Jouluaattoa vietetään pilvisessä säässä – joulupäivänä ajokeli muuttuu pohjoisessa huonoksi
23.12.2024 15:15:32 EET | Ilmatieteen laitos | Tiedote
Jouluaattona sää on koko maassa pilvinen. Ajoittain tulee vähäistä lumi- tai tihkusadetta, joka voi paikoin olla jäätävää.
Ilmatieteen laitoksen maanantaina 23. joulukuuta tekemän ennusteen mukaan lämpötila on jouluaattona maan etelä- ja keskiosassa nollan tuntumassa tai vähän pakkasen puolella, pohjoisessa lämpötila on ‒5:n ja ‒10 asteen välillä. Tuuli on edelleen heikkoa.
Joulupäivänä lounaistuuli voimistuu ja sää lauhtuu koko maassa. Lämpötila kohoaa joulupäivän kuluessa lännestä alkaen +1:n ja +7 asteen välille, viimeisenä itärajan tuntumassa ja Lapissa.
Tilanteeseen liittyy myös sadealue, jonka painopiste on maan pohjoisosassa. Sateet ovat osin lunta, osin vettä, ja paikoin tulee myös jäätäviä vesisateita.
”Sateiden ja lauhtumisen takia ajokeli muuttuu joulupäivänä pohjoisessa huonoksi. Etelämpänä sateet ovat lähinnä ajoittaisia tihkusateita”, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Hannu Valta.
Tapaninpäivänä sää jatkuu edelleen lauhana ja tuulisena, mutta sateet jäävät todennäköisesti vähäisiksi. Ilmavirtauksen suunta muuttunee jonkin verran läntisemmäksi, jolloin föhn-tuulen ja selkeämmän sään mahdollisuus kasvaa etenkin maan länsi- ja pohjoisosassa. Tapaninpäivän lämpötila on +1:n ja +6 asteen välillä, länsituuli on etenkin Lapissa puuskaista.
Sää jatkunee varsin lauhana myös joulun välipäivinä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Syyskuu oli Suomessa tavanomaista lämpimämpi ja paikoin erittäin sateinen1.10.2026 11:31:15 EEST | Tiedote
Syyskuussa satoi laajalti tavanomaista enemmän: Lieksan Kolilla sadetta saatiin lähes kuukauden jokaisena päivänä.
Ukkoskausi oli vaisu: salamoita havaittiin Suomessa kolmanneksi vähiten 25 vuoteen29.9.2026 10:43:52 EEST | Tiedote
Touko-syyskuun salamamäärä jäi noin kolmannekseen vuosien 2002–2025 keskiarvosta. Salamarunsain päivä oli 16. elokuuta, jolloin Suomessa paikannettiin 5 600 maasalamaa.
Sateisen viikonlopun jälkeen alkaa poutaisempi jakso – sää myös lämpenee24.9.2026 14:52:55 EEST | Tiedote
Loppuviikko on Suomessa pilvinen ja sateinen, mutta ensi viikolla säätyyppi muuttuu: korkeapaine vahvistuu Suomen läheisyydessä, sateet vähenevät ja lämpötila kohoaa ajankohtaan nähden tavanomaista korkeammaksi.
Viikonlopun sää on sateiden sävyttämää, etelässä on myös tuulista17.9.2026 15:32:13 EEST | Tiedote
Syyskuu on edennyt sään puolesta tavanomaisissa lämpötiloissa, eikä tilanteeseen ole tulossa muutosta viikonloppuna. Suomen lähellä liikkuvien matalapaineiden takia sää jatkuu epävakaisena ja etenkin maan eteläosassa tuuli voimistuu puuskaiseksi.
Oliko El Niñolla vaikutusta Länsi-Euroopan kuumaan kesään?11.9.2026 10:53:52 EEST | Blogi
Euroopan kesän 2026 lämpötiloissa näkyi selvä itä-länsisuuntainen kontrasti: lännessä oli ennätyslämmintä, idässä viileämpää. Tällainen alueellinen jakauma on tyypillistä El Niño -kesinä, vaikka ilmiön vaikutusta tämän kesän lämpötiloihin ei voida aukottomasti todistaa pelkällä tilastollisella vertailulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme