Kansainvälisen suojelun lupien kestot lyhenevät ja suojelu muuttuu väliaikaiseksi
Kansainvälisen suojelun lupiin tulee muutoksia 2.1.2025 alkaen, kun ulkomaalaislain muutokset tulevat voimaan.
Turvapaikka ja jatkolupa pakolaisaseman perusteella myönnetään jatkossa kolmeksi vuodeksi aiemman neljän vuoden sijaan. Ensimmäinen toissijaisen suojelun lupa myönnetään vuodeksi ja jatkolupa toissijaisen suojelun perusteella kahdeksi vuodeksi aiemman neljän vuoden sijaan.
Suojeluaseman väliaikaisuudella edistetään hallittua maahanmuuttoa
Suojelun muuttuminen väliaikaiseksi tarkoittaa sitä, että Maahanmuuttovirasto arvioi kansainvälisen suojelun jatkamisen tarvetta aiempaa useammin. Tarkoitus on myöntää asiakkaalle kansainvälistä suojelua vain sen aikaa, kun hän tarvitsee sitä.
– Suojelun jatkon tarpeeseen vaikuttavat esimerkiksi asiakkaan kotimaan turvallisuustilanne ja hänen mahdolliset matkansa sinne. Kansainvälisen suojelun lupien kesto lyhennetään EU-oikeuden mahdollistamaan minimiin. Muutoksilla pyritään siihen, että suojeluasema poistetaan aiempaa tehokkaammin henkilöiltä, jotka eivät sitä enää tarvitse. Myös Suomessa tehdyt rikokset vaikuttavat aiempaa enemmän kansainvälisen suojelun myöntämiseen ja lakkauttamiseen, kertoo kansainvälisen suojelun jatko- ja pysyvien oleskelulupien prosessinomistaja Tommi Vallin.
Lakimuutos lisää uusia perusteita myös kansainvälisen suojelun myöntämättä jättämiselle ja lakkauttamiselle. Turvapaikka jätetään jatkossa myöntämättä tai lakkautetaan, jos henkilön katsotaan olevan vaaraksi yhteiskunnalle, koska hänet on tuomittu erityisen törkeästä rikoksesta. Toissijainen suojeluasema jätetään myöntämättä tai lakkautetaan silloin, kun on syytä olettaa henkilön olevan vaaraksi yhteiskunnalle tai kansalliselle turvallisuudelle, tai hän aseman saatuaan tekee esimerkiksi törkeän rikoksen.
– Suojeluasema voidaan lakkauttaa rikollisen toiminnan perusteella, jos henkilö on tehnyt rikoksen sen jälkeen, kun laki on tullut voimaan 2.1.2025. Kansalliseen turvallisuuteen perustuvan lakkauttamisen osalta vastaavaa rajoitetta ei ole, kertoo suojeluaseman lakkauttamis- ja peruuttamisharkinnan prosessinomistaja Mikko Keski-Nirva.
Jos suojeluaseman menettänyttä henkilöä ei voida poistaa maasta palautuskiellon takia, hänelle myönnetään tilapäinen oleskelulupa vuodeksi kerrallaan.
Lisätietoa medialle
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
suojeluaseman lakkauttamis- ja peruuttamisharkinta: prosessinomistaja Mikko Keski-Nirva, etunimi.sukunimi@migri.fi, puh. 0295 434 107 ja prosessiasiantuntija Milla Väisänen, etunimi.sukunimi@migri.fi, puh. 0295 433 946
kansainvälisen suojelun jatko- ja pysyvät oleskeluluvat: prosessiasiantuntija Soila Keränen, sähköposti: etunimi.sukunimi@migri.fi, puh. 0295 433 160
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Maahanmuuttovirasto on maahanmuutto-, turvapaikka-, pakolaisuus- ja kansalaisuusasioissa päätöksenteko-organisaatio ja ylläpitää vastaanottojärjestelmää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maahanmuuttovirasto
Tilapäistä suojelua ei jatkossa enää myönnetä Suomessa, jos hakijalla on tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa8.12.2025 11:00:20 EET | Tiedote
Maahanmuuttovirasto on muuttanut päätöskäytäntöään Euroopan unionin tuomioistuimen ja Euroopan unionin neuvoston uusien päätösten mukaiseksi, eikä enää lähtökohtaisesti myönnä tilapäistä suojelua niille, joilla on jo tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa. Neuvosto toi esille heinäkuussa 2025 päätöksessään periaatteen siitä, että henkilö voi saada tilapäiseen suojeluun liittyviä oikeuksia vain yhdessä jäsenvaltiossa kerrallaan. Tämän periaatteen noudattaminen varmistaa ja välttää päällekkäiset rekisteröinnit. Neuvoston päätöksen jälkeen virasto aloitti uuden linjauksen valmistelun.
Finnish Immigration Service has updated its application volume forecasts24.11.2025 11:01:01 EET | Press release
The foresight network of the Finnish Immigration Service has updated its application volume projections for the end of 2025 and for the year 2026. The foresight network consists of experts who meet three times a year to make quantitative and qualitative forecasts about migration to Finland and about asylum seekers arriving in Finland.
Migrationsverket har uppdaterat sin prognos om antalet ansökningar24.11.2025 11:00:46 EET | Pressmeddelande
Migrationsverkets framsynsnätverk har uppdaterat sin prognos om antalet ansökningar i slutet av 2025 och år 2026. Framsynsnätverket består av experter som samlas tre gånger per år för att utarbeta kvantitativa och kvalitativa prognoser om migrationen till Finland och om asylsökande som anländer till Finland.
Maahanmuuttovirasto on päivittänyt arvionsa tulevaisuuden hakemusmääristä24.11.2025 11:00:16 EET | Tiedote
Maahanmuuttoviraston ennakointiverkosto on päivittänyt arvionsa loppuvuoden 2025 ja vuoden 2026 hakemusmääristä. Ennakointiverkosto on kolme kertaa vuodessa kokoontuva asiantuntijaryhmä, joka muodostaa määrällisiä ja laadullisia arvioita Suomeen kohdistuvasta muuttoliikkeestä ja pakolaisuudesta.
Kansainvälisten opiskelijoiden hakemusmäärän kasvu pysähtyi – Turvapaikanhakijoiden määrä laskenut edelleen28.10.2025 10:00:19 EET | Tiedote
Kuluneen vuoden aikana opiskelijoiden hakemusmäärän viime vuosien nopea kasvu on pysähtynyt. Opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä kiinnostus Suomea kohtaan on kuitenkin edelleen historiallisesti korkealla tasolla. Samaan aikaan Suomeen hakeutuvien työntekijöiden ja turvapaikanhakijoiden määrät ovat vähentyneet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme