Ensimmäinen sydämen johtoratatahdistin asennettu lapsipotilaalle
HUSin Uudessa lastensairaalassa on asennettu ensimmäinen sydämen johtoratatahdistin lapsipotilaalle. Johtoratatahdistin hyödyntää sydämen tahdistuksessa sydämen omaa johtoratajärjestelmää ja sen edut ovat erityisen merkittävät lapsipotilailla, jotka joutuvat elämään vuosikymmenien ajan tahdistimen varassa.

Lapsilla yleisin syy tahdistinhoidolle on synnynnäinen eteiskammiokatkos. Näistä lapsista valtaosa tarvitsee tahdistinhoitoa pian syntymän jälkeen. Osa lasten ja nuorten eteiskammiokatkoksista liittyy vaikeaan sydänvikaan tai sydänleikkauksen yhteydessä tulevaan kirurgiseen johtoratavaurioon.
Johtoratatahdistimen asennusten aloitus lapsipotilaille on merkittävä kehitysaskel, sillä jopa viidesosalle aiempien tahdistinjärjestelmien varassa elävistä potilaista kehittyy sydämen vajaatoiminta. Vajaatoiminta liittyy tahdistuksesta aiheutuvaan sydänlihaksen epäfysiologiseen supistumiseen. Johtoratatahdistimen avulla tämä voidaan välttää.
Johtoratatahdistin hyödyntää sydämen tahdistuksessa sydämen omaa johtoratajärjestelmää, jolloin sydämen tahdistus muistuttaa lähes täysin terveessä sydämessä tapahtuvaa sydämen omaa sähköistä toimintaa.
”Johtoratatahdistimen edut ovat erityisen merkittävät lapsipotilailla, jotka joutuvat elämään vuosikymmenien ajan tahdistimen varassa”, sanoo lastenkardiologi Ilkka Jaakkola Uudesta lastensairaalasta.
Lupaavia tuloksia myös lapsipotilaille
Hoitomuoto on mahdollinen kouluiästä alkaen, jolloin sydämen ja verisuonten koko on riittävä tahdistinjärjestelmän asentamiseksi. Jatkossa johtoratatahdistusta tarjotaan ensisijaisena hoitona kaikille pysyvää tahdistinhoitoa tarvitseville lapsille ja nuorille, jos se vain on lääketieteellisesti mahdollista.
Aikuisilla tehdyissä tutkimuksissa johtoratatahdistimen hyödyt on viime vuosina kiistatta osoitettu. On osoitettu, että se soveltuu myös lapsipotilaille. Saadut kokemukset ja tulokset ovat olleet hyvin rohkaisevia, vaikka pitkäaikaista kokemusta ei näistä vielä olekaan saatavilla. Lapsille johtoratatahdistimia on maailmanlaajuisesti asennettu arviolta reilu 500.
HUSin Sydän- ja keuhkokeskuksessa johtoratatahdistimia on asennettu aikuispotilaille vuodesta 2019 alkaen.
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
lastenkardiologi Ilkka Jaakkola, p. 050 427 0930, ilkka.jaakkola@hus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala on Suomen suurin erikoissairaanhoidon toimija. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
HUSissa saa vuosittain hoitoa lähes 700 000 potilasta. Meillä työskentelee yli 27 000 ammattilaista potilaiden parhaaksi. Vastaamme erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla. Lisäksi meille on keskitetty koko Suomen ja Etelä-Suomen yhteistyöalueen monien harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS – Vaikuttavinta hoitoa
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi
hus.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Gips räcker vid frakturer på mediala humerusepikondylen vid armbågsleden hos barn9.9.2025 09:55:56 EEST | Pressmeddelande
I en nyligen publicerad studie framgick det att gipsning som behandling vid frakturer på mediala humerusepikondylen hos barn är en lika effektiv behandlingsform som operation. De resultat som man nu fått stöder gipsbehandling som primär behandlingsform och behandlingen kan förenhetligas på riksnivå.
Kipsi riittää lasten kyynärnivelen koukistajalisäkkeen murtumissa9.9.2025 09:55:56 EEST | Tiedote
Juuri julkaistussa tutkimuksessa selvisi, että lasten kyynärnivelen koukistajalisäkkeen murtumien hoidossa kipsaus on yhtä tehokas hoitomuoto kuin leikkaus. Nyt saadut tulokset tukevat kipsihoidon käyttöä ensisijaisena hoitomuotona, ja hoitoa voidaan yhtenäistää kansallisesti.
Den nyaste ekonomiska prognosen för hela 2025: HUS är på väg att uppnå sina ekonomiska mål för 20258.9.2025 12:09:48 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse behandlade på sitt möte verksamheten och ekonomin i januari–juli samt den nyaste årsprognosen för hela 2025. HUS-sammanslutningens operativa resultat beräknas uppvisa ett överskott på 0,1 miljoner euro. Sammanslutningens styrelse fastställde också investeringsplanen och investeringsprogrammet för de kommande åren.
Koko vuoden 2025 uusin talousennuste: HUS pääsemässä vuonna 2025 taloudellisiin tavoitteisiinsa8.9.2025 12:09:48 EEST | Tiedote
HUSin yhtymähallitus käsitteli kokouksessaan tammi–heinäkuun taloutta sekä uusinta koko vuoden 2025 vuosiennustetta. HUS-yhtymän operatiivisen tuloksen ennustetaan päätyvän 0,1 miljoonaa euroa ylijäämäiseksi. Yhtymähallitus vahvisti myös tulevien vuosien investointisuunnitelman ja -ohjelman.
Förebyggande av RS-virusinfektion hos spädbarn inleds på HUS sjukhus3.9.2025 14:17:24 EEST | Pressmeddelande
RS-virus (respiratory syncytial virus, RSV) är den vanligaste orsaken till luftvägsinfektioner som kräver sjukhusvård hos små barn. HUS erbjuder en antikropp som utvecklats mot RS-virus, det vill säga nirsevimab åt nyfödda och barn under ett år som hör till riskgrupperna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme