Vuoden lähiruokateko 2025 -palkintohaku on avautunut
14.1.2025 09:48:21 EET | Messukeskus | Tiedote
Vuoden lähiruokateko -palkinnolla haetaan merkittäviä lähiruokatekoja, jotka edistävät lähiruoan tunnettuutta ja korostavat sen merkitystä osana suomalaista yhteiskuntaa. Kilpailu järjestetään jo 12. kerran, ja ehdotuksia palkinnonsaajasta voi jättää 12.2. saakka Lähiruoka & luomu -messujen nettisivuilla.

Palkinnonsaajan valinnassa korostetaan erityisesti vastuullisuutta, yhteistyötä ja uusien ratkaisujen kehittämistä lähiruokasektorilla. Palkintoraati voi arvioinnissaan huomioida myös ehdokkaan, joka on kehittänyt lähiraaka-aineisiin perustuvaa tuotevalikoimaa, luonut uudenlaisia markkinointikanavia lähiruokatuotteille tai tukenut alueellista työllisyyttä ja elinvoimaisuutta.
Palkintoraatina toimii Lähiruoka & luomu -messujen kehitysryhmä, jonka puheenjohtajana toimii maa- ja metsätalousministeriön erityisasiantuntija Kirsi Viljanen.
”Lähiruuan merkitys on viime vuosina korostunut, kun olemme huomanneet globaalin ruokajärjestelmän haavoittuvuuden. Lähiruoka onkin tärkeä osa maamme huoltovarmuutta”, Viljanen sanoo.
”Vuoden lähiruokateko -kilpailu nostaa esiin sitä monipuolista lähiruokaan liittyvää kehittämistyötä, jota tehdään ympäri Suomea. Kilpailun kautta tämä tuodaan laajasti kuluttajien tietoisuuteen”.
Palkintohaku on käynnissä Lähiruoka & luomu –messujen nettisivuilla www.lahiruokaluomu.fi 12.2. saakka. Hakuaikana saapuneista ehdotuksista palkintoraati valitsee 5–7 ehdokasta yleisöäänestykseen, joka käynnistyy helmikuussa. Vuoden lähiruokateko palkitaan 5000 euron stipendillä ja yleisöäänestyksen voittaja 1000 euron stipendillä. Palkintorahat lahjoittaa Suomen Messusäätiö.
Vuonna 2024 Vuoden lähiruokateko -palkinnon voitti Päijät-Hämeen maakunnassa toimiva Heinolan Heila, joka on elämyksellinen lähiruuan ostos- ja taukopaikka E75-tien varrella. Yleisöäänestyksen voitti Vehmaalla toimiva Vemo’s lähituotepuoti, joka myy lähiruokaa ja käsintehtyjä tuotteita Varsinais-Suomen alueella.
Lähiruoka & luomu -messut järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 27.-30.3.2025 samaan aikaan Kevätmessujen ja Golfmessujen (avoinna pe-su) kanssa. |www.lahiruokaluomu.fi| FB: Lähiruoka & luomu| #lähiruokaluomu
Suomen Messusäätiö tukee suomalaista osaamista ja elinkeinoelämää jakamalla vuosittain noin 400 000 euron arvosta stipendejä, apurahoja ja tunnustuspalkintoja. Tunnetuimpia niistä ovat Kaj Franck -muotoilupalkinto, Habitare-suunnittelukilpailun palkinto, Vuoden nuori suunnittelija -palkinto ja kyseinen Vuoden lähiruokateko -palkinto. www.messusäätiö.fi |#messusäätiö
Lisätietoja:
Lähiruoka & luomu -messujen kehitysryhmän puheenjohtaja, MMM:n erityisasiantuntija Kirsi Viljanen, p. 040 509 8986, kirsi.viljanen@gov.fi
Helsingin Messukeskus, viestinnän asiantuntija Antti Karjunen, p. 050 574 3444, antti.karjunen@messukeskus.com
Kuvia Messukeskuksen tapahtumista vapaasti toimitusten käyttöön kuvapankista https://mediabank.messukeskus.com/kuvat/
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kutsu medialle: Arctic Lights Comic Con 16.-17.5.20266.5.2026 15:11:51 EEST | Kutsu
Hyvä toimittaja, Maailmalla vakiintunut comic con -konsepti ottaa nyt näkyvän askeleen myös kotimaisessa tapahtumakentässä, kun Arctic Lights Comic Con järjestetään ensimmäistä kertaa Helsingin Messukeskuksessa 16.-17.5.2026
Autokorjaamo 2027 -messut kokoaa alan osaamisen ja ratkaisut Helsingin Messukeskukseen ensi vuoden toukokuussa6.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Autokorjaamoala kohtaa samanaikaisesti sekä kasvavaa työmäärää että kiihtyvää teknologista murrosta. Taloudellisesti haastavista ajoista huolimatta kotimainen liikennesuorite ei ole vähentynyt, vaan on muutaman viime vuoden aikana jopa hieman kasvanut. Uusien autojen rekisteröinnit ovat pysyneet pitkään historiallisen alhaisella tasolla, minkä seurauksena Suomen autokanta ikääntyy edelleen. Tämä kehitys lisää ajoneuvojen huolto- ja erityisesti korjaustarvetta sekä kasvattaa korjausvelkaa.
Helsingin Messukeskuksen vastuullisuusvuosi 2025: Vastuullisuus vauhdittaa kasvua ja kansainvälistymistä5.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskus jatkoi vuonna 2025 pitkäjänteistä vastuullisuustyötä ja otti edistysaskeleita kaikilla vastuullisuuden osa-alueilla. Tuore vastuullisuusraportti kertoo Messukeskuksen vastuullisuusvuodesta 2025.
Ruokamessut järjestetään 2027 eri ajankohtana kuin Lapsimessut ja Lemmikkimessut26.4.2026 17:09:39 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksessa oli tänä viikonloppuna paljon nähtävää, kun Ruokamessut, Lapsimessut ja Lemmikkimessut järjestettiin samanaikaisesti. Tapahtumakokonaisuudessa vieraili lähes 62 000 kävijää. Ensi vuonna Ruokamessut järjestetään 2. – 4.4.2027, Lapsimessut 23. – 25.4.2027 ja Lemmikkimessut 24. - 25.4.2027 (la-su). Tapahtumakokonaisuus on ollut toimiva, mutta nyt halutaan rauhoittaa tapahtumia ja saada enemmän tilaa.
Fazer Puikula Ohut Ruis voitti Suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinnon24.4.2026 11:45:00 EEST | Tiedote
Vuoden suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinto jaettiin tänään Ruokamessuilla Helsingin Messukeskuksessa ruisleivälle ja sen sai Fazer Puikula Ohut Ruis. Fazerin patentoimaa LOFO-entsyymiä hyödyntävä ja vatsaystävällinen uutuusruisleipä sai paljon kehuja raadilta ja voitti Suomen Messusäätiön lahjoittaman 10 000 euron palkinnon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme