Sofia Virta pitää Purran puheita tuloeroista törkeinä ja ylimielisinä: “Mitä sanottavaa ministerillä on hallituksen tuhansille köyhyyteen työntämille lapsille?”
7.1.2025 14:38:28 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Riikka Purran uusin blogikirjoitus, josta myös Helsingin Sanomat uutisoi, kertoo valtiovarainministerin ylimielisyydestä ja piittaamattomuudesta, mutta myös epävarmuudesta.

Purra totesi loppiaisena julkaisemassaan blogitekstissä, että hallituksen leikkausten osuminen nimenomaan pienituloisiin on ”luonnollista”. Purra myös totesi hallituksen leikkaavan nimenomaan heiltä, jotka voivat itse vaikuttaa omaan tilanteeseensa. Vihreiden puheenjohtaja Virta ihmettelee valtiovarainministerin puheita.
– Haluaisin kuulla ministeriltä, miten esimerkiksi hallituksen 17 000 köyhyyteen pudottamaa lasta voivat vaikuttaa omaan tilanteeseensa? Mitä sanottavaa ministerillä on heille? Vastaus varmaan on, että heidän vanhempansa kyllä voivat. Mutta unohtiko valtiovarainministeri, että suomalaiset sote-palvelut on ajettu niin ahtaalle, ettei apua esimerkiksi työkykyä estäviin ongelmiin saa? Unohtiko ministeri, että työttömyys on vain kasvanut hallituksen aikana? Tai unohtiko ministeri, että hallitus on nimenomaan leikannut esimerkiksi työtä tekeviltä yksinhuoltajilta ja työllisyyteen kannustavista suojaosista? Virta ihmettelee.
– Suomalaisten suurin huoli tällä hetkellä liittyy tutkitusti nimenomaan eriarvoisuuden ja tuloerojen kasvuun. Se, ettei valtiovarainministeri ota tätä huolta vakavasti, voi toki kieliä myös ministerin epävarmuudesta vaikeassa tilanteessa, jossa hallitus ei pääse tavoitteisiinsa. Velka kasvaa, työttömyys ja konkurssit ovat lisääntyneet eikä kasvua näy. Siksi huomio lienee olevan fiksumpaa kääntää kerta toisensa jälkeen kulttuurisotiin tai köyhimpien suomalaisten syyllistämiseen, Virta analysoi.
Purra totesi kirjoituksessaan hallituksen säästöjen arvostelun perustuvan tietämättömyyteen ja kansalaisten huolen vääriin käsityksiin. Mediaa Purra puolestaan nimitti Suomen suurimmaksi oppositioksi. Virta ei näitä puheita sulata.
– Valtiovarainministerin suhtautuminen kansalaisten huoleen on yksinkertaisesti ylimielistä ja median arvostelu suoraan äärioikeiston pelikirjasta. Demokraattisessa yhteiskunnassa se, että ministeri katsoo kansalaisten ja median olevan väärässä vain koska tutkimukseen perustuva tieto ei miellytä, on pelottava suunta, Virta pohtii.
– Toisaalta nostan hattua perussuomalaisille ja Purralle siitä, että sentään he ovat rehellisiä. Enää ei tarvitse arvuutella sitä, onko köyhiltä leikkaaminen ja 17 000 lapsen tiputtaminen köyhyyteen Perussuomalaisille ok, sillä sitä se selvästi on, Virta lataa.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Forgrén: En hyväksy tilannetta, jossa 17-vuotias jää ilman riittävää oikeussuojaa – lain korjaustarve selvitettävä24.6.2026 16:39:17 EEST | Tiedote
Hovioikeus vapautti kolme miestä syytteistä, joiden mukaan he raiskasivat 17-vuotiaan tytön Malmin sairaalan lähimetsässä aamuyöllä lokakuussa 2024. Vihreiden kansanedustaja Bella Forsgrén vaatii pikaisesti selvitystä siitä, miten uusi suostumusperustainen lainsäädäntö toimii ja tarvitaanko korjauksia, jotta oikeus toteutuisi paremmin.
Vihreiden Hopsu: Hallitus romuttaa demokratian perustaa järjestöleikkauksilla – näillä 11 keinolla suuntaa voi muuttaa24.6.2026 13:51:37 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu esittää yhdentoista toimen ohjelmaa demokratian vahvistamiseksi tilanteessa, jossa hallituksen järjestöleikkaukset ovat iso uhka toimivan demokratian perustalle.
Vihreät poliitikot Tiina Elo ja Peppi Seppälä vaativat kansallisia suosituksia kestävälle kuluttamiselle: “ruokavalintoja ohjaa ruokapyramidi, kulutusta voisi ohjata kulutuspyramidi”23.6.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo ja kaupunginvaltuutettu Peppi Seppälä esittävät, että Suomi laatii kulutukselle kansallisen tutkimukseen perustuvat suositukset kestävälle ja vastuulliselle kulutukselle. Suositukset voisivat vastata muodoltaan ruokapyramidia.
Vihreiden Hopsu ja Diarra: Hallitus ajaa alas yhden Suomen menestyksekkäimmistä kulttuurikasvatuksen hankkeista – "Lasten oikeus taiteeseen ei saa riippua postinumerosta"23.6.2026 13:02:45 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Inka Hopsu ja Fatim Diarra vaativat hallitusta turvaamaan Taidetestaajat-ohjelman rahoituksen. Hopsu on aiemmin esittänyt toiminnalle neljän miljoonan euron lisärahoitusta lisätalousarvioaloitteessaan.
Sofia Virta: Kun ministerillä ei ole oman hallituksensa luottamusta, hänen tulee erota23.6.2026 12:23:15 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan RKP:n tyhjän äänestäminen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamusäänestyksessä on selvä merkki siitä, ettei ministerillä ole oman hallituksensa luottamusta ja hänen tulisi erota.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme