75 000 kaupunkilaista kokoontui Kansalaistorille uudenvuoden viettoon
1.1.2025 00:48:56 EET | Helsingin tapahtumasäätiö | Tiedote
Vuoden vaihtumista juhlittiin Helsingissä jälleen näyttävästi kaupunkilaisten yhteisessä juhlassa Kansalaistorilla. Alkuillan koko perheen disko ja loppuillan suurkonsertti keräsivät Kansalaistorille noin 75 000 kävijää.

Helsingissä vuoden vaihtumista kokoonnuttiin tuttuun tapaan juhlimaan alkuillan lasten ohjelman sekä huippuartistien tähdittämän suurkonsertin parissa. Aattoillan ohjelmakokonaisuus houkutteli yhteensä arviolta 75 000 juhlijaa Kansalaistorille ja sen läheisyyteen.
Juhlinnan käynnisti koko perheen tanssimaan innostanut Skidit-disko, jonka aikana lavalle nousivat myös Windows95man ja Sara Siipola. Loppuillan konsertissa yleisöä viihdyttivät Mirella, Sara Siipola sekä Anssi Kela, ja vuoden vaihtumisen hetkeä juhlistettiin riehakkaasti näyttävän pyrönäytöksen kera Windows95manin johdolla. Lisäksi pormestari Juhana Vartiainen toivotti kaupunkilaisille hyvää uutta vuotta ja kannusti puheessaan kääntämään uuden lehden itseemme ja toisiimme luottaen.
Juhlinta Kansalaistorilla sujui innostuneissa ja positiivisissa tunnelmissa ilman poikkeavia järjestyshäiriöitä. “Puolitoista Olympiastadionillista ihmisiä teki taas vuoden viimeisestä konsertista sen suurimman. Ilahduttavinta on kuitenkin se riemu, jolla ihmiset vastaanottivat uuden ja paremman vuoden”, kertoo Helsingin tapahtumasäätiön toimitusjohtaja Stuba Nikula.
Yle välitti molemmat illan tapahtumat suorana lähetyksenä, ja uudenvuoden tunnelmiin voi yhä palata Yle Areenassa.
Helsingin uudenvuoden järjestää Helsingin kaupunki. Perinteeksi muodostunutta juhlaa on järjestetty 1930-luvulta lähtien. Tapahtuman tuottaa Helsingin tapahtumasäätiö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Laura Gottleben, Helsingin tapahtumasäätiö, laura.gottleben@eventshelsinki.fi, puh. 050 468 7243
Kuvat








Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin tapahtumasäätiö
Stadin Silakkamarkkinoilla uusia aluevaltauksia ja rakastettuja perinteitä16.9.2026 09:00:54 EEST | Tiedote
Stadin Silakkamarkkinat järjestetään Kauppatorin ainutlaatuisessa miljöössä entistäkin bulimpana saaristolaiselämyksenä 4.–10. lokakuuta. Markkinoiden tuotevalikoima laajenee, Keisarinluodonlaiturille rakentuu viihtyisä ravintola-alue ja ohjelmaa on luvassa läpi viikon. Markkinaviikon huipentaa päätöspäivänä neljän mestarikokin valmistama Silakkaillallinen.
Stadin Silakkamarkkinoiden etkot tuovat uniikit silakka-annokset Helsingin ravintoloihin syyskuussa8.9.2026 09:01:31 EEST | Tiedote
Ensimmäistä kertaa järjestettävä Silakkamarkkinat Stadin rafloissa tuo herkulliset silakka-annokset kymmeneen helsinkiläiseen ravintolaan 25.9.–10.10. Ravintolayhteistyö on osa Silakkamarkkinoiden kehittämistä entistä elämyksellisemmäksi ja kaupunkiin laajemmin levittäytyväksi tapahtumaksi, jossa vuosisatainen markkinaperinne kohtaa modernin merellisen ruokakulttuurin, kiteyttää Silakkamarkkinoiden vastaava tuottaja Saara Vanhala.
Mia Kivinen Lux Helsingin taiteelliseksi johtajaksi8.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Lux Helsinki -valotaidefestivaalin uudeksi taiteelliseksi johtajaksi on valittu valotaiteen kuraattori ja asiantuntija Mia Kivinen. Kivinen aloittaa tehtävässään syyskuussa ja vastaa Lux Helsingin taiteellisesta suunnasta ensi vuoden lopulla käynnistyvästä festivaalista alkaen viisivuotiskauden vuoteen 2032 asti.
Helsinki-päivä täyttää kaupungin ennätysmäärällä tapahtumia 12.6.3.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin syntymäpäivää juhlitaan jälleen 12. kesäkuuta, kun sadat maksuttomat tapahtumat kutsuvat nauttimaan kaupungista musiikin, tanssin, urheilun, luontoelämysten ja erilaisten aktiviteettien äärellä. Koko päivän kestävää ohjelmaa on luvassa muun muassa Helsingin kulttuurikeskuksissa ja Lasipalatsin aukiolla. Yhteensä mukaan on ilmoitettu jo lähes 300 tapahtumaa ympäri kaupungin.
Sami Ylisaari Helsingin tapahtumasäätiön toimitusjohtajaksi14.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin suurimmista yleisötapahtumista vastaavan Helsingin tapahtumasäätiön uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu Sami Ylisaari. Hän aloittaa tehtävässä 1. kesäkuuta ja siirtyy Tapahtumasäätiöön Vantaan kaupungin kulttuurijohtajan virasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme