Lahjoitusmäärät kasvoivat pääkaupunkiseudun seurakuntien joulukeräyksessä
2.1.2025 16:51:44 EET | Espoon seurakuntayhtymä | Tiedote
Espoon, Helsingin, Kauniaisten ja Vantaan evankelis-luterilaisten seurakuntien perinteinen joulukeräys toi helpotusta tuhansien pienituloisten jouluun. Joulu on myös antamisen juhlaa: lahjakortteja ja lahjoja saatiin useissa seurakunnissa edellisvuotta enemmän. Lämmin kiitos kaikille lahjoittajille!

Lahjoitukset ovat merkittävä apu monen vähävaraisen perheen jouluun. Keräystuloksissa on alueellista vaihtelua: 17 seurakuntaa vastasi, että keräystulos pysyi ennallaan tai jopa parani edellisvuodesta, kun taas neljässä seurakunnassa se pieneni.
– Keräys onnistui hienosti. Tässä taloustilanteessa olimme etukäteen vähän huolissamme siitä, miten pystymme auttamaan mahdollisimman montaa apua tarvitsevaa. Ihmisten auttamishalu ja kyky nähdä lähimmäisen tilanne on koskettanut meitä diakoniatyöntekijöitä monta kertaa, Malmin seurakunnan johtava diakoniatyöntekijä Elina Leppihalme kiittelee.
Rakenna joulupuu -nimellä toteutetun keräyksen kautta sai apua ainakin pitkälti yli 4 000 henkilöä. Suurin osa lahjoituksista on lahjakortteja ruoka- ja vaatekauppoihin. Lahjakortteja kertyi lähes 2000 kappaletta ja niiden arvo ylitti 90 000 euroa. Lasten ja nuorten lahjatoiveiden mukaisiin paketteihin lahjoittajat ovat käärineet lisäksi esimerkiksi leluja, vaatteita, elokuvalippuja ja hampurilaislahjakortteja. Diakoniatyö välitti perille myös satoja joulukukkia sekä kasseja, jotka sisälsivät esimerkiksi kahvia ja suklaata. Villasukkia saatiin niin ikään suuret määrät.
Lahjakortteja saatiin runsaasti myös Mannerheimin lastensuojeluliiton kautta sekä Lions Clubien ja Marttojen kautta. Useat Lions Clubit järjestivät lisäksi ruokakaupoissa mahdollisuuden ostaa elintarvikkeita diakoniatyön välityksellä lahjoitettavaksi.
Tiukilla olevien ihmisten tilanne vaikeutunut entisestään
Helsingin Mikaelin seurakunnan johtavan diakoniatyöntekijän Outi Juntusen mukaan suurimmalla osalla syynä avun hakemiseen on pitkäaikainen pienituloisuus.
– He elävät esimerkiksi pienellä eläkkeellä tai toimeentulotuella tai ovat opiskelijoita. Hallituksen leikkausten myötä monen asumistuki on pienentynyt samalla kun vuokra on voinut nousta. Myös ruuan hinnan nousu vaikuttaa.
Mikaelin seurakunnassa lahjoituksia saatiin ennätysmäärä.
– Tähän on varmaan vaikuttanut julkinen keskustelu yhteiskunnan tukien leikkauksista samoin kuin mediassa näkynyt lapsiperheiden ahdinko joulun lähestyessä, Juntunen arvioi.
Keräykseen osallistuminen on monelle perinne.
– Tämä keräys on toteutettu meillä vakiintuneesti jo vuosia, joten alueen ihmiset osaavat odottaa sitä. Hyvää varmasti on myös keräyksen paikallisuus ja se, että apu menee lyhentämättömänä perille, hän jatkaa.
Diakoniatyöntekijät kertovat laajalti hyvästä palautteesta, jota lahjan saajilta tulee. ”Avustus tuli todella tarpeeseen”, ”Ihanaa, että joku välittää", "Jumala on olemassa", "Onko joku oikeasti ajatellut minua?", ovat esimerkkejä Espoonlahden seurakunnan saamista palautteista. Myös lahjoittajat olivat kiitollisia mahdollisuudesta tehdä hyvää.
Seurakuntien diakoniatyöntekijät ovat toimittaneet lahjat perille. Osa niistä jaetaan nyt uuden vuoden puolella.
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt
Espoo
Espoon seurakuntien diakonian asiantuntija Lilli Snellman, p. 040 531 1006, lilli.snellman@evl.fi
Helsinki
Malmin seurakunnan diakoniajohtaja Elina Leppihalme, p. 09 2340 4525, elina.leppihalme@evl.fi
Mikaelin seurakunnan johtava diakoniatyöntekijä Outi Juntunen, p. 09 2340 4843, outi.juntunen@evl.fi
Kauniainen
Nuorisodiakoni Sonja Holkerinoja, p. 050 464 7001, sonja.holkerinoja@evl.fi
Vantaa
Hakunilan seurakunnan johtava diakoniatyöntekijä Liisa Juusela, p. 09 830 6509, liisa.juusela@evl.fi
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon seurakunnat - Evankelis-luterilainen kirkko Espoossa
Espoon tuomiokirkkoseurakunta, Espoonlahden seurakunta, Leppävaaran seurakunta, Olarin seurakunta, Tapiolan seurakunta ja Esbo svenska församling muodostavat yhdessä Espoon seurakuntayhtymän. Seurakunnissa on yhteensä 157 500 jäsentä. Työntekijöitä on noin 500.
Kirkko Espoossa vahvistaa yhteisönä kristillistä uskoa, tulevaisuuden toivoa ja lähimmäisenrakkautta. Olemme läsnä ihmisten arjessa ja juhlassa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon seurakuntayhtymä
The Espoo Parishes Grant Emergency Aid to Support Victims of the Venezuelan Earthquake29.6.2026 14:16:46 EEST | Press release
The Espoo Parishes have decided to allocate €30,000 in emergency aid to support the victims of the earthquake in Venezuela. The aid is distributed through the Finnish Evangelical Lutheran Mission.
Esbo församlingar ger katastrofhjälp till jordbävningsoffer i Venezuela29.6.2026 13:10:41 EEST | Pressmeddelande
Esbo församlingar har beslutat bevilja 30 000 euro i katastrofhjälp för att hjälpa jorbävningsoffer i Venezuela. Finska Missionssällskapet distribuerar hjälpen.
Espoon seurakunnilta katastrofiapua Venezuelan maanjäristyksen uhreille29.6.2026 12:41:12 EEST | Tiedote
Espoon seurakunnat ovat myöntäneet 30 000 euroa katastrofiapua Venezuelan maanjäristyksen uhrien auttamiseen. Apu toimitetaan perille Suomen Lähetysseuran kautta.
Elina Hellqvist on Tapiolan uusi kirkkoherra17.6.2026 08:03:38 EEST | Uutinen
Tapiolan evankelisluterilaisen seurakunnan seurakuntaneuvosto päätti 16.6. kokouksessaan valita Tapiolan seurakunnan kirkkoherraksi Elina Hellqvistin.
Elina Hellqvist är Hagalunds nya kyrkoherde17.6.2026 08:02:10 EEST | Nyheter
Församlingsrådet i den evangelisk-lutherska församlingen i Hagalund, Tapiolan seurakunta, beslutade vid sitt sammanträde 16.6 att välja Elina Hellqvist till kyrkoherde för Tapiolan seurakunta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme