SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eemeli Peltonen: Valtiovarainministerin pitäisi kuunnella ihmisten huolia, eikä vähätellä niitä

Jaa

SDP:n kansanedustaja Eemeli Peltonen hämmästelee tapaa, jolla valtiovarainministeri Riikka Purra vähättelee ihmisten kasvanutta huolta eriarvoistumisesta ja tuloeroista. Kun Ilta-Sanomien julkaisema tutkimus kertoo kansalaisten huolen eriarvoistumisesta voimistuneen, ryhtyy valtiovarainministeri syyttämään ihmisiä tietämättömyydestä.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

– ”Kyllä kansa tietää” oli ennen perussuomalaisilla tapana sanoa. Purran käsittämätön blogikirjoitus osoittaa, että perussuomalaisten puheenjohtajan mielestä kansa ei tiedäkään. Kansalaisten syyllistämisen sijaan Purran pitäisi valtiovarainministerinä kuunnella ihmisten huolia ja tarttua niihin. Valtiovarainministerillä ei ole varaa vähätellä kansalaisten huolia, kun työttömyys ja konkurssit vain kasvavat hallituksen vahtivuorolla, Peltonen toteaa.

– Suomella on valtiovarainministeri, jonka ohjelmallisena tavoitteena näyttää olevan tuloerojen kasvattaminen. Onhan tuo nyt ainakin rehellisesti kansalaisille kerrottu, vaikka onkin ihan muuta kuin perussuomalaisten puheet vielä ennen vaaleja. Jokainen ääni perussuomalaisille on siis ääni suuremmille tuloeroille, Peltonen sanoo.

Peltosen mukaan ihmiset odottavat hallitukselta politiikkaa, joka vähentää eriarvoisuutta ja vahvistaa luottamusta tulevaan. Toistaiseksi hallitus on tarjoillut lähinnä heikennyksiä, jotka vähentävät luottamusta. Peltonen nostaa esimerkiksi vuodenvaihteessa voimaan tulleen hoitotakuun romuttamisen ja lääkkeiden hintojen korotukset.

– Ilta-Sanomien tutkimuksessa kansalaisten huolien kolmen kärkeen nousivat kansalaisten eriarvoistuminen ja tuloerojen kasvu, nuorten syrjäytyminen ja nuorisotyöttömyys sekä mielenterveysongelmat. Valtiovarainministeri voisi seuraavaksi blogissaan avata ajatuksiaan siitä, miten hallitus tarttuu näihin huoliin. Pelkään pahoin, ettei tällaista kirjoitusta Purran työpöydältä taida syntyä ja korvat pysyvät suljettuina ihmisten huolille jatkossakin.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen: Eurooppalaisten Nato-maiden sitouduttava yhteisesti puolustuskyvyn vahvistamiseen18.6.2025 16:13:04 EEST | Tiedote

Eduskunta käsittelee tänään puolustusvaliokunnan mietintöä valtioneuvoston puolustusselonteosta. Ensi viikolla järjestettävän Naton huippukokouksen vuoksi kysymys puolustusmäärärahoista on erityisen ajankohtainen. SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkinen korostaa Suomelle olevan ensisijaisen tärkeää, että kaikki eurooppalaiset Nato-maat sitoutuvat Haagissa päätettävään määrärahatasoon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye