Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Vestman: Kiitos Orpon hallituksen uuden rantasaunan saa tehdä taas rantaan

Jaa

Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman iloitsee vuoden vaihteessa voimaanastuneista rakentamislain muutoksista, jotka helpottavat omakotitalojen rakentamista sekä vapauttavat saunojen ja muiden talousrakennusten rakentamista myös ranta-alueilla. Monen suomalaisen haave aidosta rantasaunasta mökkirantaan voi Orpon hallituksen tekemän rakentamislain korjaussarjan myötä toteutua.

Heikki Vestman, Kuvaaja Kimmo Falck
Heikki Vestman, Kuvaaja Kimmo Falck

Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman pitää erittäin tervetulleina ja odotettuina vuoden vaihteessa voimaan astuneita rakentamislain muutoksia, jotka muun muassa mahdollistavat saunojen, huvimajojen ja muiden talousrakennusten rakentamisen ilman lupaa myös rannoille sekä helpottavat omakotitalojen rakentamista.

”Monen suomalaisen haave saunasta mökkirannalla voi toteutua kiitos Orpon hallituksen tekemän lainmuutoksen. On kohtuutonta, että uuden pienehkön saunan rakentaminen rantaan on kunnissa ollut pitkään kiellettyä. Nyt kunnilta yksiselitteisesti poistuu mahdollisuus kieltää rakennusjärjestyksellä saunan rakentaminen rantaviivaan. Aiempi tilannehan on ollut epäyhdenvertainen: Aidosta rantasaunasta ovat saaneet nauttia vain ne, joiden tontille sauna on satuttu rakentamaan vanhaan aikaan, kun saunan sai vielä rakentaa rantaviivaan”, Vestman toteaa.

Alle 30 neliön talousrakennuksen rakentaminen ilman lupaa edellyttää sitä, että tontilla on rakennusoikeutta. Myös mahdollisia yleis-, asema- tai rantakaavan määräyksiä alueella on noudatettava.

”Alle 30 neliön rantasaunan rakentaminen ilman lupaa mahdollistuu nimenomaan olemassa olevan asuinrakennuksen, kuten mökin tai omakotitalon pihapiiriin. Ympäristönsuojelulainsäädäntö ja -määräykset taas asettavat vaatimukset jätevesien käsittelylle. Huoli siitä, että likavesiä saisi laskea järveen, on siten turhan”, Vestman avaa.

Maisemansuojelulliset seikatkaan eivät vaadi rantasaunakieltoa.

”Pienehkö rantasaunahan sopii hienosti suomalaiseen järvimaisemaan, kuten joillain rannoilla näkyy. Suomessa on kummasti kavahdettu lähes kaikkea rannalle rakentamista, vaikka sitä on vanhastaan maassammekin tehty. Pitäisi uskaltaa luottaa enemmän siihen, että se, jonka ranta on, haluaa rakentaa maisemaan sopivasti”, Vestman toteaa.

Myös omakotitalojen rakentaminen helpottui vuoden vaihteessa monin tavoin.

”Marinin hallituksen byrokratian kukkanen eli omakotirakentajan ilmastoselvitys poistui, omakotitaloja saa rakentaa oleellista helpommin asemakaavoittamille alueille myös kaupunkiseutujen ympärillä, ympäristöjärjestöjen valitusoikeus omakotitalojen luvista rajautui pois, rakennusjärjestyksellä voidaan antaa oikeus rakentaa sivuasunto ja rakentamisluvalle tuli kolmen kuukauden käsittelyaikatakuu. Oma koti on monelle elämän suuri investointi. On oikein, että sen rakentamisen oikeutta lisättiin ja siihen liittyviä riskejä ja taakkaa vähennettiin”, Vestman päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Partanen: Vihreiden työttömyyttä ja pk-yritysten verotusta lisäävä vaihtoehto olisi lamauttavaa viriävälle talouskasvulle21.11.2025 09:56:17 EET | Tiedote

Vihreät julkistivat eilen vaihtoehtobudjettinsa ensi vuodelle. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen hämmästelee Vihreiden linjavalintaa siitä, että työllisyystoimia perumalla ja yrittäjien verotusta kiristämällä Suomi saadaan nousemaan talouden alhosta. Todellisuudessa Vihreiden vaihtoehto sammuttaisi Partasen mukaan Suomesta valot.

Kokoomuksen Laiho: Orpon hallitus panostaa 40 miljoonaa omalääkärimalleihin20.11.2025 14:21:46 EET | Tiedote

Orpon hallitus esittää täydentävässä lisätalousarviossaan 40 miljoonan euron rahoitusta omalääkärimallien kehittämiseen hyvinvointialueilla. Esitys sisältyy vuoden 2026 talousarvion täydentävään esitykseen. Hallitus käynnisti omalääkäriohjelman vuonna 2024, ja kaikilla hyvinvointialueilla on jo käytössä tai suunnitteilla hoidon jatkuvuutta parantavia malleja. Joillakin alueilla jopa 70 prosentille väestöstä on nimetty omalääkäri. Lisärahoitus varmistaa, että kehittämistyö jatkuu ja laajenee koko maassa.

Kokoomuksen Castrén: Hallitus tuo nuorille maksuttoman 30 opintopisteen opintosetelin ensi vuonna20.11.2025 14:09:57 EET | Tiedote

Hallitus esittää täydentävässä talousarviossaan ensi vuodelle maksutonta 30 opintopisteen opintoseteliä avoimeen yliopistoon tai korkeakouluun niille toisen asteen suorittaneille, jotka ovat jääneet yhteishaussa ilman opiskelupaikkaa. Kyseessä on merkittävä uudistus, joka tarjoaa nuorille konkreettisen mahdollisuuden vahvistaa osaamistaan ja edetä kohti unelmiensa alaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye