Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n muutosneuvottelut ovat ohi: 7 työsuhdetta päättyy
13.1.2025 15:44:46 EET | EHYT | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n syyskuussa alkaneet koko organisaatiota koskevat muutosneuvottelut ovat päättyneet. Neuvottelut jouduttiin aloittamaan tuotannollisten ja taloudellisten sekä toiminnallisten syiden vuoksi. Taustalla oli Suomen hallituksen päätös leikata sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviä avustuksia. Neuvotteluiden tuloksena 7 työsuhdetta päättyy sekä usean henkilön toimenkuvissa tapahtuu muutoksia. Neuvotteluiden alussa alustava arvio henkilöstön vähennys- ja muutostarpeesta oli 16 työntekijää. Säästöt kohdistuvat myös ympärivuorokautiseen neuvontapuhelimeen, jonka seurauksena Päihdeneuvonnan keskeytymättömästä vuorotyöstä joudutaan luopumaan.
Muutokset toteutetaan, jotta EHYT pystyy vastaamaan säästötoimenpiteisiin ja sopeuttamaan toimintaansa vuoden 2025 avustustasoon. Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA antoi avustusehdotuksen 3.12.2024, jossa EHYTin toimintaan kohdistui noin puolen miljoonan euron leikkaus.
“Leikkausten toimeenpano on ollut todella hankalaa. Nykyinen avustuksiin liittyvä byrokratia ja leikkaaminen ilman järjestöjen kuulemista vaikeuttavat säästöjen tarkoituksenmukaista kohdentamista. Olemme joutuneet tekemään raskaita päätöksiä, mutta niillä pyritään turvaamaan vaikuttavan ehkäisevän päihdetyön toteuttaminen myös jatkossa”, sanoo Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen.
Muutosneuvotteluiden aikana EHYTissä on pyritty yhteistyössä työyhteisön kanssa löytämään keinoja tilanteen helpottamiseksi. Irtisanomisia pystyttiin vähentämään muuttamalla toimenkuvia ja antamalla osalle irtisanomisuhan alla olleista työntekijöistä mahdollisuus jatkaa uudessa tehtävässä. Vuoden 2025 aikana henkilöstö aiotaan lisäksi lomauttaa.
Päihde- ja pelihaitat eivät ole hävinneet, vaan tarve ehkäisevälle työlle on suuri. Tuoreimpien Tilastokeskuksen lukujen mukaan sekä alkoholi- että huumekuolemat ovat lisääntyneet vuonna 2023. Ehkäisevästä työstä leikataan nyt niin järjestöissä kuin hyvinvointialueilla. Samalla valtakunnan tason päätöksillä ollaan lisäämässä päihteiden ja rahapelien saatavuutta.
”Jos ehkäisevään työhön ei panosteta, niin lisätään huono-osaisuutta sekä siirretään palvelutarvetta yhä enemmän päihdehoitoon ja päivystyksiin. Kansalliset sosiaali- ja terveyspoliittiset linjaukset korostavat ennaltaehkäisyä, mutta nyt toimitaan niiden vastaisesti. Leikkaukset ehkäisevästä työstä eivät ole ihmisen tai yhteiskunnan etu”, huomauttaa Mikkonen.
“Vuoden alku on ollut yksi EHYTin historian vaikeimmista. Tahdon kiittää koko henkilökuntaa ammatillisuudesta ja sitoutumisesta, jota he ovat osoittaneet muutosneuvotteluiden aikana”, päättää Mikkonen.
Yhteyshenkilöt
Juha Mikkonentoiminnanjohtaja, PhD, VTMEhkäisevä päihdetyö EHYT ry
Puh:050 527 4780juha.mikkonen@ehyt.fiEhkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen kansalais- ja asiantuntijajärjestö, joka ehkäisee ja vähentää päihde- ja pelihaittoja. EHYT tukee yhteisöjen ja yksilöiden hyvinvointia sekä vahvistaa sosiaalisesti kestävää kehitystä. Työ ulottuu lapsista ja nuorista työ- ja eläkeikäisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EHYT
Valiokuntakäsittelyssä tehdyt alkoholilain muutokset tukevat suomalaisten terveyttä – muutokset notifioitava EU:lle ennen täysistuntoa9.6.2026 11:57:15 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry pitää eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan alkoholilakiesitykseen tekemiä muutoksia oikeansuuntaisina. Valiokunta rajasi rajat ylittävän etämyynnin samoihin alkoholipitoisuusrajoihin kuin kotimaisen vähittäismyynnin eli enintään 8,0- ja 5,5-prosenttisiin juomiin, tiukensi etämyynnin verovalvontaa ja asetti alkoholin kotiinkuljetukselle 24 tunnin vähimmäisviiveen tilauksesta. Muutokset vastaavat osaltaan kansanterveydellisiin ja taloudellisiin huoliin, joita alkuperäinen hallituksen esitys herätti. EHYT lähetti 9.6.2026 Euroopan komissiolle kirjeen, jossa se pyytää komissiota kiinnittämään Suomen viranomaisten huomion notifiointivelvollisuuteen ja ilmaisemaan kantansa siihen, edellyttävätkö valiokunnan muutokset uutta notifiointia ennen lakiesityksen hyväksymistä.
EHYT ry:n selvitys: Osa alaikäisistä ja nuorista aikuisista suhtautuu entistä myönteisemmin rahapelaamiseen27.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Valtaosa nuorista ei pidä rahapelaamista trendikkäänä, mutta suhtautuminen siihen on viime vuosina muuttunut hieman aiempaa myönteisemmäksi. Nuorten miesten asenteet ovat naisia myönteisemmät: 18–24-vuotiaista miehistä 50 % pitää rahapelaamista trendikkäänä. Rahapelimainontaan 15–29-vuotiaat suhtautuvat kuitenkin kriittisesti ja tunnistavat siihen liittyviä haittoja. Tulokset selviävät Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n Nuorten kulttuuri ja päihteet 2026 * -selvityksestä.
EMBARGO to 21.5. klo 7.00 Alaikäiset kokevat alkoholin hankkimisen helpoksi – kolmasosa saa alkoholin sisaruksen tai huoltajan kautta21.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Alkoholin hankkiminen alaikäisenä koetaan erittäin helpoksi, selviää Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n tuoreesta Nuorten kulttuuri ja päihteet 2026* -selvityksestä. Samaan aikaan vanhempien asenteet vaikuttavat entistä vahvemmin nuorten alkoholinkäyttöön. Selvityksessä kysyttiin nuorten omasta alkoholin käytöstä ja alkoholin käyttöön liittyvistä asenteista. Verkkokyselyyn vastasi 1 890 iältään 15–29-vuotiasta suomalaista nuorta.
Puhdasta voittoa – Ehkäisevä päihdetyö EHYTin 50 ratkaisua parempaan päihdepolitiikkaan7.5.2026 08:16:00 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on julkaissut 50 ratkaisua, joilla Suomi voi vähentää päihde- ja rahapelihaittoja, keventää sote-kustannuksia ja parantaa arjen turvallisuutta.
”Omat tarpeeni, tunteeni ja rajani ovat jääneet toissijaisiksi” – päihderiippuvaisen läheinen tarvitsee tukea omien rajojen löytämiseen28.4.2026 08:14:59 EEST | Tiedote
Läheiset ottavat usein vastuuta päihderiippuvaisten ihmisten ongelmista oman terveytensä, taloutensa ja jopa turvallisuutensa kustannuksella, selviää järjestöjen tekemästä tuoreesta kyselystä. Läheistenpäivänä 5. toukokuuta muistetaan niitä, joiden elämään toisen päihderiippuvuus vaikuttaa. Päivän teemana on tänä vuonna "Omat rajat". Päivän aikana läheisille järjestetään webinaari sekä Oulussa ja Seinäjoella paikallinen tapahtuma. Seitsemättä kertaa vietettävän Läheistenpäivän takana ovat päihdejärjestöt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme