Elinkeinoelämän luottamus heikkeni aavistuksen
Kokonaisuutena elinkeinoelämän luottamus heikkeni joulukuussa aavistuksen. Toimialojen välillä hajonta suurta.
”Suomen elinkeinoelämän suhdanteet olivat joulukuussa epäyhtenäiset. Koko elinkeinoelämän luottamus laski aavistuksen, mutta toimialojen välillä oli varsin suurta hajontaa”, EK:n pääekonomisti Penna Urrila sanoo.
Teollisuudessa luottamusta mittaava saldolukema laski joulukuussa -9 pisteeseen. Edelliskuun lukema oli -7. Luottamusindikaattori on jonkin verran alle pitkän aikavälin keskiarvon, joka on 0.
Rakentamisen luottamusta kuvaava saldoluku laski selvästi -35 pisteeseen. Edelliskuun tarkistettu lukema oli -25. Luottamusindikaattori on tuntuvasti alle pitkän aikavälin keskiarvon (-8).
Palveluiden luottamus pehmeni joulukuussa aavistuksen. Uusin saldoluku on +2, kun marraskuun lukema oli +4. Aikasarjan pitkän aikavälin keskiarvo on +11.
Vähittäiskaupassa luottamus vahvistui joulukuussa. Luottamusindikaattorin saldoluku oli +1, kun edelliskuun lukema oli -7. Pitkän aikavälin keskiarvo on -2.
”Luottamus on kaikilla toimialoilla ollut nousutrendissä vuoden jälkipuoliskolla. Joulukuussa nousu kuitenkin katkesi erityisesti rakentamisessa, jossa luottamusindikaattori otti selvästi takapakkia. Suhdannearviot ovat yleisesti pitkän ajan keskiarvon heikommalla puolella. Korkotason selvä lasku tukee kuitenkin ostovoimaa ja siten erityisesti vähittäiskauppaa”, Urrila toteaa.
Luottamusindikaattori, joulukuu 2024
Luottamusindikaattori päätulokset animaationa
Lisätietoja:
Penna Urrila, pääekonomisti, p. 040 570 7860
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Peruskoulun huolehdittava paremmin lasten ja nuorten perustaidoista24.3.2025 10:00:11 EET | Tiedote
Osaamisen perusta rakennetaan peruskoulussa, jonka järjestäminen on kuntien lakisääteinen tehtävä. Kunnissa tehtävillä resurssipäätöksillä on merkittävä vaikutus sekä lasten ja nuorten oppimisen edellytyksiin että koko Suomen koulutus- ja osaamistasoon. EK on esittänyt osaamistakuuta eli sen varmistamista, että jokaisella nuorella on peruskoulun päättyessä jatko-opintojen edellyttämä luku- ja kirjoitustaito sekä hyvä matematiikan perusosaaminen ja digitaidot.
Hybridityö tuo parhaat tuottavuustulokset suomalaisyrityksissä – etätyön rooli talouskasvussa ratkaiseva20.3.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Etätyön vaikutuksia suomalaisyritysten tuottavuuteen selvittäneiden tutkimusten mukaan hybridityö – etä- ja lähityön yhdistelmä – on tehokkain tapa parantaa yritysten suorituskykyä. Innolinkin ja Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen (ETLA) tuoreet tutkimukset osoittavat, että hybridityö tuottaa parhaan tuloksen, kun taas täysin etänä tai täysin lähityönä tehtävä työ voi heikentää tuottavuutta.
Työmarkkinakeskusjärjestöiltä yhteiset näkemykset tekoälyn hyödyntämisestä työpaikoilla19.3.2025 07:30:00 EET | Tiedote
Työmarkkinakeskusjärjestöt kantavat huolta tilanteesta, jossa digiteknologioita, kuten tekoälyä, ei hyödynnetä parhaalla mahdollisella tavalla. Tätä taustaa vasten järjestöt ovat koonneet prioriteettilistan Suomen ja Euroopan päättäjille tekoälyn hyödyntämisestä työpaikoilla.
Huoli EU:n innovaatiorahoituksesta kasvaa – tarjotaan ratkaisuksi Suomen ’veturihankkeita’13.3.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Suomi on tähän asti onnistunut erinomaisesti EU:n innovaatiorahoituksen kotiuttamisessa. Tämä menestystarina voi vaarantua, jos yritysvetoisten TKI-hankkeiden EU-rahoitus heikkenee. Nyt on oikea hetki tarjota Suomessa kehitettyä ’veturihankkeiden’ rahoitusmallia myös EU-tason yhteishankkeisiin. EU:ssa tähdätään isoon innovaatiokiriin, jotta Euroopan kilpailukyky ja talous kyettäisiin pelastamaan. Komissio haluaa rakentaa innovaatiojohtajuutta Suomelle tärkeillä aloilla kuten datataloudessa, energiasiirtymässä ja turvallisuudessa. Keskeisenä keinona on EU:n tutkimus-, tuotekehitys- ja innovaatiorahoitus (TKI). Suomella on sen suhteen vahvat näytöt: yrityksemme ja myös tutkimus ovat tähän asti onnistuneet kotiuttamaan rahoitusta monilla mittareilla yli EU-keskiarvojen. Esimerkiksi pk-sektorin osalta olemme saaneet TKI-rahoitusta 3. eniten koko EU:ssa. TKI-rahoitus uuteen uskoon vuonna 2028 Nyt EU:ssa suunnitellaan seuraavaa monivuotista budjettikautta (MFF). Sen valmistelu herättää suoma
Kutsu: Työelämän murros – miten työpaikoilla otetaan haltuun tekoäly ja hybridityö?11.3.2025 09:42:55 EET | Tiedote
Aika: to 20.3. klo 13-16 Paikka: Kirjastotalo Oodi, Kino Regina -sali, Töölönlahdenkatu 4, 00100 Helsinki. Tilaisuteen on mahdollista osallistua myös etänä. EK:n teettämän etätyötutkimuksen tulokset julkaistaan torstaina 20.3. kello 13 kirjastotalo Oodissa. Tutkimuksessa kuultiin erityisesti yritysten ylintä johtoa etä- ja hybridityön vaikutuksista yritysten tuottavuuteen ja johtamiseen. Hybridi- ja etätyön vaikutuksia selvittivät tutkimuslaitos Etla ja tutkimustalo Innolink. Seminaarissa kuullaan myös, mitä ratkaisuja ja lähestymistapoja työelämän uudistajat suosittavat tekoälyyn ja hybridityöhön. Myös paikallisen sopimisen vaikutuksista työelämän arkeen ja uudistamiseen käsitellään. Ohjelma 13.00 Seminaarin avaussanat Toimitusjohtaja Jyri Häkämies | EK 13.10 Etätyö - läsnätyö Toimitusjohtaja Pekka Vuorela | Innolink Pääjohtaja Antti Koivula | Työterveyslaitos 13.40 Tekoäly ja työn muutos Professori Laura Ruotsalainen, Helsingin yliopisto / Suomen Tekoälykeskus (FCAI) Toimitusjohtaja
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme