Sofia Virta pitää Purran puheita tuloeroista törkeinä ja ylimielisinä: “Mitä sanottavaa ministerillä on hallituksen tuhansille köyhyyteen työntämille lapsille?”
7.1.2025 14:38:28 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Riikka Purran uusin blogikirjoitus, josta myös Helsingin Sanomat uutisoi, kertoo valtiovarainministerin ylimielisyydestä ja piittaamattomuudesta, mutta myös epävarmuudesta.

Purra totesi loppiaisena julkaisemassaan blogitekstissä, että hallituksen leikkausten osuminen nimenomaan pienituloisiin on ”luonnollista”. Purra myös totesi hallituksen leikkaavan nimenomaan heiltä, jotka voivat itse vaikuttaa omaan tilanteeseensa. Vihreiden puheenjohtaja Virta ihmettelee valtiovarainministerin puheita.
– Haluaisin kuulla ministeriltä, miten esimerkiksi hallituksen 17 000 köyhyyteen pudottamaa lasta voivat vaikuttaa omaan tilanteeseensa? Mitä sanottavaa ministerillä on heille? Vastaus varmaan on, että heidän vanhempansa kyllä voivat. Mutta unohtiko valtiovarainministeri, että suomalaiset sote-palvelut on ajettu niin ahtaalle, ettei apua esimerkiksi työkykyä estäviin ongelmiin saa? Unohtiko ministeri, että työttömyys on vain kasvanut hallituksen aikana? Tai unohtiko ministeri, että hallitus on nimenomaan leikannut esimerkiksi työtä tekeviltä yksinhuoltajilta ja työllisyyteen kannustavista suojaosista? Virta ihmettelee.
– Suomalaisten suurin huoli tällä hetkellä liittyy tutkitusti nimenomaan eriarvoisuuden ja tuloerojen kasvuun. Se, ettei valtiovarainministeri ota tätä huolta vakavasti, voi toki kieliä myös ministerin epävarmuudesta vaikeassa tilanteessa, jossa hallitus ei pääse tavoitteisiinsa. Velka kasvaa, työttömyys ja konkurssit ovat lisääntyneet eikä kasvua näy. Siksi huomio lienee olevan fiksumpaa kääntää kerta toisensa jälkeen kulttuurisotiin tai köyhimpien suomalaisten syyllistämiseen, Virta analysoi.
Purra totesi kirjoituksessaan hallituksen säästöjen arvostelun perustuvan tietämättömyyteen ja kansalaisten huolen vääriin käsityksiin. Mediaa Purra puolestaan nimitti Suomen suurimmaksi oppositioksi. Virta ei näitä puheita sulata.
– Valtiovarainministerin suhtautuminen kansalaisten huoleen on yksinkertaisesti ylimielistä ja median arvostelu suoraan äärioikeiston pelikirjasta. Demokraattisessa yhteiskunnassa se, että ministeri katsoo kansalaisten ja median olevan väärässä vain koska tutkimukseen perustuva tieto ei miellytä, on pelottava suunta, Virta pohtii.
– Toisaalta nostan hattua perussuomalaisille ja Purralle siitä, että sentään he ovat rehellisiä. Enää ei tarvitse arvuutella sitä, onko köyhiltä leikkaaminen ja 17 000 lapsen tiputtaminen köyhyyteen Perussuomalaisille ok, sillä sitä se selvästi on, Virta lataa.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Pitko: Hallitus vesitti vaelluskalojen paluun8.5.2026 11:34:44 EEST | Tiedote
Hallitus on antanut esityksensä veslain muuttamiseksi. Muutoksen perusajatuksena on ollut kalatalousvelvoitteiden säätäminen lukuisille vesivoimalaitoksille, joilla niitä aiemmin ei ole ollut.
Hoivan on alettava ajoissa – Vihreät esittää pakettia ikääntyneiden arjen turvaamiseksi7.5.2026 13:30:18 EEST | Tiedote
Suomalaisten luottamus vanhusten hoivaan on heikentynyt. Samalla hoivajonot kasvavat ja yhä useampi ikäihminen saa apua vasta tilanteessa, jossa toimintakyky on jo vakavasti heikentynyt. Vihreät esittää pakettia ikääntyneiden toimivan arjen turvaamiseksi, jonka tavoitteena on turvata ikäihmisille oikea-aikainen ja inhimillinen hoiva.
Onko saimaannorppien maksettava hengellään hallituksen toimettomuudesta?7.5.2026 11:38:27 EEST | Tiedote
Ex-ympäristöministeri, vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen pelkää, että hallituksen poliittiset erimielisyydet Saimaan kalastusrajoituksista uhkaavat johtaa turhiin norppakuolemiin. Hallitus on riidellyt Saimaan kalastusrajoituksista alkuvuoden ajan. Tämä on johtanut tilanteeseen, jossa Saimaalla ei ole lainkaan norppia suojelevia kalastusrajoituksia, sillä aiempi asetus päättyi viime kuun puolivälissä eikä esitystä uudesta rajoituksesta ole tulossa hallituksen päätettäväksi vielä tälläkään viikolla .
Vihreiden Virta: Sovittelukielto on uhrin suoja, ei säästökohde7.5.2026 08:48:50 EEST | Tiedote
Poliisihallituksen taustatilaisuudessa keskiviikkona poliisijohto esitti yllättävä avauksen: sovittelu pitäisi palauttaa lieviin lähisuhdeväkivaltatapauksiin. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tyrmää ehdotuksen.
Saara Hyrkkö: Hallituksen puheet asettuvat noloon valoon – velkajarrun rinnalle tarvitaan köyhyysjarru6.5.2026 14:19:40 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö muistutti julkisen talouden suunnitelmaa käsitelleessä ryhmäpuheessaan Orpon hallituksen ottavan ennätysmäärän velkaa paitsi rahassa, myös luonnon ja ihmisten hyvinvoinnin kustannuksella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme