuodesta 1952 aina nykyhetkeen saakka. Kirjassa peilataan Sokoksen yritystarinaa myös Suomen ja S-ryhmän lähihistoriaan. Kokonaisuutena Sokoksen tarina myötä- ja vastamäkineen ja monine käänteineen on koukuttava kertomus, joka jatkuu edelleen. Tänä päivänä Sokos on menestyvä kotimainen kauneuteen, muotiin ja kodin sisustamiseen keskittyvä toimija.

Sokos on tärkeä osa Suomen käyttötavarakuluttamisen kehitystä ja identiteettiä. Tavarataloketju on ollut merkittävin muodin ja kauneuden trendien levittäjä eri puolilla Suomea.
Sokoksen matka alkoi olympiavuonna 1952, kun ketjun ensimmäinen tavaratalo avattiin Helsingin keskustaan. Suomessa on toiminut eri aikakausina yhteensä 120 Sokosta suurissa kaupungeissa ja hyvinkin pienillä paikkakunnilla, kuten Kauhajoella, Kiteellä ja Kittilässä.
– Voi sanoa, että Sokos oli S-ryhmän kivijalka 1950-luvulta 1980-luvulle. Kun kaupparyhmä vajosi vaikeuksiin 1960–1970-luvuilla, pitelivät Sokokset sen päätä pinnan yläpuolella, kertoo Sokoksen ketjujohtaja Mika Laakso.
Sittemmin myöskään Sokoksen taival ei ole ollut pelkkää juhlamarssia. Vaikea ajanjakso koettiin 1990-luvulla, jolloin koko ketjun olemassaolo oli ajoittain liipasimella. Ratkaisu, jossa tavaratalot siirtyivät SOK:lta alueosuuskauppojen omistukseen ja ketjuohjaus säilyi SOK:lla, osoittautui oikeaksi valinnaksi. Kirjassa avataan rehellisesti niin onnistumisia kuin epäonnistumisia ja kuvataan myös niitä ulkoisia ja sisäisiä paineita, joita ketjuun on eri ajankohtina kohdistunut.
Kohti modernimpaa kokonaisuutta – kivijalan ja verkon saumaton yhteispeli
Sokos-tavarataloja on tällä hetkellä 21 eri puolilla Suomea Helsingistä Rovaniemelle ja Vaasasta Joensuuhun. Asiakaspalvelun määrätietoinen kehittäminen on tuottanut tulosta. Sokos on valittu viime vuosina Suomen arvostetuimmaksi vaateliikkeeksi*, ja tavaratalo on palkittu myös parhaista asiakaspalvelijoistaan ja tyytyväisimmistä asiakkaistaan**.
Tällä vuosituhannella Sokoksen tekemistä on kirittänyt kansainvälinen verkkokauppa ja alustatalous.
– Ilokseni olen saanut huomata, että suomalaiset ovat löytäneet monipuolisen kotimaisen verkkokauppamme sokos.fi. Verkkokaupan kehitykselle tavarataloja kovalla kädellä kohdellut korona-aika oli suorastaan piristysruiske, joka antoi toivoa tulevaan, Laakso muistelee.
Sokoksen valikoiman kruununjalokivi on kosmetiikan ja kauneuden tuotealue, jota täydentävät laadukkaat pukeutumisen ja kodin sisustamisen osastot.
Tavaratalokaupan vaikeuksista on puhuttu viime vuosina paljon ja niiden kuolemaakin on ennustettu. Ehkä yllätykseksi joillekin vaikeutensa selättänyt Sokos menestyy tänä päivänä perinteisistä suomalaisista tavarataloketjuista parhaiten.
– 72-vuotias tavaratalo katsoo vahvasti tulevaisuuteen. Sokos on kotimainen, tuttu ja läheinen ketju, jossa paikallisesti osuvimmat tuotteet ja palvelut löytävät asiakkaansa niin kivijalassa kuin verkossa – Sokos on siellä missä asiakaskin, Laakso sanoo.
Historiikin ovat kirjoittaneet ja toimittaneet viestinnän ammattilaiset Kimmo Salo ja Pälvi Salo. He tuntevat S-ryhmän syvällisesti työskenneltyään aiemmin pitkään sen palveluksessa ja kirjoitettuaan yrittäjäurallaan useita S-ryhmään liittyviä historiikkeja. Kirjan visuaalisesta ilmeestä vastaa graafikko Osmo Leppälä ja uudet kuvat on ottanut valokuvaaja Timo Heikkala.
– Kävimme kirjaa varten läpi valtavan määrän erilaista aineistoa ja haastattelimme useita Sokos-vaikuttajia – niin entisiä kuin nykyisiä johtajista asiantuntijoihin ja esihenkilöihin sekä eturivin asiakaspalvelijoihin. Päämääränä on ollut paljon tietoa sisältävä, mutta helposti luettava sekä visuaalisesti näyttävä teos, tekijät kertovat.
* Taloustutkimus Brändien arvostus 2024 -tutkimuksessa selvitettiin 683 brändin arvostus suomalaisten keskuudessa. Taloustutkimus toteutti tutkimuksen helmi-maaliskuussa 2024 ja sen kohderyhmänä olivat 15–79-vuotiaat suomalaiset valtakunnallisesti.
** Kaupan liiton & Erikoiskaupan liitto Etu ry:n tutkimus 2022
Kirja löytyy Sokoksen verkkokaupasta osoitteessa Sokos.fi ja se maksaa 19,95 €.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika LaaksoKetjujohtaja, SOK Tavaratalo- ja erikoisliikekauppa
Puh:010 768 1020mika.laakso@sok.fiKimmo SaloToinen kirjoittajista, Viestintäsalot Oy
Puh:050 300 1490kimmo.salo@viestintasalot.fiSokos
Sokos on muodin ja kauneuden tavarataloketju, joka auttaa asiakasta löytämään oman tyylinsä. Sokos-ketjuun kuuluu verkkokauppa sekä 21 monipuolista tavarataloa, jotka sijaitsevat maamme suurimpien kaupunkien ydinkeskustoissa. Ensimmäinen Sokos-tavaratalo avattiin Helsingissä olympiavuonna 1952. Kotimainen asiakasomistajien omistama Sokos on osa S-ryhmää. www.sokos.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-Etukortin käyttö puhelimella laajenee – nyt mukana kaikki ravintolat, pian myös Kerää ja skannaa -palvelu16.10.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Bonuksen kerryttäminen puhelimella onnistuu nyt kaikissa S-ryhmän ravintoloissa. Lähitulevaisuudessa lompakon uskaltaa jättää kotiin entistäkin useammin, kun mobiilikortti saavuttaa myös monesta Prismasta löytyvän suositun Kerää ja skannaa -palvelun.
Oulun ravintolakentälle tunnustusta – Radisson Blu Oulu sai arvostetun Rotisseur-kilven13.10.2025 09:15:06 EEST | Tiedote
Radisson Blu Hotel Oulun yhteydessä toimiva Tilausravintola Toivo on saanut kunnian liittyä kansainväliseen gastronomiseen yhteisöön, ja vihitty Chaîne des Rôtisseurs -kilpiravintolaksi.
S-ryhmän tammi–syyskuun myynti kasvoi edellisvuodesta10.10.2025 07:57:00 EEST | Tiedote
S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen, SOK:n ja niiden tytäryhtiöiden veroton vähittäismyynti tammi–syyskuussa 2025 oli 10 761,8 miljoonaa euroa. Myynti kasvoi 1,2 prosenttia edellisvuodesta. Marketkaupan ohella kauppa kävi vilkkaasti etenkin S-ryhmän hotelleissa ja ravintoloissa.
Kasvisten syönti koetaan hankalaksi ja kalliiksi – S-ryhmältä helpottavia ratkaisuja7.10.2025 08:40:55 EEST | Tiedote
Kasvisten kulutus on Suomessa selvästi jäljessä uusista ravitsemussuosituksista. Vaikka lähes 70 prosenttia vastaajista tietää, että kasviksia tulisi syödä yli 500 grammaa päivässä, toteutuu tämä arjessa vain joka neljännellä. Tieto suosituksista ei vielä johda tekoihin, ja uusia konkreettisia ratkaisuja tarvitaan. S-ryhmä helpottaa nyt kasvisten syömistä tuomalla myyntiin valmiiksi pestyjä, pilkottuja ja kuorittuja Helpot ja nopeat -tuotteita.
Suomalaiset panostavat entistä enemmän lemmikkiensä ravintoon – S-ryhmä tuo myyntiin superpremium-lemmikinruokasarjan22.9.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän myyntidatan ja kuluttajatutkimusten mukaan suomalaiset haluavat panostaa yhä enemmän lemmikkiensä ravintoon. Tärkeitä valintakriteereitä ovat lemmikin oma mieltymys, alkuperämaa, laadukkuus ja hinta-laatusuhde. S-ryhmä laajentaa tarjontaansa superpremium-lemmikinruokasarjalla, joka tulee myyntiin Prismoihin, suurimpiin S-marketteihin ja S-kaupat ruoan verkkokauppaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme