Kokoomuksen Vestman: Kiitos Orpon hallituksen uuden rantasaunan saa tehdä taas rantaan
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman iloitsee vuoden vaihteessa voimaanastuneista rakentamislain muutoksista, jotka helpottavat omakotitalojen rakentamista sekä vapauttavat saunojen ja muiden talousrakennusten rakentamista myös ranta-alueilla. Monen suomalaisen haave aidosta rantasaunasta mökkirantaan voi Orpon hallituksen tekemän rakentamislain korjaussarjan myötä toteutua.

Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman pitää erittäin tervetulleina ja odotettuina vuoden vaihteessa voimaan astuneita rakentamislain muutoksia, jotka muun muassa mahdollistavat saunojen, huvimajojen ja muiden talousrakennusten rakentamisen ilman lupaa myös rannoille sekä helpottavat omakotitalojen rakentamista.
”Monen suomalaisen haave saunasta mökkirannalla voi toteutua kiitos Orpon hallituksen tekemän lainmuutoksen. On kohtuutonta, että uuden pienehkön saunan rakentaminen rantaan on kunnissa ollut pitkään kiellettyä. Nyt kunnilta yksiselitteisesti poistuu mahdollisuus kieltää rakennusjärjestyksellä saunan rakentaminen rantaviivaan. Aiempi tilannehan on ollut epäyhdenvertainen: Aidosta rantasaunasta ovat saaneet nauttia vain ne, joiden tontille sauna on satuttu rakentamaan vanhaan aikaan, kun saunan sai vielä rakentaa rantaviivaan”, Vestman toteaa.
Alle 30 neliön talousrakennuksen rakentaminen ilman lupaa edellyttää sitä, että tontilla on rakennusoikeutta. Myös mahdollisia yleis-, asema- tai rantakaavan määräyksiä alueella on noudatettava.
”Alle 30 neliön rantasaunan rakentaminen ilman lupaa mahdollistuu nimenomaan olemassa olevan asuinrakennuksen, kuten mökin tai omakotitalon pihapiiriin. Ympäristönsuojelulainsäädäntö ja -määräykset taas asettavat vaatimukset jätevesien käsittelylle. Huoli siitä, että likavesiä saisi laskea järveen, on siten turhan”, Vestman avaa.
Maisemansuojelulliset seikatkaan eivät vaadi rantasaunakieltoa.
”Pienehkö rantasaunahan sopii hienosti suomalaiseen järvimaisemaan, kuten joillain rannoilla näkyy. Suomessa on kummasti kavahdettu lähes kaikkea rannalle rakentamista, vaikka sitä on vanhastaan maassammekin tehty. Pitäisi uskaltaa luottaa enemmän siihen, että se, jonka ranta on, haluaa rakentaa maisemaan sopivasti”, Vestman toteaa.
Myös omakotitalojen rakentaminen helpottui vuoden vaihteessa monin tavoin.
”Marinin hallituksen byrokratian kukkanen eli omakotirakentajan ilmastoselvitys poistui, omakotitaloja saa rakentaa oleellista helpommin asemakaavoittamille alueille myös kaupunkiseutujen ympärillä, ympäristöjärjestöjen valitusoikeus omakotitalojen luvista rajautui pois, rakennusjärjestyksellä voidaan antaa oikeus rakentaa sivuasunto ja rakentamisluvalle tuli kolmen kuukauden käsittelyaikatakuu. Oma koti on monelle elämän suuri investointi. On oikein, että sen rakentamisen oikeutta lisättiin ja siihen liittyviä riskejä ja taakkaa vähennettiin”, Vestman päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki VestmanKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Limnéll: Mahdollinen Trumpin ja Putinin tapaaminen Unkarissa olisi vakava varoitus Euroopalle17.10.2025 11:53:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnéll varoittaa, että mahdollinen Donald Trumpin ja Vladimir Putinin tapaaminen Unkarissa olisi vakava viesti koko Euroopalle. Limnéllin mukaan kyse ei olisi vain uutistapahtumasta, vaan merkistä, joka heijastaisi laajempaa muutosta maailmanpoliittisessa asetelmassa.
Kokoomuksen Satonen: Suomella on kaikki edellytykset uuteen nousuun – tarvitsemme rohkeutta, pitkäjänteisyyttä ja uskoa suunnan kääntymiseen15.10.2025 14:54:17 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen muistutti eduskunnan välikysymyskeskustelussa, että hallituksen työllisyyspolitiikan tavoite on selvä: luoda edellytykset uusille työpaikoille ja talouskasvulle. Hallituksen tekemät uudistukset nostavat valtiovarainministeriön virkamiesarvion mukaan pitkällä aikavälillä työllisyyttä 90000:lla ja parantavat julkista taloutta 2 miljardilla.
Kokoomuksen Kopra: Kokoomus kiittää historiallisesta päätöksestä – ”Velkajarru turvaa hyvinvoinnin tuleville sukupolville”14.10.2025 14:34:42 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi tänään velkajarrun, joka luo Suomeen pysyvät ja yli hallituskausien ulottuvat pelisäännöt velkaantumisen hillitsemiseksi. Puolueista ainoastaan Vasemmistoliitto jättäytyi sovun ulkopuolelle. Jatkossa tulevat hallitukset sitoutuvat yhdessä taittamaan valtion velkasuhteen ensin kohti 60 prosentin EU-rajaa ja pitkällä aikavälillä pohjoismaista, alle 40 prosentin tasoa.
Kokoomuksen Valtola: SDP leikkaisi 139 miljoonaa koulutuksesta12.10.2025 17:01:00 EEST | Tiedote
SDP:n esittämä kahden miljardin euron juustohöyläleikkaus vaarantaisi koulutuksen ja kasvun edellytykset, varoittaa kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtola.
Kokoomuksen Limnéll: Trumpin lupaus puolustaa Suomea oli enemmän kuin pelkkä “kyllä” – ja Moskova kuuntelee tarkasti10.10.2025 11:42:06 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin eilen Valkoisessa talossa antama lausunto Suomen puolustamisesta jää historiaan, arvioi kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnéll.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme