Kokoomuksen Vestman: Kiitos Orpon hallituksen uuden rantasaunan saa tehdä taas rantaan
3.1.2025 14:26:33 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman iloitsee vuoden vaihteessa voimaanastuneista rakentamislain muutoksista, jotka helpottavat omakotitalojen rakentamista sekä vapauttavat saunojen ja muiden talousrakennusten rakentamista myös ranta-alueilla. Monen suomalaisen haave aidosta rantasaunasta mökkirantaan voi Orpon hallituksen tekemän rakentamislain korjaussarjan myötä toteutua.

Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman pitää erittäin tervetulleina ja odotettuina vuoden vaihteessa voimaan astuneita rakentamislain muutoksia, jotka muun muassa mahdollistavat saunojen, huvimajojen ja muiden talousrakennusten rakentamisen ilman lupaa myös rannoille sekä helpottavat omakotitalojen rakentamista.
”Monen suomalaisen haave saunasta mökkirannalla voi toteutua kiitos Orpon hallituksen tekemän lainmuutoksen. On kohtuutonta, että uuden pienehkön saunan rakentaminen rantaan on kunnissa ollut pitkään kiellettyä. Nyt kunnilta yksiselitteisesti poistuu mahdollisuus kieltää rakennusjärjestyksellä saunan rakentaminen rantaviivaan. Aiempi tilannehan on ollut epäyhdenvertainen: Aidosta rantasaunasta ovat saaneet nauttia vain ne, joiden tontille sauna on satuttu rakentamaan vanhaan aikaan, kun saunan sai vielä rakentaa rantaviivaan”, Vestman toteaa.
Alle 30 neliön talousrakennuksen rakentaminen ilman lupaa edellyttää sitä, että tontilla on rakennusoikeutta. Myös mahdollisia yleis-, asema- tai rantakaavan määräyksiä alueella on noudatettava.
”Alle 30 neliön rantasaunan rakentaminen ilman lupaa mahdollistuu nimenomaan olemassa olevan asuinrakennuksen, kuten mökin tai omakotitalon pihapiiriin. Ympäristönsuojelulainsäädäntö ja -määräykset taas asettavat vaatimukset jätevesien käsittelylle. Huoli siitä, että likavesiä saisi laskea järveen, on siten turhan”, Vestman avaa.
Maisemansuojelulliset seikatkaan eivät vaadi rantasaunakieltoa.
”Pienehkö rantasaunahan sopii hienosti suomalaiseen järvimaisemaan, kuten joillain rannoilla näkyy. Suomessa on kummasti kavahdettu lähes kaikkea rannalle rakentamista, vaikka sitä on vanhastaan maassammekin tehty. Pitäisi uskaltaa luottaa enemmän siihen, että se, jonka ranta on, haluaa rakentaa maisemaan sopivasti”, Vestman toteaa.
Myös omakotitalojen rakentaminen helpottui vuoden vaihteessa monin tavoin.
”Marinin hallituksen byrokratian kukkanen eli omakotirakentajan ilmastoselvitys poistui, omakotitaloja saa rakentaa oleellista helpommin asemakaavoittamille alueille myös kaupunkiseutujen ympärillä, ympäristöjärjestöjen valitusoikeus omakotitalojen luvista rajautui pois, rakennusjärjestyksellä voidaan antaa oikeus rakentaa sivuasunto ja rakentamisluvalle tuli kolmen kuukauden käsittelyaikatakuu. Oma koti on monelle elämän suuri investointi. On oikein, että sen rakentamisen oikeutta lisättiin ja siihen liittyviä riskejä ja taakkaa vähennettiin”, Vestman päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki VestmanKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi startup-ohjelman: 2040-luvulla yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä Suomesta17.6.2026 12:35:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisee tänään startup-ohjelmansa, jonka tavoitteena on tehdä Suomesta maailman paras maa rakentaa kasvuyrityksiä. Tavoitteena on, että 2040-luvulle tultaessa yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä on suomalainen. Ohjelma sisältää useita konkreettisia ehdotuksia, joilla lisättäisiin kasvuyritysten rahoitusta, houkuteltaisiin kansainvälisiä osaajia ja vahvistettaisiin suomalaista omistajuutta.
Kokoomuksen Hemmilä: Nuorten tulevaisuususko syntyy työn ja osallisuuden kautta16.6.2026 15:46:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, poliisitaustainen Pertti Hemmilä korostaa, että nuorisotyöttömyyden ja lapsiperheköyhyyden torjuminen edellyttää ennen kaikkea huolehtimista työn ja yrittäjyyden edellytyksistä, vastuullista talouspolitiikkaa ja perheiden hyvinvoinnin vahvistamista. Eduskunnan täysistunnossa käydään tänään keskustelua opposition välikysymyksestä, joka koskee nuorisotyöttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä.
Kokoomuksen Päivärinta: Talousennusteet osoittavat, ettei Suomen kasvukäänne ole toiveajattelua16.6.2026 15:32:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta pitää valtiovarainministeriön tuoretta talousennustetta rohkaisevana viestinä Suomen talouden suunnasta. VM nosti poikkeuksellisesti ennustettaan Suomen tämän vuoden talouskasvusta 0,8 prosenttiin. Myös Akava Works ja Suomen Pankki ovat tarkistaneet tämän vuoden kasvuennusteitaan ylöspäin.
Kokoomuksen Vuornos: Ei maalata nuorille kuvaa toivottomuudesta – koulutus on paras vastaus nuorisotyöttömyyteen16.6.2026 14:32:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos haluaa kääntää keskustelun nuorten tulevaisuudesta toivottomuudesta mahdollisuuksiin. Hänen mukaansa Suomen vahvuus on aina ollut koulutuksessa, osaamisessa ja siinä, että jokainen nuori voi taustastaan riippumatta rakentaa oman polkunsa.
Kokoomuksen Kopra: Arviointimenettely tuo Etelä-Karjalalle tukea ja lisäaikaa – tavoitteena on turvata tulevaisuuden palvelut16.6.2026 12:06:45 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriö on käynnistänyt Etelä-Karjalan hyvinvointialueella arviointimenettelyn. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan, kansanedustajan ja aluevaltuutetun Jukka Kopran mukaan eteläkarjalaisten ei ole syytä huolestua palveluiden kohtalosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme