Krääsän verkkokauppa kiihtyi Suomessa – Vihreiden Tiina Elo esittää krääsäkauppakieltoa
Tullin tuore tilasto paljasti, että pikkupakettien tuonti Kiinasta 13-kertaistui edellisvuodesta. Pakettien keskihinta oli lokakuun loppuun mennessä vain kuusi euroa. Vihreiden kansanedustaja Tiina Elo vaatii hallitukselta krääsäkauppakieltoa, jolla muun muassa Temu ja Shein kiellettäisiin Suomessa. Elo uskoo krääsätalouden suitsimisen saavan puoluerajat ylittävän kannatuksen.

Kiinalaiset heikkolaatuista krääsää myyvät verkkokaupat ovat haitallisia sekä luonnolle että ihmisille. Kertakäyttökulutus kuormittaa ympäristöä, eikä tuotteiden turvallisuudesta ole takeita. Esimerkiksi pikamuodin aggressiivisen myynnin tuloksena maailmaan syntyy vuosittain 92 miljoonaa tonnia tekstiilijätettä.
– Puhumme usein siitä, että saastuttajan tulisi maksaa, mutta tämä ei kiinalaisissa krääsäverkkokaupoissa toteudu. Ympäristöhaittojen lisäksi Sheinin ja Temun tuotteista on löytynyt turvarajat ylittäviä määriä myrkyllisiä aineita. Ne ovat vaaraksi myös meille itsellemme, toteaa Tiina Elo.
Elo ymmärtää, miksi moni suomalainen haluaa tehdä ostoksensa Temun ja Sheinin kaltaisista kaupoista. Tilanteessa, jossa Orpon hallitus politiikallaan asettaa monia valmiiksi pienituloisia entistä ahtaammalle ja sysää uusia perheitä köyhyyteen, ovat kiinalaiset verkkokaupat voittajia.
– Krääsäkaupan kiihtyminen on osin nykyisen hallituksen päätösten valitettava sivutuote. Kun raha on tiukalla, valitsee moni ymmärrettävästi halvimman hinnan. Päättäjien tehtävä on tehdä vastuullisesta kuluttamisesta taloudellisesti edullisempi vaihtoehto, Elo muistuttaa.
– Luonnon lisäksi häviävät myös kotimaiset vastuulliset yritykset sekä toimijat, jotka pyrkivät tuotteissaan laatuun ja pidempiin tuotteiden elinkaariin. Krääsätalouden rajoittaminen lisäisi suomalaisten yritysten elinvoimaa. Tämän luulisi kiinnostavan myös hallitusta, Elo toteaa.
Elo muistuttaa, että tuotteiden käyttöiän pidentäminen on ympäristölle parempi vaihtoehto kuin uuden ostaminen. Siksi Elo ehdottaa kierrätettyjen tuotteiden sekä korjauspalveluiden arvonlisäveron laskemista. Hänen mukaansa tavaroiden kulutuksen kokonaismäärää tulisi ympäristösyistä ylipäätään pyrkiä vähentämään.
– Nykyverotus ei kannusta tuotteiden huoltamiseen ja korjaamiseen eikä kierrätettyjen tuotteiden ostamiseen. Korjaamisen tai käytetyn ostamisen tulisi olla aina taloudellisesti kannattavampi vaihtoehto uuden ostamiselle. Alennettu arvonlisäverokanta kannustaisi tähän, Elo muistuttaa.
– Toimiva keino kiinalaisten krääsäkauppojen suitsimiseen olisi myös tullivapauden poistaminen alle 150 euron tilauksilta, Elo lisää.
Elo uskoo, että krääsäkauppakiellolle löytyisi kansanedustajien keskuudessa laajaa tukea.
– Olen aistinut krääsäkaupan vastustukselle tukea laajalla rintamalla. Esimerkiksi Keskusta esitti vaihtoehtobudjetissaan Temu-veroa, joka oli lähtöisin Keskustanuorista. Krääsäverkkokauppojen kiellolle löytyy selvästi tukea yli puoluerajojen. Nyt hallituksen on vain käytävä asian kanssa toimeen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hyrkkö vaatii pääministeri Orpolta vastausta: Onko Suomi ministeri Multalan vai ministeri Ranteen linjalla?3.7.2025 15:39:52 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ihmettelee hallituksen epäselvää linjaa suhteessa EU:n 90% päästövähennystavoitteeseen. Hyrkön mukaan on kestämätöntä, että Suomen linjaa joudutaan toistuvasti ihmettelemään maailmalla.
Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Hallituksen uusi ilmastosuunnitelma on todellinen rimanalitus2.7.2025 20:56:09 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, entinen ilmasto- ja ympäristöministeri, Krista Mikkonen arvostelee kovin sanoin hallituksen lausuntokierrokselle lähettämää Keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa (KAISU). Hänen mukaansa hallituksen ilmastopolitiikka nojaa täysin edeltäjiensä tekemään työhön ja EU-tason sääntelyyn.
Vihreiden Tynkkynen: Vahva EU:n 2040-päästötavoite on Suomen, Euroopan ja maailman etu2.7.2025 14:18:40 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kannustaa hallitusta ajamaan voimakkaasti eteenpäin EU-komission tuoretta esitystä vuoden 2040 päästötavoitteeksi. Hän kuitenkin varoittaa riskeistä, joita sisältyy ajatukseen kattaa osa velvoitteesta ostamalla päästöoikeuksia ulkomailta.
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme