Pro ilmoitti lakoista teknologiateollisuuteen
Ammattiliitto Pro on tänään jättänyt lakkovaroituksen erikseen nimetyille teknologiateollisuuden työpaikoille.
Lakko koskee 27.1.2025 kello 00.00 ja 1.2.2025 kello 17.59 välillä alkavia työvuoroja.
Lakon piirissä olevat työpaikat:
- Aurubis Finland Oy
- Boliden Harjavalta Oy
- Boliden Kokkola Oy
- Cupori Oy
- Halton Marine Oy
- Halton Oy
- Metso Finland Oy
- Meyer Turku Oy
- Nokia Oyj - Oulu
- Nokia Solutions and Networks Oy - Oulu
- Nokia Technologies Oy - Oulu
- Okmetic Oy
- Outokumpu Chrome Oy - Tornio
- Outokumpu Oyj - Tornio
- Outokumpu Stainless Oy - Tornio
- Ovako Imatra Oy Ab
- SSAB Europe Oy
- Valmet Automation Oy
- Valmet Technologies Oy – ei koske Lapuan toimipaikkaa
- Wärtsilä Finland Oy
- Wärtsilä Oyj Abp
Lakko koskee teknologiateollisuuden toimihenkilöiden työehtosopimuksen mukaisia töitä yllä mainituissa työpaikoissa. Lakko koskee yritysten kaikkia toimipaikkoja, jos toisin ei mainita.
Pron ja Teknologiateollisuuden työnantajien väliset neuvottelut uudesta työehtosopimuksesta aloitettiin syyskuussa 2024. Tahmeasti edenneet neuvottelut eivät ole tuottaneet tulosta, ja ratkaisu on edelleen kaukana. Tämän vuoksi Pro on tänään ilmoittanut uusista työtaisteluista.
– Edellinen sopimus päättyi jo kuusi viikkoa sitten. Jäsenemme tarvitsevat arkensa pyörittämiseen pikaisesti ostovoimaa parantavia palkankorotuksia. Mitä kauemmas sopimuksen syntyminen menee, sitä pidemmälle palkankorotukset lykkääntyvät, Pron puheenjohtaja Niko Simola sanoo.
– Meillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin ilmoittaa uusista työtaistelutoimista, jotta sopimusratkaisu saadaan aikaan mahdollisimman pian, Simola jatkaa.
Simola korostaa, että Pro on valmis hyvin nopealla aikataululla etsimään ratkaisua neuvottelemalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niko SimolaPron puheenjohtaja
Puh:+358 40 566 8517niko.simola@proliitto.fiPro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 180 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Vuoden tasa-arvotekona palkittu hanke edistää monimuotoisuutta työelämässä3.11.2025 10:02:48 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro palkitsee monimuotoisuutta edistävän hankkeen vuoden tasa-arvo ja yhdenvertaisuustekona. Kemian aloilla alkuunsa saanut #Monimuotoinen-hanke on esimerkki siitä, miten liittojen yhteistyöllä voidaan rakentaa inklusiivisempaa ja turvallisempaa työelämää kaikille.
Vuoden tasa-arvotekona palkittu hanke edistää monimuotoisuutta työelämässä3.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro palkitsee monimuotoisuutta edistävän hankkeen vuoden tasa-arvo ja yhdenvertaisuustekona. Kemian aloilla alkuunsa saanut #Monimuotoinen-hanke on esimerkki siitä, miten liittojen yhteistyöllä voidaan rakentaa inklusiivisempaa ja turvallisempaa työelämää kaikille.
Ammattiliitto Pron maineessa poikkeuksellisen kova nousu29.10.2025 10:49:03 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro on tehnyt poikkeuksellisen kovan maineloikan Reputation and Trust Analyticsin toteuttamassa Luottamus&Maine-tutkimuksessa. Pron maineen arvosana nousi suomalaisten keskuudessa tasolle 3,61, mikä tarkoittaa 0,17 yksikön nousua. Suurimpien ammattiliittojen ja keskusjärjestöjen joukossa Ammattiliitto Pro myös nauttii kansalaisten keskuudessa vahvinta luottamusta.
Ammattiliitto Pro tukee Else-Mai Kirvesniemeä STTK:n puheenjohtajaksi24.10.2025 12:30:17 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pro tukee varatuomari Else-Mai Kirvesniemen valintaa STTK:n puheenjohtajaksi. Kirvesniemellä on vahva tausta edunvalvonnan erilaisista tehtävistä. Hän on aiemmin työskennellyt pitkään myös Prossa lakimiehenä, lakiasiainpäällikkönä ja palvelusektorin johtajana.
Ammattiliitto Pro: Irtisanomisen helpottaminen on väärä signaali vallitsevassa työllisyystilanteessa23.10.2025 14:12:10 EEST | Tiedote
Henkilöstä johtuvan irtisanomiskynnyksen laskemisen ei ole arvioitu lisäävän työllisyyttä. Ajamalla muutoksen väkisin läpi hallitus antaa kuluttajille jälleen aihetta epävarmuuteen, sillä toteutuessaan lakimuutos heikentäisi työsuhdeturvaa, lisäisi oikeuskiistoja ja kasvattaisi syrjintäriskiä työelämässä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme