Oma Häme

Omaishoidon tuen palkkioiden maksuaikatauluun suunnitellaan muutoksia

20.12.2024 13:38:09 EET | Oma Häme | Uutinen

Jaa

Kanta-Hämeen hyvinvointialueella omaishoidon tuen palkkioiden maksujen aikataulut muuttuvat kevään 2025 aikana.

Kanta-Hämeen hyvinvointialueella omaishoidon tuen palkkioiden maksujen aikataulut muuttuvat kevään 2025 aikana. Tavoitteena on, että palkkiot maksettaisiin aina seuraavan kuukauden 15. päivä. Palkkiot maksetaan jokaiselta kuukaudelta, mutta ei sen kuukauden aikana, jolloin hoito on tapahtunut.

Oma Häme päätti jo syksyllä ottaa uuden aikataulun käyttöön 1.1.2025 alkaen ja tiedotti asiasta omaishoitajia. Aikataulua on nyt kuitenkin päätetty siirtää. Omaishoitoperheissä muutos on kyseenalaistettu ja tuotu esiin, että palkkioiden maksupäivästä on voimassa olevissa sopimuksissa sovittu toisin.

Hyvinvointialueella on asiaa selvitetty ja asiasta keskusteltu. Saadun palautteen vuoksi maksupäivämuutosta ei tehdä vielä vuoden alussa, vaan sitä siirretään keväämmälle, jotta sopimussisältöihin ehditään tehdä tarvittavat muutokset. Hyvinvointialueen tavoitteena on edelleen muuttaa maksuaikatauluja ja siten yhdenmukaistaa palkkioiden maksut.

Myös omaishoidon palkkiot muuttuvat ensi vuonna. Aluevaltuusto päätti tiukan äänestyksen jälkeen tiistaina 17.12., että omaishoidon tukia alennetaan palkkioluokissa 1 ja 3 kansalliseen keskiarvoon (486,71 e ja 1248,94 e) sekä nostetaan palkkioluokassa 2 kansalliseen keskiarvoon (780 e).

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Vuosi yhteistä laatutyötä näkyy nyt arjen tekoina – Tähtigaalassa palkittiin turvallisuutta parantaneita toimintamalleja18.9.2026 13:14:03 EEST | Tiedote

Oma Häme käynnisti laatutyönsä vuonna 2025 parantaakseen asiakas- ja potilasturvallisuutta. Tähtigaalassa 2026 palkittiin sairaala-apteekin, suun terveydenhuollon ja psykiatrian innovatiiviset mallit. Johtajaylilääkäri Arja Tomminen ja laitehallinta-asiantuntija Kauro Mulari saivat tunnustusta panoksestaan turvallisuuden edistämisessä.

Aluehallitus linjaa järjestöjen valtionavustushaun painotukset Kanta-Hämeessä – valtakunnallinen aikataulu on poikkeuksellisen tiukka17.9.2026 11:21:22 EEST | Tiedote

Aluehallitus käsittelee maanantaina 21. syyskuuta järjestöille avattavaa hanke-ehdotusten hakua. Aluehallitukselle esitetään haun avaamista 22. syyskuuta sekä Oma Hämeen alueellisten painopisteiden ja arviointiperiaatteiden hyväksymistä. Hankehaku liittyy sosiaali- ja terveysministeriön uuteen valtionavustukseen, jolla tuetaan alueellista sote-järjestötoimintaa sekä järjestöjen tekemän terveyden ja hyvinvoinnin edistämistyön kehittämistä. Tähän tarkoitukseen on osoitettu valtakunnallisesti vuosittain 25 miljoonaa euroa vuosille 2027–2030. Valtakunnallisen haun aikataulu on hyvinvointialueiden ja järjestöjen näkökulmasta poikkeuksellisen tiukka. STM avasi valtionavustushaun 11. syyskuuta, ja hyvinvointialueiden valmiiden hakemusten on oltava ministeriössä jo 26. lokakuuta. Noin kuuden viikon aikana hyvinvointialueiden on siis päätettävä omista painotuksistaan ja arviointiperiaatteistaan, järjestettävä alueellinen haku, arvioitava järjestöjen ehdotukset, valittava mukaan otettavat kokona

Aluehallitus perehtyi valmistelussa oleviin asioihin syysseminaarissaan17.9.2026 09:21:37 EEST | Uutinen

Aluehallitus kokoontui syyskauden seminaariinsa Tammelaan 10.–11. syyskuuta. Eerikkilän Urheiluopistolla pidetyn seminaarin tavoitteena oli vahvistaa aluehallituksen yhteistä tilannekuvaa, pohjustaa valmistelussa olevien asioiden käsittelyä sekä tukea tulevaa päätöksentekoa. Seminaarit ovat osa aluehallituksen työskentelyä. Niissä virkajohto esittelee valmistelussa olevien asioiden taustoja, vaihtoehtoja ja arvioituja vaikutuksia. Aluehallituksen jäsenet voivat perehtyä asioihin ennen varsinaista päätöksentekoa ja tuoda keskusteluun kysymyksiä ja näkökulmia, joita voidaan hyödyntää asioiden jatkovalmistelussa. – Seminaarissa syvensimme yhteistä tilannekuvaamme ja kirkastimme, mitkä kysymykset ovat tulevien päätösten kannalta olennaisia. Kun vaihtoehdoista ja niiden vaikutuksista keskustellaan jo valmisteluvaiheessa, pystymme tunnistamaan myös ne asiat, joista tarvitsemme lisää tietoa päätöksenteon tueksi. Samalla virkajohto saa valmisteluun aluehallituksen näkemyksiä ja kysymyksiä, san

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye