Yliopistot muokkaavat relationaalisia johtajia muuttuvaan maailmaan
MA Bhavani Ramamoorthi tarkastelee väitöstutkimuksessaan johtajuusidentiteetin kehittymistä sekä kollektiivisia johtajuuden muotoja. Tutkimuksessa korostetaan, kuinka kipeästi osallistavia, kollektiivisia ja relationaalisia johtajuuden muotoja tarvitaan – etenkin nopeasti muuttuvassa maailmassa navigoimiseksi.

MA Bhavani Ramamoorthi tarjoaa aikuiskasvatustieteen väitöskirjassaan tuoreen näkökulman relationaalisen johtajuuden muotoutumiseen monikulttuurisissa korkeakouluopiskelijaryhmissä. Tutkimuksessa tunnistetaan kolme erilaista relationaalisen johtajuuden ilmenemismuotoa, joille kullekin on ominaista ainutlaatuiset relationaaliset ja jaetut käytännöt, johtajuusidentiteetin kehittyminen ja kollektiiviset lähestymistavat johtajuuteen.
Yhteistyöllä ja globaalilla osaamisella on suuri merkitys nykypäivän nopeatempoisessa ja alati muuttuvassa maailmassa. Ramamoorthi korostaakin, kuinka opiskelijaryhmien parhaita käytäntöjä tarkastelevia lisätutkimuksia tarvitaan kipeästi. Lisäksi on tärkeää antaa opiskelijoille valmiudet ylittää yhteistyön esteet ja edistää sellaisten suorituskykyisten ryhmien kehittymistä, jotka voivat toimia tehokkaasti globalisoituneessa yhteiskunnassa.
Innovatiivisia näkemyksiä opiskelijoiden johtamistaitojen kasvattamiseen
Väitöskirjatutkimus tarjoaa innovatiivisia näkemyksiä siihen, kuinka opiskelijoiden johtamistaitoja voidaan kasvattaa sekä yksilöllisesti että kollektiivisesti. Korkeakouluopiskelijoiden on mahdollista samanaikaisesti vaalia relationaalisia ja kollektiivisia johtamiskykyjä sekä saavuttaa yhteisiä oppimistavoitteita.
”Nämä havainnot tarjoavat oppilaitoksille käyttökelpoisia ohjeita, joiden avulla ne voivat paremmin valmistaa tulevia johtajia vastaamaan monimutkaisiin haasteisiin ja edistämään kestäviä ja uudistuvia ratkaisuja”, Ramamoorthi kuvailee.
Ramamoorthin väitöskirja puoltaa osallistavan pedagogiikan integroimista, joka auttaa opiskelijoita arvostamaan ja hyödyntämään erilaisia näkökulmia. Tällaisten lähestymistapojen avulla opiskelijat oppivat tunnistamaan erilaisten näkökulmien rinnakkaiselon ja yhteistyön arvon. Tämä puolestaan edistää tietoista ja osallistavaa tiedon kehittämistä. Väitöstyö luo pohjaa korkeakoulutuksen relationaalisen johtajuuden koulutukselle, jonka vaikutukset ulottuvat kauas oppimisympäristöjen ulkopuolelle.
Jyväskylässä asuva ja työskentelevä Bhavani Ramamoorthi on lähtöisin Intiasta. Hän toivoo voivansa jatkaa tutkimustyötään ja johtajakoulutusta väitöksensä jälkeen.
Lisätiedot
MA Bhavani Ramamoorthin aikuiskasvatustieteen väitöskirjan "Relational Leadership Manifestations in a Socially Constructed Learning Environment in Higher Education" tarkastustilaisuus järjestetään perjantaina 17.1.2025 kello 12 alkaen Jyväskylän yliopiston päärakennuksella salissa C4. Vastaväittäjänä toimii professori Auli Toom (Helsingin yliopisto) ja kustoksena apulaisprofessori Elina Fonsén (Jyväskylän yliopisto).
Väitöstilaisuuden kieli on englanti. Väitöskirja on luettavissa osoitteessa https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/99019.
Tilaisuutta on mahdollista seurata etänä Moniviestimen kautta osoitteessa https://moniviestin.jyu.fi/ohjelmat/kptk/vaitostilaisuudet/2024/doctoral-dissertation-bhavani-ramamoorthi
Yhteyshenkilöt
Bhavani Ramamoorthi
bhavani.b.ramamoorthi@student.jyu.fi
Kirke HassinenViestinnän asiantuntija
Puh:+359 50 462 1525kirke.m.hassinen@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Julkisen sektorin IT-hankkeet kaatuvat usein rakenteellisiin ongelmiin - ratkaisuna modulaariset järjestelmät ja läpinäkyvyyden lisääminen17.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Reetta-Kaisa Kukkonen selvitti väitöstutkimuksessaan, etteivät julkisen sektorin IT-hankkeiden ongelmat johdu teknisen osaamisen puutteesta, vaan hallinnon rakenteellisista ongelmista. Siiloutuminen, tiedonkulun katkokset ja jäykät hankintakäytännöt johtavat hankintoihin, joissa järjestelmistä tulee helposti jäykkiä, vaikeasti muokattavia ja kalliita ylläpitää. Ratkaisuksi Kukkonen esittää modulaarisempiä järjestelmiä ja hankintatiedon suurempaa läpinäkyvyyttä.
Jyväskylän yliopisto sai lähes 300 000 euroa kahteen kognitiivista turvallisuutta ja kriisinkestävyyttä tukevaan hankkeeseen17.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunta sai lähes 300 000 euroa rahoitusta kahteen yhteiskunnallista kriisinkestävyyttä ja kognitiivista turvallisuutta tukevaan hankkeeseen. Hankkeissa kehitetään nuorille tarkoitettu digitaalinen peli sekä rakennetaan suomen kokonaisturvallisuutta tukeva kognitiivisen turvallisuuden barometri. Hankkeita rahoittavat NordForsk ja Maanpuolustuksen tieteellinen neuvottelukunta (MATINE).
Uusi koneoppimismalli ennustaa proteiinien sitoutumisen kultananoklustereihin – mahdollistaa uuden sukupolven biolääketieteellisten nanomateriaalien kehittämisen17.12.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskuksen tutkijat ovat kehittäneet edistyksellisen laskennallisen mallin, joka voi nopeuttaa nanomateriaalien käyttöä biolääketieteellisissä sovelluksissa. Tutkimuksessa esiteltiin ensimmäinen yleistettävissä oleva koneoppimisen malli, joka pystyy ennustamaan proteiinien vuorovaikutuksen kultananoklusterien kanssa. Näitä materiaaleja käytetään laajasti biolääketieteen kuvantamisessa, biosensoreissa ja kohdennetussa lääkeannostelussa.
Pitkäaikainen liikunta suojaa metaboliselta oireyhtymältä, mutta aloittaminen kannattaa myös myöhemmin17.12.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston pitkittäistutkimuksen mukaan läpi aikuisuuden liikunnallisesti aktiiviset henkilöt kärsivät selvästi harvemmin metabolisesta oireyhtymästä kuin ne, jotka liikkuvat vähän. Liikunta, erityisesti lihaskuntoharjoittelu, myöhäisaikuisuuden alussa voi kuitenkin lieventää aikaisemmasta liikkumattomuudesta aiheutuneita riskejä. Tutkijat korostavat, ettei koskaan ole liian myöhäistä aloittaa liikkumista.
Kävelyvaikeudet eivät estä liikkumista - myös hidas kävely voi rasittaa iäkästä henkilöä16.12.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus osoittaa, että hidas kävely voi tuntua raskaalta iäkkäille henkilöille, vaikka se ei näy aktiivisuusmittareissa. Kävelyvaikeudet vaikuttavat ennen kaikkea kävelynopeuteen, mutta eivät välttämättä lyhennä kävelyn kestoa. Tutkija kannustaa jatkamaan kävelyä omaan tahtiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme