OIKAISU: "On onni ja etuoikeus saada olla suomalainen"
Oikaisu EVAn tiedotteeseen: "EVA: Suomalaisuuden arvostus on palannut huippulukemista keskiarvoon."

EVAn aamulla 28.12.2024 julkaistussa tiedotteessa (EVA: Suomalaisuuden arvostus on palannut huippulukemista keskiarvoon) on joitain vääriä lukuja koskien eri puolueiden kannattajien suhtautumisesta väitteeseen "On onni ja etuoikeus saada olla suomalainen".
Korjatut luvut:
Samaa mieltä väitteen kanssa ovat kaikkien eduskuntapuolueiden kannattajien enemmistöt: kokoomus (83 %), perussuomalaiset (65 %), SDP (85 %), keskusta (84 %), vihreät (87%) sekä vasemmistoliitto (73 %). RKP:n (69 %), KD:n (83 %) sekä Liike Nytin (55 %) kannattajien luvut ovat suuntaa-antavia johtuen vähäisemmistä vastaajamääristä.
Näin kysely tehtiin
Tulokset perustuvat 2 018 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 8.10.–21.10.2024. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä (pl. Ahvenanmaa). Aineisto on kerätty Taloustutkimus Oy:n internetpaneelissa, josta tutkimusotos on muodostettu ositetulla satunnaisotannalla. Aineisto on painotettu edustamaan väestöä iän, sukupuolen, asuinalueen, koulutuksen, ammatin tai aseman, toimialan ja puoluekannatuksen mukaan. Aineiston tilastollisen analyysin ja tulosgrafiikan on tehnyt Pentti Kiljunen (Yhdyskuntatutkimus Oy).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko LaaksoViestintäpäällikkö
Puh:+358 50 383 9432mikko.laakso@eva.fiElinkeinoelämän valtuuskunta EVA
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä. EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Suomalaisten enemmistö puoltaa perintöveron korvaamista luovutusvoittoverolla18.2.2025 06:01:00 EET | Tiedote
Suomalaisten enemmistö (54 %) suhtautuu myönteisesti perintöveron poistamiseen ja sen korvaamiseen omaisuuden luovutusvoittoverolla, ilmenee EVAn syksyn 2024 Arvo- ja asennetutkimuksesta. Eniten kannatusta ehdotus saa johtajien ja yrittäjien keskuudessa.
EVA: Suomalaiset haluavat rajoittaa poliitikkojen päällekkäisiä tehtäviä11.2.2025 06:01:00 EET | Tiedote
Suuri enemmistö (71 %) rajoittaisi poliitikkojen mahdollisuutta toimia samanaikaisesti sekä kansanedustajana, kunnanvaltuutettuna että aluevaltuutettuna, ilmenee EVAn Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomella ei ole varaa lykätä verouudistuksia7.2.2025 13:00:45 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA korostaa, ettei verouudistuksia pidä tyrmätä staattisten laskelmien pohjalta, sillä ne rahoittavat itseään.
EVAn Skenaariot: Trumpin diilien onnistuminen, uusi finanssikriisi vai maailmanlaajuinen sota?30.1.2025 06:01:00 EET | Tiedote
Elämme uuden maailmanjärjestyksen kynnyksellä, rajuilman rajalla. Ukrainan sota, teknologinen kehitys, tekoäly ja ilmastonmuutoksen hallinta määrittävät seuraavan vuosikymmenen suuntaa. EVAn tuoreet skenaariot hahmottavat neljää vaihtoehtoista maailmaa vuosille 2025–2035.
EVA: Kansankapitalismin suosio kasvanut 2000-luvulla – pelot ja rahapula yhä sijoittamisen esteitä24.1.2025 06:01:00 EET | Tiedote
Kaksi kolmesta suomalaisesta (66 %) pitää osake- ja muuta sijoittamista erinomaisena keinona lisätä niin yksityisten kansalaisten kuin koko kansantaloutemmekin vaurautta siihen liittyvistä riskeistä huolimatta, selviää EVAn syksyn 2024 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme