Vihreät poistuu ensimmäisenä puolueena viestipalvelu X:stä – näin puheenjohtaja Sofia Virta perustelee päätöstä
13.1.2025 16:22:50 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreät on päättänyt lopettaa viestinnän aiemmin Twitterinä tunnetussa viestipalvelu X:ssä, kuten myös puolueen puheenjohtaja Sofia Virta.

Vihreät on tiettävästi ensimmäinen suomalainen puolue, joka on päätynyt lopettaa viestinnän X:ssä. Puolueen puheenjohtaja Sofia Virta perustelee ratkaisua palvelun ongelmallisuudella, joka kiteytyy sen omistaja Elon Muskin äärioikeistolle antamaan suoraan tukeen.
– Päätös ei ollut yksinkertainen mutta mielestäni oikea. En halua, emmekä halua, olla miltään osin tukemassa X:n omistukseensa hankkiman Elon Muskin toimintaa. Tapa, jolla hän on alustan valjastanut lähinnä omaa poliittista agendaansa edistäväksi on vastenmielinen. Musk tukee avoimesti äärioikeistolaisia liikkeitä ja poliitikkoja sekä käyttää alustaansa tällaisen agendan edistämiseen. Tässä tilanteessa emme halua enää toiminnallamme tukea X:ää, Virta toteaa.
Virran mukaan puolue ei myöskään koe, että X:ssä käytävä yhteiskunnallinen keskustelu olisi enää relevanttia tai kannattavaa alustalla leviävän systemaattisen vihapuheen, salaliittoteorioiden ja disinformaation vuoksi. Vihreistä kansanedustajista Atte Harjanne oli ensimmäinen, joka jätti alustan, ja keskustelua myös puolueen tilin lopettamisesta on käyty syksystä saakka.
– Elon Musk ja X pyrkivät omalla toiminnallaan tarkoituksenmukaisesti lisäämään vastakkainasettelua ja polarisaatiota yhteiskunnassa. Vihreät on mielellään mukana kriittisessäkin yhteiskunnallisessa keskustelussa, mutta emme silloin, kun sen ainoa tarkoitus on ruokkia vihaa, lisätä syrjintää ja levittää väärää tietoa, Virta toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Virta: Hallituksen leikkaukset osuvat taas kerran naisvaltaisiin aloihin, lapsiin ja nuoriin4.9.2026 11:27:30 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta nostaa esiin hallituksen leikkausten ja kuntien sakkomaksujen vaikutuksen järjestöissä, kunnissa ja hyvinvointialueilla tehtävään naisvaltaisten alojen työhön. Samalla hallitus leikkaa lapsilta, nuorilta ja koulutuksesta.
Vihreiden Alametsä vastaa Saarikolle: Nuorten ahdistuksen syitä ei löydy vain ruuduilta – myös koronasulun ja leikkauspolitiikan vaikutukset tulee muistaa4.9.2026 11:22:42 EEST | Tiedote
Nuorten ahdistuksen syyt eivät ole vain yksilöissä tai somessa, muistuttaa kansanedustaja Alviina Alametsä (vihr.). Hän vaatii, että myös päätösten vaikutukset koronarajoituksista toimeentulon leikkauksiin tunnustetaan osana nuorten mielenterveyskriisiä.
Virta: Järkyttävät videot osoittavat jälleen turkistarhauksen julmuuden – turkistarhaus on lopetettava Suomessa nyt3.9.2026 15:41:11 EEST | Tiedote
Turkistarhauksen jatkuminen on yksi suurimmista eläinoikeusloukkauksista Suomessa. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta on toistuvasti vaatinut hallitusta käynnistämään alan hallitun alasajon ja tukemaan turkistuottajia siirtymisessä uusiin elinkeinoihin. Nyt julkisuuteen tulleet uudet kuvat suomalaisilta turkistarhoilta osoittavat jälleen, miksi turkistarhauksen jatkamista ei voida enää puolustella.
Vihreiden Hopsu: Hallitus ei ottanut budjettiriihessään huomioon naisten ja nuorten työttömyyskriisiä3.9.2026 12:48:41 EEST | Tiedote
Korkeakoulutettujen naisten työttömyys on kasvanut jo ennätystasolle, ja sosiaali- ja terveydenhuoltoalan järjestöleikkaukset iskevät nyt suoraan heihin. Myös alle 25-vuotiaita pitkäaikaistyöttömiä oli heinäkuussa 18 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu ihmettelee budjettiriihen vaisuja työllisyystoimia.
Hyrkkö: Kokoomuksen taloususkottavuudesta on jäljellä vain märkä läntti2.9.2026 17:45:58 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön tänään vahvistamien tietojen mukaan hallituksen viimeiseksi jäävä budjettiesitys heikentää julkista taloutta 0,1 miljardilla eurolla. Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö vaatii hallitusta perääntymään höveleistä veroalennuksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme