Yliopistot muokkaavat relationaalisia johtajia muuttuvaan maailmaan
13.1.2025 12:20:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
MA Bhavani Ramamoorthi tarkastelee väitöstutkimuksessaan johtajuusidentiteetin kehittymistä sekä kollektiivisia johtajuuden muotoja. Tutkimuksessa korostetaan, kuinka kipeästi osallistavia, kollektiivisia ja relationaalisia johtajuuden muotoja tarvitaan – etenkin nopeasti muuttuvassa maailmassa navigoimiseksi.

MA Bhavani Ramamoorthi tarjoaa aikuiskasvatustieteen väitöskirjassaan tuoreen näkökulman relationaalisen johtajuuden muotoutumiseen monikulttuurisissa korkeakouluopiskelijaryhmissä. Tutkimuksessa tunnistetaan kolme erilaista relationaalisen johtajuuden ilmenemismuotoa, joille kullekin on ominaista ainutlaatuiset relationaaliset ja jaetut käytännöt, johtajuusidentiteetin kehittyminen ja kollektiiviset lähestymistavat johtajuuteen.
Yhteistyöllä ja globaalilla osaamisella on suuri merkitys nykypäivän nopeatempoisessa ja alati muuttuvassa maailmassa. Ramamoorthi korostaakin, kuinka opiskelijaryhmien parhaita käytäntöjä tarkastelevia lisätutkimuksia tarvitaan kipeästi. Lisäksi on tärkeää antaa opiskelijoille valmiudet ylittää yhteistyön esteet ja edistää sellaisten suorituskykyisten ryhmien kehittymistä, jotka voivat toimia tehokkaasti globalisoituneessa yhteiskunnassa.
Innovatiivisia näkemyksiä opiskelijoiden johtamistaitojen kasvattamiseen
Väitöskirjatutkimus tarjoaa innovatiivisia näkemyksiä siihen, kuinka opiskelijoiden johtamistaitoja voidaan kasvattaa sekä yksilöllisesti että kollektiivisesti. Korkeakouluopiskelijoiden on mahdollista samanaikaisesti vaalia relationaalisia ja kollektiivisia johtamiskykyjä sekä saavuttaa yhteisiä oppimistavoitteita.
”Nämä havainnot tarjoavat oppilaitoksille käyttökelpoisia ohjeita, joiden avulla ne voivat paremmin valmistaa tulevia johtajia vastaamaan monimutkaisiin haasteisiin ja edistämään kestäviä ja uudistuvia ratkaisuja”, Ramamoorthi kuvailee.
Ramamoorthin väitöskirja puoltaa osallistavan pedagogiikan integroimista, joka auttaa opiskelijoita arvostamaan ja hyödyntämään erilaisia näkökulmia. Tällaisten lähestymistapojen avulla opiskelijat oppivat tunnistamaan erilaisten näkökulmien rinnakkaiselon ja yhteistyön arvon. Tämä puolestaan edistää tietoista ja osallistavaa tiedon kehittämistä. Väitöstyö luo pohjaa korkeakoulutuksen relationaalisen johtajuuden koulutukselle, jonka vaikutukset ulottuvat kauas oppimisympäristöjen ulkopuolelle.
Jyväskylässä asuva ja työskentelevä Bhavani Ramamoorthi on lähtöisin Intiasta. Hän toivoo voivansa jatkaa tutkimustyötään ja johtajakoulutusta väitöksensä jälkeen.
Lisätiedot
MA Bhavani Ramamoorthin aikuiskasvatustieteen väitöskirjan "Relational Leadership Manifestations in a Socially Constructed Learning Environment in Higher Education" tarkastustilaisuus järjestetään perjantaina 17.1.2025 kello 12 alkaen Jyväskylän yliopiston päärakennuksella salissa C4. Vastaväittäjänä toimii professori Auli Toom (Helsingin yliopisto) ja kustoksena apulaisprofessori Elina Fonsén (Jyväskylän yliopisto).
Väitöstilaisuuden kieli on englanti. Väitöskirja on luettavissa osoitteessa https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/99019.
Tilaisuutta on mahdollista seurata etänä Moniviestimen kautta osoitteessa https://moniviestin.jyu.fi/ohjelmat/kptk/vaitostilaisuudet/2024/doctoral-dissertation-bhavani-ramamoorthi
Yhteyshenkilöt
Bhavani Ramamoorthi
bhavani.b.ramamoorthi@student.jyu.fi
Kirke HassinenViestinnän asiantuntija
Puh:+359 50 462 1525kirke.m.hassinen@jyu.fiKuvat

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Suomen Kulttuurirahastolta lähes 900 000 euroa Jyväskylän yliopistoon vuonna 202612.2.2026 08:49:44 EET | Tiedote
Suomen Kulttuurirahasto on myöntänyt Jyväskylän yliopistoon 26 apurahaa, joiden yhteissumma on 891 500 euroa. Eniten apurahoja myönnettiin luonnontieteisiin, yhteensä 315 000 euroa.
Merkittävä rahoitus Business Finlandilta hauskuuden ja sitoutumisen tutkimukselle10.2.2026 10:12:35 EET | Tiedote
Business Finland on myöntänyt rahoituksen Turun ja Jyväskylän yliopistojen tutkimusprojektille FUNMERSIVE – Transformative and scalable customer engagement through immersive fun. Rahoitus myönnettiin Co-Innovation -yhteishankkeelle, josta Jyväskylän yliopiston projektin osuus on 885 920 euroa. Projektin kokonaisbudjetti on 1 107 400 euroa, josta yliopiston omarahoitusosuus on 221 480 euroa.
Parvovirusinfektio mullistaa isäntäsolun tumajyväsen rakenteen ja toiminnan10.2.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus paljastaa, että autonomiset parvovirukset, kuten koiran parvovirus, kykenevät perusteellisesti vaikuttamaan tumajyväsen sisäiseen tasapainoon. Tulokset tarjoavat uutta perustietoa virusten ja tumajyväsen vuorovaikutuksesta.
Väitös: Taiteellinen koulutus muokkaa aivoja – tutkimus osoittaa valon ja lämpimien värien herkkyyden vahvistuvan6.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuvataidealan tausta muokkaa aivojen tapaa käsitellä värejä. Kuvataidetaustan omaavilla ihmisillä mitattiin tutkimuksessa voimakkaampia hermostollisia reaktioita kirkkaisiin väreihin ja myös muita ihmisiä myönteisemmät reaktiot lämpimiin värisävyihin. Väitöstutkija Liting Songin mukaan taiteilijoiden aivot tulkitsevat ja kokevat värejä eri lailla kuin muiden ihmisten.
Miksi pelko leviää vääriin tilanteisiin? Väitöstutkimus avaa uusia näkökulmia erotteluoppimiseen ja pelon yleistymiseen (Lehtonen)6.2.2026 09:50:03 EET | Tiedote
Pelko on elintärkeä tunne, mutta toisinaan pelon tunne voi yleistyä tilanteisiin, joissa vaaraa ei ole. Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus tuo lisätietoa siitä, miten aivot erottavat uhkaavat ja turvalliset kokemukset, ja miksi tässä prosessissa voi olla eroja sukupuolten välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme