SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen: Hienoa, että hallitus taipui muuttamaan vesihuoltolakiesitystä

Jaa

On erinomaista, että hallitus on taipunut muuttanut suuntaansa ja kiristänyt vesihuoltolakiesitystään vastaamaan opposition ja kansalaisten vaatimuksia, kiittelee maa- ja metsätalousvaliokunnan sd-vastaava kansanedustaja Piritta Rantanen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Torstaina saatiin kuulla hallituksen esityksestä, jonka mukaan kunta ei saisi myydä vesihuollon omistustaan ollenkaan.

Hallituksen ensimmäisen ehdotuksen mukaan omistusta olisi saanut myydä, mutta kunta ei olisi saanut luopua määräysvallastaan. Käytännössä kunta olisi saanut myydä vähemmistöomistusosuuden laitoksesta. Uudistettu ja tiukennettu pykälä lähetetään nyt uudestaan lausuntokierrokselle, joka päättyy helmikuussa.

- Uuden sääntelyn taustalla on ”Vesi on meidän” -kansalaisaloite, jonka maa- ja metsätalousvaliokunta käsitteli jo viime kaudella yksimielisesti. Eduskunnan tahtotila oli selvä jo silloin: arvokasta ja monipoliasemassa olevaa kriittistä infraa ei saa myydä. Vesi on kiistatta sellainen. Joissakin kunnissa talousahdinko on johtanut myyntiajatuksiin. Onneksi tämä nyt selkeästi kielletään laissa, Rantanen sanoo.

- Tämä on jälleen uusi osoitus siitä, että hallituksen epäoikeudenmukaiseen politiikkaan on mahdollista vaikuttaa. Aivan kuten sairaalaverkkoon kohdistuneissa leikkauksissa, myös vesihuollon lainsäädännössä hallitus on joutunut pakittamaan alkuperäisistä kannoistaan, mikä on pieni voitto suomalaisille, Rantanen sanoo.

Eduskunta saa esityksen käsiteltäväkseen loppukeväästä 2025.

Yhteyshenkilöt

Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja

Puh:050 545 1123

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote

Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.

SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye