Metsähallituksen tiedoteotsikko reppujen tutkimisesta saattoi aiheuttaa väärinkäsityksiä
15.1.2025 08:17:34 EET | Suomen Metsästäjäliitto ry | Uutinen
Metsähallituksen tiedote metsästäjien reppujen tarkastusoikeudesta sisälsi harhaanjohtavan otsikon. Vaikka Suomen Metsästäjäliitto kannattaa valvonnan tehostamista, liitto haluaa korostaa, että lakimuutoksen mukaan reppua ei saa tarkastaa ilman perusteltua syytä epäillä rikosta.
Lisäksi Metsästäjäliitto muistuttaa, että kyseiset säännökset koskevat kaikkia luonnossa liikkujia.

Moni metsästäjä ihmetteli tiedotteessa käytettyä otsikkoa: "Erätarkastaja saa jatkossa tutkia metsästäjän repun". Laajasti median jakama tiedote otsikoineen on johtanut väärinkäsityksiin, joita Suomen Metsästäjäliiton on täytynyt oikoa.
Metsästäjäliitto korostaa, että reppujen tarkastaminen ilman rikosepäilyä ei ole sallittua. Yksityiselämän suoja on kirjattu perustuslakiin. Edes poliisilla ole oikeutta puuttua siihen ilman laissa säädettyjä perusteita.
Vaikka Metsähallituksen artikkelissa rikosepäily mainittiin, jäi se sivuhuomautuksen tasolle. Sitä ei nostettu selvästi esiin tutkinnan välttämättömänä edellytyksenä. Metsästäjillä, kuten kaikilla kansalaisilla, on yhtäläinen oikeus yksityisyyteen.
Metsästäjien lainkuuliaisuus korostuu
Metsästäjäliitto muistuttaa, että metsästäjät noudattavat tarkasti säädöksiä, ja metsästysrikoksia tapahtuu äärimmäisen harvoin. Tarkastuksissa havaitut vähäiset rikkomukset liittyvät tyypillisesti teknisiin yksityiskohtiin kuten aseen suojuksen vetoketjun jäämiseen epähuomiossa auki.
Metsästäjien omavalvonta toimii hyvin, sillä yhteisiin sääntöihin kohdistuvia rikkomuksia ei hyväksytä.
- Tuomioon johtavat metsästysrikosilmoitukset näyttävät olevan lähes poikkeuksetta muiden metsästäjien ilmoittamia, vaikka asiasta ei ole saatavilla tarkkaa tilastotietoa, kertoo Metsästäjäliiton järjestöpäällikkö Teemu Simenius.
Lakimuutoksen yhteydessä muutettiin myös kalastuslain 108 §:ää ja metsästyslain 89 §:ää, jotka säätelevät valvontaviranomaisen tarkastusoikeuksia. Säännökset koskevat kaikkia luonnossa liikkujia, joita epäillään suojeltuihin lajeihin liittyvästä rikoksesta, kalastus- tai metsästysrikoksesta, luvattomasta pyynnistä tai saaliin kätkemisestä.
Metsästäjäliitto kehottaa metsästäjiä yhteistyöhön valvontaviranomaisten kanssa ja muistuttaa, että repun sisällön saa aina vapaaehtoisesti luovuttaa tarkastettavaksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu SimeniusJärjestöpäällikköMetsästäjäliitto
Puh:050 331 5330teemu.simenius@metsastajaliitto.fiKuvat

Linkit
Suomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luotoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Keinopesälahjoitus tukemaan vesilintujen pesinnän onnistumista Uudessakaupungissa21.9.2026 11:56:24 EEST | Tiedote
Suomen Metsästäjäliiton Varsinais-Suomen piiri ry luovuttaa Vakka-Kekri-tapahtumassa kymmenen vesilintujen keinopesää Uudenkaupungin seudun ympäristöyhdistykselle.
Karhun kiintiömetsästys laajenee koko maahan15.9.2026 13:45:08 EEST | Uutinen
Uusi valtioneuvoston asetus laajentaa karhun kiintiömetsästyksen poronhoitoalueelta koko maahan. Karhun kannanhoidollinen metsästys tulee toteuttaa koko Suomessa kiintiöjahtina ensi syksynä, edellyttää Metsästäjäliitto.
Metsästäjien ainutlaatuinen talkootyö auttaa säätelemään metsäkanalintujen metsästystä9.9.2026 08:36:38 EEST | Uutinen
Tuhansien metsästäjien suorittamat riistakolmiolaskennat mahdollistavat metsäkanalintujen metsästysaikojen tarkan säätämisen lintukantojen mukaisiksi. Riistakolmiot ovat laskentatapana ainutlaatuinen keino kerätä kattavaa riistatietoa vuodesta toiseen. Tänä vuonna lintukantojen kehityksessä on suurta alueellista vaihtelua.
Finlands Jägareförbundets Eräkontti har slutit en avsiktsförklaring om samarbete gällande Loimu Labs lokaliseringtjänst3.9.2026 17:35:53 EEST | Uutinen
Efter en avsiktsförklaring inleder Jägareförbundets nätbutik Eräkontti och Loimu Labs en pilotering av en ny positioneringstjänst baserad på ett öppet gränssnitt. En framgångsrik testperiod kan leda till att Eräkontti förvärvar antel i bolaget, vilket skulle garantera medlemmarna ett helt inhemskt positioneringstjänstealternativ och en betydande prisfördel.
Metsästäjäliiton Eräkontilla aiesopimus Loimu Labs -paikannusyhteistyöstä3.9.2026 17:28:38 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton verkkokauppa Eräkontti ja Loimu Labs käynnistävät aiesopimuksen myötä uuden, avoimeen rajapintaan perustuvan paikannuspalvelun pilotoinnin. Onnistunut testijakso voi johtaa Eräkontin enemmistöosakkuuteen yhtiössä, mikä takaisi jäsenistölle täysin kotimaisen paikannusvaihtoehdon ja merkittävän hintaedun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme