SDP: 15 keinoa hillitä sote-kustannusten kasvua kestävällä tavalla
13.1.2025 14:03:31 EET | SDP | Tiedote
SDP esittää keinoja nopeamman hoitoon pääsyn turvaamiseksi, terveydenhuollon kustannusten kasvun hillitsemiseksi ja tehokkuuden parantamiseksi.
- Sosiaali- ja terveyspalveluiden kustannusten kasvu on väestön ikääntymisen myötä tosiasia. Orpon hallituksen valitsema saksilinja ei kuitenkaan tuo todellisia säästöjä, vaan ainoastaan lisää kustannuksia, kun ihmiset eivät pääse hoitoon ajoissa. SDP esittää keinoja, joilla hillitään kustannusten kasvua kestävällä tavalla. Kaiken voi tehdä reilummin, sanoo SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman.
- Hyvinvointialueilla tehtävällä työllä on suurin merkitys kustannusten kasvun hillitsemisessä. Tätä työtä hallitus on vaikeuttanut merkittävästi runnomalla läpi useita julkista terveydenhuoltoa heikentäviä lakiesityksiä ja leikkaamalla vastaavasti alueiden rahoitusta. Alueet tarvitsevat nyt työrauhan ja aidon mahdollisuuden toimintansa kehittämiseen, painottaa Lindtman.
SDP on lähtenyt etsimään yhdessä asiantuntijoiden kanssa keinoja, joilla asioita voidaan tehdä paremmin. Nyt julkistettu 15 keinoa sisältävä paketti keskittyy etenkin hoitoon pääsyn parantamiseen ja kustannusten kasvun hillintään.
- Jos haluamme hillitä kustannusten kasvua, nopeasta hoitoon pääsystä ei ole varaa tinkiä. Siksi on käsittämätöntä, että hallitus on päättänyt pidentää hoitoon pääsyn määräaikoja moninkertaisesti. SDP on sitoutunut palauttamaan kahden viikon hoitotakuun, linjaa SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Ilmari Nurminen.
- Haluamme myös toteuttaa omalääkäri-omahoitajamallin perusterveydenhuollossa. SDP on ajanut mallia jo pitkään. Orpon hallituksen esittämä malli on kaukana uskottavasta, koska siltä puuttuu rahoitus, ja hallituksen päätös heikentää hoitoon pääsyä tekee omalääkärimallin toteuttamisesta käytännössä mahdotonta, huomauttaa kansanedustaja Aki Lindén.
Hoitoon pääsyn nopeuttamisen lisäksi SDP hillitsisi kustannusten kasvua esimerkiksi luomalla hintakattojärjestelmän julkisen terveydenhuollon vuokratyövoimalle ja parantamalla markkinoiden toimivuutta. SDP haluaa muun muassa parantaa Kilpailu- ja kuluttajaviraston mahdollisuuksia puuttua yksityisten terveyspalveluiden liialliseen keskittymiseen ja siitä seuranneeseen hintojen nousuun, joka ei ole sen enempää kuluttajan kuin yhteiskunnan etu.
- Kustannusten kasvua hillitään myös tehostamalla hoitoprosesseja ja tekemällä asioita nykyistä paremmin. Esimerkiksi laajennetuin aukioloaikojen toimivilla akuuttivastaanotoilla on saatu vähennettyä merkittävästi ympärivuorokautisen päivystyksen tarvetta. Sallimalla apteekeille laajemmat oikeudet lääkkeiden vaihtamiseen voidaan puolestaan vapauttaa lääkärien työaikaa turhien reseptien kirjoittamisesta potilastyöhön, kansanedustaja Helena Marttila kertoo.
- Hallitusohjelmassa puhutaan kauniisti parhaiden toimintatapojen jalkauttamisesta kaikille hyvinvointialueille, mutta toimet antavat odottaa itseään, kun hallitus keskittää kaiken tarmonsa yksityisen terveysbisneksen tukemiseen. On aika siirtyä puheista tekoihin. Suomalaisilla on oikeus luottaa siihen, että yhteiset terveyspalvelut toimivat ja hoitoa saa tarvittaessa – nyt ja tulevaisuudessa, Lindtman päättää.
Yhteyshenkilöt
Enni SaikkonenSDP:n viestintäpäällikkö
Puh:050 472 0332enni.saikkonen@sdp.fiSDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
Lindtman ja Näkkäläjärvi seuraamaan Ruotsin vaaleja Tukholmaan 13.9.202611.9.2026 08:54:28 EEST | Tiedote
Ruotsissa järjestetään kunnallis-, alue- ja valtiopäivävaalit sunnuntaina 13.9.2026. SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi matkustavat Tukholmaan seuraamaan Ruotsin vaaleja sekä tapaamaan pohjoismaisia kollegoitaan. Vierailu on osa puolueiden säännöllistä pohjoismaista yhteistyötä. Puoluesihteeri Näkkäläjärvi osallistuu lauantaina 12. syyskuuta myös Tanskan sosialidemokraattien puoluekokoukseen Aalborgissa.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: PISA-tuloksista nousee huoli erityisesti poikien lukutaidosta8.9.2026 12:34:51 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA-tulokset kertovat karua kieltä suomalaisnuorten osaamisen kehityksestä: lasku jatkuu etenkin lukutaidossa ja matematiikassa.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Junalipun ostaminen turvattava jatkossakin ilman verkkoasiointia3.9.2026 09:49:33 EEST | Tiedote
VR ilmoitti 1.9.2026 poistavansa lippuautomaatit rautatieasemilta viimeistään marraskuun lopussa. Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto vetoaa VR:ään, että yhtiö ryhtyy toimiin riittävän kattavan fyysisen myyntiverkoston turvaamiseksi.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työpaikkoja alkaa syntyä – mutta missä ovat toimet työttömille?2.9.2026 13:59:03 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo vakuutti budjettiriihen tiedotustilaisuudessa, että työpaikkoja alkaa syntyä ja työllisyyden voi odottaa paranevan tämän syksyn aikana. SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm kysyy, missä ovat hallituksen konkreettiset toimet niille suomalaisille, jotka ovat työttöminä juuri nyt. Tilastokeskuksen mukaan Suomessa oli heinäkuussa 289 000 työtöntä ja alle 25-vuotiaiden nuorten työttömyysaste oli 16,9 prosenttia.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Suomalaiset ansaitsevat valtiovarainministeriltä enemmän kuin ylimielistä naljailua31.8.2026 15:06:34 EEST | Tiedote
On surullista katsoa, miten ylimielisesti Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) puhuu tavallisille suomalaisille, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto. Hänen mukaansa tällä viikolla kokoontuvassa hallituksen viimeisessä budjettiriihessä ei ole varaa samanlaiseen halveksuntaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme