Miten moraalipaniikki syntyy? Tutkija Tuomas Äystö kuvaa pelon ja moraalipaniikin syitä ja seurauksia teoksessa Paholaisen perilliset
Uskontotieteilijä Tuomas Äystön Paholaisen perilliset – Satanismipaniikin synkkä historia sukeltaa 1980- ja 90-lukujen satanismipaniikin syövereihin ja kuvaa, kuinka yhdysvaltalaisesta päiväkotiskandaalista lähtenyt hysteria levisi myös Suomeen. Miksi nuoriso kaatoi hautakiviä, kristilliset piirit kuohuivat ja koko yhteiskunta reagoi ylilyönneillä? Äystö pureutuu median rooliin, moraalipaniikin mekanismeihin ja siihen, miten satanismipaniikin perintö heijastuu yhä tapaamme käsitellä nuoria, alakulttuureja ja yhteiskunnallisia uhkakuvia.

Pelko satanistien kauhuteoista yltyi 80-luvun alussa, kun yhdysvaltalaisessa päiväkodissa alettiin epäillä lasten hyväksikäyttörinkiä. Satanismipaniikki levisi Yhdysvalloista Suomeenkin ja vaikutti paitsi nuorisoon myös koko yhteiskuntaan ja kulttuuriin. Hyvinkään paloittelumurha 90-luvulla järkytti koko maata. Sekä Yhdysvalloissa että Suomessa saatananpalvonnasta uutisoitiin laajalti, kristilliset piirit kuohuivat eikä ylilyönneiltä vältytty.
Paholaisen perilliset -kirjassa Tuomas Äystö kuvaa, miksi näin pääsi tapahtumaan ja millaiset jäljet satanismipaniikki jätti nykyaikaan – satanismipaniikin tarinan kautta kun on mahdollista pohtia myös tapoja, joilla käsittelemme tässäkin ajassa nuoriin liittyviä asioita kuten jengejä, päihteitä, musiikkimakua sekä erilaisia alakulttuureja.
Tuomas Äystö on uskontotieteen tutkija (FT) ja toimii tällä hetkellä Helsingin yliopistossa uskontotieteen yliopistonlehtorina. Hän väitteli vuonna 2019 aiheenaan uskonnon pilkka nyky-Suomessa ja on sittemmin tutkinut erilaisia yhteiskunnallisia aiheita liittyen mediaan, kohuihin, politiikkaan ja koulumaailmaan. Äystö on syntynyt vuonna 1986 Teuvalla ja asuu nykyisin Kaarinassa.
Paholaisen perilliset – Satanismipaniikin synkkä historia julkaistaan 17.1.2025.
Teos julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Jone Takamäki.
Tiedustelut, haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus,
musiikki & populaarikulttuuri
Kuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Marko Annalan neljäs romaani Ylva syntyi vuorovaikutuksessa kolmen taiteilijan välillä – "Tätä oli todella mukava tehdä!"23.6.2025 11:57:32 EEST | Tiedote
Marko Annalan elokuussa julkaistava romaani Ylva kuvaa kipeän kauniisti elämän ja kuoleman kysymyksiä, taiteen voimaa ja ihmisen suhdetta luontoon ja itseensä. Maagisen realismin sävyttämä, näyttävästi kuvitettu teos vie lukijansa 1980-luvun lopun Norjaan eikä pelkää katsoa pimeyttä silmiin.
Suosikkinäyttelijä Gillian Andersonin käänteentekevä teos paljastaa, mitä naiset ajattelevat kun heillä on vapaus kertoa fantasiansa täysin anonyymisti14.5.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Minulla on salaisuus, jota en ole koskaan kertonut kenellekään: jos minut näkee kävelemässä kadulla, istumassa metrossa tai kaupassa ruokaostoksilla, on hyvin todennäköistä, että rakentelen juuri päässäni yksityiskohtaista, kiimaista seksifantasiaa.
Liken vahva kirjasyksy kokoaa yhteen rock-legendojen salaisuudet, tietokirjallisuuden kirkkaat äänet ja kaunon sykähdyttävät tarinat29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Liken kesän ja syksyn 2025 kirjalistalta löytyy erinomaista kirjallisuutta ja upeita tähtinimiä, kuten Sara Al Husaini, Marko Annala, Tommi Liimatta, Meri Mort, Aki Ollikainen, Antti Reini, Children of Bodom, HIM, Eppu Normaali, Ozzy Osbourne, Karin Slaughter ja Mattias Edvardsson.
Ettekö te v*ttu tajua on toisenlainen bisneskirja yritysjohtajasta, jonka bisnesidoli on Minna Canth28.4.2025 14:39:38 EEST | Tiedote
Ettekö te v*ttu tajua on Jose Riikosen kynästä syntynyt ärhäkkä henkilökuva Finlaysonin Jukka Kurttilasta. Se on paremman maailman puolustuspuhe joka julistaa, että vastuun siirtämisen aika on ohi.
Joan Didionin Merkintöjä Johnille on järisyttävä arkistolöytö nykykirjallisuuden suunnannäyttäjältä, käännös luvassa syksyllä22.4.2025 11:58:22 EEST | Tiedote
Arvostetun ja ikoniseksi nousseen kirjailijan postuumi teos on mullistava löytö, joka täydentää aiemmin ilmestyneitä Maagisen ajattelun aika- ja Iltojen sinessä -teoksia. Tällä viikolla englanniksi ilmestyvä teos saadaan suomeksi syksyllä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme