VR-Yhtymä Oyj

VR:n kotimaan kaukoliikenteessä kaikkien aikojen vuosi – 15,3 miljoonaa junamatkaa ja erinomainen asiakastyytyväisyys

Jaa

VR:n kaukojunaliikenteessä tehtiin vuonna 2024 yhteensä 15,3 miljoonaa matkaa, mikä on 1,3 % enemmän kuin vuonna 2023. Matkustajamäärä kasvoi myös joulukuussa, jolloin matkoja tehtiin 1,3 miljoonaa. Se on 3,7 % enemmän kuin vastaavana ajankohtana edellisvuonna.

Kasvu edelliseen vuoteen johtui arkipäiviin painottuvan liikematkustuksen sekä vapaa-ajan matkustamisen suosion kasvusta. Esimerkiksi Vaasassa ja Joensuussa rikottiin ensimmäistä kertaa 600 000 matkustajan raja.

”Junamatkustamisen suosio on ennätyskorkealla ja erityisesti yöjunaliikenne saavutti historiallisen korkean matkustajamäärän joulukuussa. Samaan aikaan asiakastyytyväisyytemme nousi erinomaiselle tasolle NPS:n ollessa joulukuussa 53. Juna on tulevaisuuden kestävä matkustusmuoto ja yhä useampi valitsee sen paitsi ympäristösyiden, myös matkustusmukavuuden takia”, kertoo VR:n toimitusjohtaja Elisa Markula.

Kotimaan kaukoliikenteen myynnistä jo 95 % tapahtuu digitaalisissa palvelukanavissa, kuten vr.fi-verkkopalvelussa ja VR Matkalla -mobiilisovelluksessa. VR kehittää palveluitaan yhdessä asiakkaidensa kanssa ja on panostanut merkittävästi digitaaliseen kehitykseen ja asiakaskokemukseen. Vuoden 2024 aikana asiakaspalautteiden perusteella on tehty useita parannuksia, kuten juna-wifin uudistaminen ja matkustajainformaation selkeyttäminen. Asiakkaiden tyytyväisyys juna-wifiin on aiempaa korkeammalla tasolla 3,7/5.

VR:n tavaraliikenteessä kuljetettiin joulukuussa rautateitse noin 2,3 miljoonaa tonnia. Tavaraliikenteen määrä kasvoi joulukuussa 2 prosenttia viime vuodesta. Rahtia kuljetettiin rautateitse viime vuoden aikana yhteensä 23,1 (23,4) miljoonaa tonnia, mikä on noin yksi prosentti vähemmän kuin edellisvuonna. Raskaan teollisuuden suhdanteilla on merkittävä vaikutus tavaraliikenteen kysyntään, ja volyymivaihtelut ovat olleet nopeita vuonna 2024.

 Jouluna junat kulkivat täsmällisesti

Vuonna 2024 kotimaan kaukoliikenteen junista 78 % oli täsmällisiä, kun täsmällisyyttä mitataan 5 minuutin tarkkuudella. Myöhästymisistä valtaosa eli 46 % johtui Väyläviraston hallinnoimasta radasta johtuvista syistä, kuten ratatöistä tai tilapäisistä nopeusrajoituksista, 30 % VR:stä johtuvista syitä, kuten kalustovioista ja 24 % muista syistä, kuten ilkivallasta.

Joulun junaliikenne sujui erinomaisesti, vaikka liikenteessä oli paljon matkustajia. Kaukoliikenteen täsmällisyys oli joulukuussa 80 %. Junien myöhästymiset jakautuivat radasta johtuviin syihin (42 %), VR:stä aiheutuviin syihin (31 %) ja muihin syihin (27 %).

VR:n lähiliikenteessä joulukuun täsmällisyys oli 96 %. Myöhästymisen syyt jakautuivat muihin syihin (51 %), radasta johtuviin syihin (33 %) ja VR:stä aiheutuviin syihin (16 %).

Suomen kaukojunaliikenteen matkustajapaikkojen käyttöaste oli 47,5 % viime vuonna.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

VR Mediadesk

Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puh. 029 434 7123 ja viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa ma-pe 8-16. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.

Puh:+358 29 434 7123viestinta@vr.fi

Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa hiilineutraalin raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2023 kyydissämme tehtiin 15,1 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa ja kuljetimme rautateitse 23,4 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 224,1 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 9 100 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj

Junaliikenne pääradalla Tampereen ja Parkanon välillä jatkuu – sähköratavika korjattu31.7.2025 22:59:13 EEST | Tiedote

Ukkosmyrskyn aiheuttama sähköratavika Tampereen ja Parkanon välillä on saatu korjattua odotettua nopeammin, ja junaliikenne pääradalla jatkuu jälleen. Liikennekatkoksesta voi aiheutua yksittäisiä muutoksia perjantain junavuoroihin. Suosittelemme asiakkaitamme seuraamaan ajantasaista tilannetta VR Matkalla -sovelluksessa ja osoitteessa vr.fi/radalla. Kiitämme lämpimästi asiakkaitamme kärsivällisyydestä ja ymmärryksestä poikkeustilanteen aikana. Pahoittelemme häiriöstä aiheutunutta haittaa ja jatkamme työtä sen eteen, että matkustaminen olisi mahdollisimman sujuvaa kaikissa olosuhteissa. Poikkeustilanteet: Poikkeustilanteet -sivulla ajantasainen tieto häiriöistä: https://www.vr.fi/radalla/poikkeustilanteet. Matkustajan oikeudet: Ohjeet eri tapauksiin ja korvaushakemuslomake löytyvät verkkosivultamme osoitteesta: https://www.vr.fi/korvaukset Aiempi tiedotteemme aiheesta: Ukkosmyrskyn aiheuttama sähkövika keskeyttää junaliikenteen pääradalla – VR järjestää korvaavaa liikennettä | VR Group

Ukkosmyrskyn aiheuttama sähkövika keskeyttää junaliikenteen pääradalla – VR järjestää korvaavaa liikennettä31.7.2025 19:14:24 EEST | Tiedote

Ukkosmyrsky on aiheuttanut sähkövian pääjunaradalla, minkä seurauksena junaliikenne on keskeytynyt Tampereen ja Parkanon välillä torstai-iltana 31.7.2025. Vika vaikuttaa useisiin junavuoroihin, ja liikennekatkon arvioidaan kestävän yön yli. Fintraffic Oy:n antaman korjausarvion mukaan liikenne pääsee jatkumaan perjantaiaamuna klo 5.30 mennessä. Junat korvataan toistaiseksi linja-autoilla, tämän hetken arvion mukaan perjantaiaamuun asti, Tampereen ja Parkanon välillä. Linja-autojen saatavuudessa on kuitenkin toistaiseksi haasteita isojen tapahtumien vuoksi. Asiakkailla on mahdollisuus järjestää omatoiminen kuljetus ja hakea korvausta aiheutuneista kuluista osoitteessa vr.fi/korvaukset. Yöjunat odottavat radan aukeamista, ja ne ajetaan määränpäihinsä heti, kun se on mahdollista. Yöjunasta matkan varanneita asiakkaita pyrimme kontaktoimaan mahdollisimman nopeasti ja tarjoamaan heille ajantasaista tietoa matkustamiseen liittyvistä muutoksista. Oman junan kulkua voi seurata osoitteessa vr.f

Jonna Juslin on nimitetty VR:n yhteiskuntasuhteista, viestinnästä ja vastuullisuudesta vastaavaksi johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi25.6.2025 15:42:55 EEST | Tiedote

Jonna Juslin (OTM, varatuomari) on toiminut VR:n yhteiskuntasuhteista ja vastuullisuudesta vastaavana johtajana ja marraskuusta 2024 alkaen väliaikaisesti myös viestintäjohtajana. Nyt Jonna Juslinin viestintäjohtajan tehtävä on vakinaistettu ja hänet on nimitetty yhteiskuntasuhteista, viestinnästä ja vastuullisuudesta vastaavaksi johtajaksi sekä johtoryhmän jäseneksi 1.7.2025 alkaen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye