Päijät-Hämeen maakuntahallituksen päätökset 13.1.2025
Päijät-Hämeen maakuntahallituksen vuoden ensimmäisessä kokouksessa asioina olivat liiton ja valtion välinen lakisääteinen aluekehityskeskustelu, Päijät-Hämeen liiton osallistuminen Luontopositiivinen elämä - hankkeeseen sekä työntekijöiden vapaaehtoinen virkapaa/työloma. Kokousasioiden lisäksi keskustelussa oli lausunnolle tuleva makeisvero.

Maakuntahallitus kokoontui tänään vuoden 2025 ensimmäiseen kokoukseensa liiton toimistolle. Kokousasioiden lisäksi hallitus keskusteli suunnitellusta makeisverosta, joka tulee kuntiin lausunnolle kevään aikana. Tämä on Suomelle ja koko maakunnalle tärkeä asia ja toivottavaa onkin, että esitys perutaan. Lain peruuntuminen tukisi Fazerin suklaatehdasinvestoinnin toteutumista Lahteen.
- Tarvitsemme Suomeen kasvutoimia ja investointeja, muuten uhkana on, että jäämme pahasti jälkeen pohjoismaisesta kehityksestä. Nykyisessä myrskyisessä globaalissa tilanteessa ei kannata omilla toimilla vaikeuttaa kasvun mahdollisuuksia, muistuttaa maakuntahallituksen puheenjohtaja Pekka Komu.
Kokouksen päätökset
Vuoden 2025 aluekehittämisen keskusteluihin valmistautuminen
Lakisääteiset valtion ja alueiden väliset aluekehittämisen keskustelut käydään tammikuussa 2025. Keskustelut perustuvat aluekehittämispäätökseen, aluekehityksen tilanne- ja kehityskuvaan ja maakuntaohjelmiin. Vuoden 2025 keskustelujen keskeisimpänä lähtökohtana on valtioneuvoston maaliskuussa 2024 hyväksymä aluekehittämispäätös. https://julkaisut.valtioneuvosto.fi/handle/10024/165523
Maakuntien tilanne- ja kehityskuvien läpikäynti
Maakuntien tilanne- ja kehityskuvat tullaan käymään läpi ministeriöiden kanssa valtioneuvostoverkoston kokouksissa tammikuussa 2025. Päijät-Hämeen varattu aika on torstaina 16.1.2025 klo 10.00–10.30.
Aluekehittämiskeskustelujen toteuttamistapa, ajankohta ja teemat
Aluekehittämisen keskustelut toteutetaan vuonna 2025 kaikkien maakuntien yhteisenä temaattisena keskusteluna 20.–21.3.2025. Keskustelut järjestetään läsnätilaisuutena valtioneuvoston kokouskeskuksessa Mariankadulla (Paja) Helsingissä.
Vuoden 2025 aluekehittämisen keskustelujen teemat ovat:
- Alueellisten ja kansallisten toimien yhteensovitus talouskasvun vauhdittamiseksi
- Luonnon monimuotoisuuden turvaaminen
- Alueellinen resilienssi ja henkinen kriisinkestävyys
Lisätietoja
Juha Hertsi
kehittämisjohtaja
puh. 044 3719 442
juha.hertsi@paijat-hame.fi
Päijät-Hämeen liiton osallistuminen Luontopositiivinen elämä - hankkeeseen
Maakuntahallitus päätti, että Päijät-Hämeen liitto osallistuu Luontopositiivinen elämä -hankkeen rahoitukseen 15 000 euron rahoituksella.
Kestävä Lahti -säätiö, Sitra ja Lahden kaupunki käynnistivät vuonna 2023 Luontopositiivinen elämä -hankkeen osana Lahden Euroopan ympäristöpääkaupunkivuoden seurantaa. Hankkeen tarkoituksena on luoda edellytyksiä Lahden ja Päijät-Hämeen jatkuvalle edelläkävijyydelle pitkälle tulevaisuuteen. Hanke on laajentanut edelleen tärkeää ilmastonäkökulmaa ottamaan huomioon muut luontovaikutukset, kuten luonnon monimuotoisuuden ja lähiluonnon.
Päijät-Hämeen liitto on edustettuna sekä hankkeen ohjausryhmässä että Kestävä Lahti -säätiön hallituksessa. Lahden kaupungin hallinnoiman hankkeen yhteistyökumppaneita ovat Päijät-Hämeen liiton lisäksi mm. korkeakoulut ja yritykset.
Luontopositiivinen elämä -hanke päättyy 30.4.2025, ja sen puitteissa olisi vielä tärkeää panostaa luontopositiivisuusnäkökulman laajentamiseen koko maakunnan alueelle.
Myönnettävä rahoitus suunnataan erityisesti Päijät-Hämeen yhteistyön tiivistämiseen ja viestintään sekä luontopositiivisuusosaamisen vahvistamiseen. Tämä kevääseen 2025 sijoittuva hankeosio toimii pohjana myös maakunnan kattavan näkökulman käsittelylle alustavasti sovitun jatkohankkeen 1.5.2025–31.3.2026 aikana.
Lisätietoja
Jari Paakkunainen
hallintojohtaja
044 371 9455
jari.paakkunainen(a)paijat-hame.fi
Vapaaehtoinen virkavapaus tai työloma
Käyttömenojen alentamiseksi henkilökunnalle tarjotaan mahdollisuus palkattomaan virkavapauteen tai työlomaan kunnallista virka- ja työehtosopimusta edullisemmilla ehdoilla.
Maakuntahallitus merkitsi tiedokseen
- Työllisyyskatsaus 11/2024
- Tarkastuslautakunnan pöytäkirja 13.12.2024
Viranhaltijapäätökset
- AKKE-tukirahoituksesta hankkeelle Alueellisen ravinnekierron referenssit (ARR)
- Päijät-Hämeen liikennemallin hankinta 2025
- Toimiston sulkeminen joulun ja uuden vuoden ajaksi
- Päätös AKKE-tukirahoituksesta hankkeelle Suomalaisen maatilahautomomallin luominen ja pilotin rakentaminen Päijät-Hämeeseen
- Muutospäätös AKKE-hankkeelle Kiertotalouden edelläkävijä
- Päätös AKKE-tukirahoitukselle hankkeelle Kohti liikkuvampaa ja sporttisempaa Päijät-Hämettä
Lisätietoja
Jari Paakkunainen
hallintojohtaja
044 371 9455
jari.paakkunainen(a)paijat-hame.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka KomuMaakuntahallituksen puheenjohtaja / The Chair of the Regional Council BoardPäijät-Hämeen liitto
Puh:040 7413 299pekka.komu@lh.lahti.fiNiina Pautola-MolMaakuntajohtaja / Regional MayorPäijät-Hämeen liitto
Puh:044 077 3010niina.pautola-mol@paijat-hame.fiJari PaakkunainenHallintojohtaja / Director, AdministrationPäijät-Hämeen liitto
Maakuntahallituksen ja -valtuuston sihteeri
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Päijät-Hämeen liitto
Päijät-Hämeen liitto ja alueen kunnat vastustavat hallituksen esitystä makeisten ja suklaan arvonlisäverokannan korottamisesta6.2.2025 10:12:41 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen liiton maakuntahallitus ja alueen kunnat ovat jättäneet yhteisen lausunnon, jossa ne esittävät huolensa maan hallituksen makeisveroesityksen seurauksista kotimaisille investoinneille ja Suomen taloudelle. Lausunnossa esitetään, että hallitus harkitsee uudelleen esitystään ja ottaa huomioon sen haitalliset vaikutukset Suomen elinkeinoelämälle ja investointi-ilmapiirille.
Niina Pautola-Mol toi esiin suomalaisten alueiden näkökulman kolmen komissaarin tapaamisissa Brysselissä31.1.2025 17:54:06 EET | Tiedote
Tammikuun viimeisellä viikolla yli kahdenkymmenen eurooppalaisen alueen delegaatio tapasi Brysselissä keskeisiä komissaareja, varapuheenjohtajat Roxana Mînzatun ja Raffaele Fitton sekä komissaari Piotr Serafinin. Delegaatio edusti 144 eurooppalaista aluetta. Päijät-Hämeen maakuntajohtaja Niina Pautola-Mol edusti EURegions4Cohesion-aloitteeseen osallistuvia suomalaisia alueita.
Päijät-Häme kiittää - Hallitus myöntänyt LUT-yliopistolle ja LAB-ammattikorkeakoululle uusia koulutusvastuita23.1.2025 14:29:04 EET | Tiedote
Valtioneuvosto sekä opetus- ja kulttuuriministeriö päättivät 23.1.2025 muutoksista yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen koulutusvastuisiin korkeakoulujen esitysten pohjalta. Lappeenrannan‒Lahden teknillinen yliopisto LUTille myönnettiin rakennus- ja yhdyskuntatekniikan koulutusvastuu ja Lab-ammattikorkeakoululle tekniikan koulutusalalla laboratorioanalyytikon koulutusvastuu.
Päijät-Hämeen kulttuurifoorumi kutsuu kurkistamaan kulttuuriin20.1.2025 15:30:00 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen maakunnallinen kulttuurifoorumi järjestetään tammikuussa 2025 toista kertaa! Keskiviikon 29.1. tapahtuma on suunnattu taiteilijoille, kulttuurialan toimijoille ja taiteen ystäville. Tapahtumassa on kolme pääteemaa: ajankohtaiset taiteen rahoitusmahdollisuudet, Lahden Lasten Talvikarnevaalit sekä Päijät-Hämeen liiton maakuntataidekokeilujen tulokset. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Päijät-Hämeen liitto ja Lahden kaupunki.
Etelä-Suomen maakuntien tavoitteena vahvistaa Suomen kilpailukykyä17.1.2025 12:24:41 EET | Tiedote
Etelä-Suomen maakuntajohtajat keskustelivat 14.1.2025 Lahdessa maakuntia yhdistävistä teemoista. Tapaamisessa todettiin, että Etelä-Suomi on heterogeenisyydessään kuin Suomi pienoiskoossa ja alue toimii koko maan kasvun veturina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme