Sweco Finland Oy

Sweco ostaa Sipti-yhtiöt

Jaa

Sweco on tehnyt sopimuksen Sipti-yhtiöiden ostamisesta. Yrityskaupan myötä Sweco kasvattaa merkittävästi geoteknisen suunnittelun ja konsultoinnin osuutta palvelutarjonnassaan ja vahvistaa samalla ympäristökonsultointipalveluitaan.

Ilmakuva lumisesta asuinalueesta ja metsiköstä.

Sipti-yhtiöt koostuvat neljästä suunnittelu- ja konsulttialan yrityksestä, Sipti Oy, Sipti Infra Oy, Kymen Sipti Oy ja Sipti Environment Oy, ja niiden palveluksessa työskentelee 50 asiantuntijaa Helsingissä, Lahdessa, Keravalla, Kotkassa ja Kuopiossa. Yhtiöt muodostavat korkeatasoisen asiantuntijaorganisaation, joka on erikoistunut geotekniikan, pohjarakentamisen ja ympäristötekniikan suunnittelu- ja konsultointipalveluihin. Sipti-yhtiöiden liikevaihto heinäkuussa 2024 päättyneellä tilikaudella oli yhteensä 6,7 miljoonaa euroa. 

”Sipti-yhtiöiden osaaminen ja palvelut täydentävät erinomaisesti Swecon tarjontaa erityisesti geoteknisen suunnittelun ja konsultoinnin osalta. Lisäksi Siptin kasvava ympäristökonsultoinnin liiketoiminta vahvistaa Swecon jo ennestään monipuolisia ympäristö- ja vastuullisuuskonsultoinnin palveluita. Olemme tehneet tiivistä yhteistyötä Siptin kanssa useissa projekteissa ja vaikuttuneita heidän korkealaatuisesta osaamisestaan”, kertoo Swecon Infra ja liikenne -toimialan johtaja Juho Siipo

Kaupungistumisen myötä rakentaminen vaativammille maa-alueille lisääntyy ja tämä luo tulevaisuudessa yhä enemmän vaatimuksia geotekniselle suunnittelulle. Myös kalliorakentamisen lisääntyminen muun muassa energian varastointiin ja lämpöpumppuhankkeisiin liittyen sekä suuret energia- ja teollisuusalan investoinnit esimerkiksi tuuli- ja aurinkovoimaan sekä datakeskushankkeisiin tuovat mukanaan tarpeita geotekniselle osaamiselle. 

”Yhdessä Siptin kanssa meillä on tarjota asiakkaillemme erittäin monipuolista ja laadukasta geo- ja ympäristötekniikan osaamista”, Juho Siipo toteaa. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Euroopan johtava rakennetun ympäristön ja teollisuuden asiantuntija

Sweco suunnittelee tulevaisuuden kaupunkeja ja kestävämpää yhteiskuntaa. Yhdessä asiakkaidemme ja 22 000 arkkitehtimme, insinöörimme ja muun asiantuntijamme voimin tartumme kaupungistumisen haasteisiin ja digitalisaation mahdollisuuksiin ja luomme ratkaisuja, jotka edistävät kestävämmän yhteiskunnan kehittämistä. Sweco on Euroopan johtava suunnittelun ja konsultoinnin asiantuntijayritys, jonka liikevaihto vuonna 2023 oli noin 2,5 Mrd euroa. Sweco on listattu Tukholman pörssiin (Nasdaq). www.sweco.fi

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Sweco Finland Oy

Sweco selvitti hiilidioksidin poistomenetelmien mahdollisuuksia ja potenttiaalia ensimmäistä kertaa Suomessa27.11.2025 08:19:48 EET | Tiedote

Swecon vastuullisuuskonsultit ovat selvittäneet hiilidioksidin poiston potentiaalia Suomessa. Projektissa tarkasteltiin useita eri hiilen poistomenetelmää teknisen ja yhteiskunnallisen kontekstin näkökulmista uusinta tutkimustietoa hyödyntäen. Raportin lisäksi laadittiin myös tiekartta konkreettisista toimenpiteistä hiilidioksidin poistamiselle.

Sweco studied the possibilities and potential of carbon dioxide removal methods for the first time in Finland27.11.2025 08:19:48 EET | Press release

Sweco's sustainability consultants studied the potential of carbon dioxide removal in Finland. The project examined about fourteen different carbon removal methods from the perspectives of a technical and societal context, utilising the latest research data. In addition to the report, a roadmap was also drawn up on concrete measures for the removal of carbon dioxide.

Raportti: Käytännön esimerkit osoittavat, miten biodiversiteetti huomioidaan rakennetussa ympäristössä26.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Suomessa liikenneinfran korjausvelka on yli 4 miljardia euroa* ja rakennusten lähes sata miljardia**. Euroopassa tarvitaan arviolta 9 biljoonan euron investoinnit*** vuoteen 2040 mennessä infrastruktuurin päivittämiseen ja energiamurroksen tarpeisiin. Samaan aikaan luontokato etenee ja rakentamisen vaikutukset luontoon ovat merkittävät. Swecon raportti esittelee 14 hanketta Suomesta ja muualta Euroopasta, missä biodiversiteetin vahvistaminen on onnistuneesti nivottu osaksi hankkeen muita tavoitteita. Rakentamisessa on perinteisesti keskitytty hiilidioksidipäästöjen mittaamiseen ja vähentämiseen, mutta tarvitsemme myös muita luonnon monimuotoisuutta tukevia keinoja globaalin biodiversiteettikehyksen tavoitteiden**** saavuttamiseksi vuoteen 2030 mennessä. Swecon julkaisema raportti esittelee käytännön ratkaisuja, jotka yhdistävät rakentamishankkeet ja luonnon monimuotoisuuden tukemisen. "Perinteisesti rakennushankkeet on usein suunniteltu toiminnallisuuteen ja tehokkuuteen keskittyen, mu

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye