Helsingissä käyttöön uudistettu hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen johtamisrakenne
13.1.2025 18:33:51 EET | Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus kokoontui 13.1. ja päätti ottaa käyttöön uuden HYTE-asioiden johtamis- ja koordinaatiorakenteen. Kaupunginhallitus päätti lisäksi esittää valtuustolle Laajasalon Sarvaston alueen sekä Vuosaaren kulttuurikorttelin kaavamuutosten hyväksymistä.

Kaupunginhallitus päätti, että Helsingissä otetaan käyttöön uudistettu hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistämisen (HYTE) johtamis- ja koordinaatiorakenne. Lisäksi kaupunginhallitus päätti, että ehkäisevän päihdetyön järjestämislaissa tarkoitettu ehkäisevän päihdetyön tehtävistä vastaava toimielin on kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta.
Kaupunkilaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen (HYTE) on kunnan keskeisiä tehtäviä. Hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen on ehkäisevää työtä, jolla kavennetaan hyvinvointi- ja terveyseroja sekä rakennetaan, ylläpidetään ja parannetaan kaupunkilaisten hyvinvointia, terveyttä ja osallisuutta. Työtä toteutetaan laajasti peruspalveluissa sekä yhteistyössä järjestöjen ja muiden kumppaneiden kanssa. Uudistetun johtamisrakenteen avulla johdetaan erityisesti kaupungin poikkihallinnollista hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistämistyötä.
Hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistämisen vastuutahona toimii jatkossa kaupungin operatiivinen johtoryhmä. Kaikkien ikäryhmien yhdenvertaisuuden näkökulmasta perustetaan kolme elämänkaaren mukaista strategista työryhmää: lasten, nuorten ja lapsiperheiden HYTE-työryhmä, työikäisten HYTE-työryhmä sekä ikääntyneiden HYTE- työryhmä. Nykyisen asioita valmistelevan HYTE-sihteeristön tilalle nimetään HYTE-valmisteluryhmä, jäseninä kaupunginkanslian sekä toimialojen asiantuntijoita. Osana uudistettua HYTE-rakennetta jatkaa useita hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistämistä toteuttavia poikkihallinnollisia ilmiöihin perustuvia työryhmiä ja verkostoja.
Laajasalon Sarvaston kaava sekä Vuosaaren kulttuurikorttelin kaava etenevät valtuustoon
Kaupunginhallitus esittää valtuustolle Laajasalon Sarvaston alueen asemakaavan muutoksen hyväksymistä. Asemakaavan muutos (kaavaratkaisu) koskee Sarvaston aluetta, joka sijaitsee Laajasalon itärannalla, Jollaksentien kummallakin puolen Iso-Sarvaston rannalla. Kaavaratkaisu mahdollistaa Sarvaston sataman ja telakka-alueen kehittämisen, päiväkodin rakentamisen Sarvastonkaaren varrella sekä pienimuotoista täydennysrakentamista Jollaksentien eteläpuolella. Kaavaratkaisu on tehty, koska Sarvaston satama- ja telakka-aluetta on ollut tarve tehostaa ja ajanmukaistaa.
Kaupunginhallitus päätti esittää myös Vuosaaren kulttuurikorttelin kaavamuutoksen hyväksymistä. Asemakaavan muutos koskee korttelialueita Vuosaaren keskustassa Vuosaarentien ja Vuotien välisellä alueella sekä Valkopaadentien itäpuolella Vuotien poikki menevällä alueella. Kaavaratkaisu mahdollistaa uusien työpaikkojen sijoittumisen, laadukkaan keskusta-asumisen, kulttuuripalvelujen kehittymisen sekä olemassa olevan pysäköintilaitoksen käytettävyyden tehostamisen Vuosaaren keskustassa.
Kaikki kaupunginhallituksen päätökset ja mahdolliset äänestykset löytyvät päätöstiedotteesta. Päätöstiedote julkaistaan kaupunginhallituksen asiakirjat -sivulla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maisa Hopeakunnas
Viestintäasiantuntija
Helsingin kaupunginkanslia
P. 09 310 27 821
maisa.hopeakunnas@hel.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Apeus, väsymys ja elämäntilanne vaikuttavat helsinkiläisten liikkumisintoon14.4.2026 12:06:20 EEST | Tiedote
Helsinkiläiset pitävät liikuntaa tärkeänä, mutta kaikki eivät silti harrasta liikuntaa, saati liiku riittävästi. Apea mieliala ja väsymys sekä elämäntilanne ja taloudelliset esteet koetaan kaupungin kyselytutkimuksen mukaan keskeisimmiksi liikkumattomuuden syiksi.
Elinkeinojaosto hyväksyi kasvu- ja elinvoimarahaston käytön periaatteet ja kaupungin kansainvälisen toiminnan periaatteet13.4.2026 19:48:57 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallituksen elinkeinojaosto kokoontui maanantai-iltana vuoden 2026 kolmanteen kokoukseensa. Kokouksessaan elinkeinojaosto hyväksyi sekä kasvu- ja elinvoimarahaston käytön periaatteet että kaupungin kansainvälisen toiminnan periaatteet.
Kuusisaarenbaanan hankesuunnitelma etenee valtuustoon13.4.2026 17:29:06 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi 13. huhtikuuta omalta osaltaan valtuustoon etenevinä asioina Kuusisaarenbaanan hankesuunnitelman sekä Herttoniemessä sijaitsevan Porolahden peruskoulun yläasteen perusparannuksen ja laajennuksen hankesuunnitelman. Valtuustossa asiat ovat 22. huhtikuuta.
Helsinkiläiset äänestivät OmaStadissa saunoja, vehreyttä sekä toimintaa nuorille10.4.2026 14:12:30 EEST | Tiedote
Helsinkiläiset valitsivat OmaStadi-äänestyksessä 640 ehdotuksen joukosta suosikkinsa. Seuraavaksi kaupunkilaiset ja asiantuntijat kehittävät eniten ääniä saaneita ehdotuksia. Hankkeiden toteutus alkaa ensi syksynä.
Kaupunginvaltuusto hyväksyi Junatien metrosillan hankesuunnitelman9.4.2026 08:08:32 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi 8. huhtikuuta kokouksessaan Junatien metrosillan uusimisen hankesuunnitelman. Lisäksi kaupunginvaltuusto hyväksyi kaavamuutokset Pitäjänmäen Patterimäen itäosaan ja Ruskeasuon Koroistentielle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme