Turengin terveysaseman kiirevastaanotto muuttuu ajanvarauspoliklinikaksi 27. tammikuuta
14.1.2025 13:44:13 EET | Oma Häme | Uutinen

Turengin terveysaseman kiirevastaanotto Janakkalassa muuttuu ajanvarauspoliklinikaksi 27. tammikuuta. Samalla ambulanssilla tuotavien, valvontaa tai toimenpiteitä vaativien, potilaiden vastaanotto päättyy ja terveysaseman tarkkailupaikat poistuvat käytöstä.
Ambulanssia tarvitsevat potilaat kuljetetaan 27. tammikuuta alkaen hoitotarpeen mukaisesti joko Riihimäelle Pulssi 77 -kiirevastaanotolle tai Kanta-Hämeen Keskussairaalan yhteispäivystykseen.
Turengin terveysasemalla hoidetaan 27. tammikuuta alkaen ajanvarauksella potilaita, joiden terveydentila ei vaadi tarkkailu- tai makuupaikkaa. Kuvantamismahdollisuutta Turengissa ei ole.
Myös Turengin terveysaseman asiakaspalvelupisteen aukioloaika muuttuu. Toimisto palvelee jatkossa arkisin klo 8-9.30 ja 14-15. Asiakkaiden ajanvaraus tai muu yhteydenotto onnistuu takaisinsoittonumeroiden kautta. Löydät numerot täältä: Kiireetön hoito terveysasemilla - Oma Häme
Voit myös asioida sähköisesti Oma Häme -mobiilisovelluksen tai verkkosivujemme kautta. Soita 116117 ennen kuin lähdet päivystykseen. Hätätilanteessa soita 112.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suvi Hämäläinenpalvelualueylilääkäri
Puh:050 5917 162suvi.hamalainen@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Oma Hämeen yksikköön liittyvä somekirjoittelu31.7.2026 12:17:44 EEST | Uutinen
Hyvinvointialue ei voi kommentoida yksittäisiä tapahtumia tai asiakkaaseen liittyviä asioita, joita koskevat yksityisyyden suoja ja salassapitosäännökset.
Uutista päivitetty: Muutoksia Viipurintien terveysaseman kuvantamispalveluihin elokuun lopusta alkaen28.7.2026 10:04:41 EEST | Uutinen
Röntgenpalveluita tarjotaan jatkossa Assissa sekä Forssan ja Riihimäen sote-keskuksissa.
Muutoksia Viipurintien terveysaseman kuvantamispalveluihin elokuun lopusta alkaen27.7.2026 15:00:00 EEST | Uutinen
Röntgenpalveluita tarjotaan jatkossa Assissa sekä Forssan ja Riihimäen sote-keskuksissa.
Tekoälyä hyödyntävä toimintamalli tukee lasten ja nuorten mielenterveysongelmien ennaltaehkäisyä24.7.2026 12:25:07 EEST | Tiedote
Oma Häme on kehittänyt mallin, joka auttaa tunnistamaan tuen tarpeita aikaisemmin.
Jukolan hammashoitolan remontti etenee – osa vastaanotoista siirtyy syksyllä väliaikaistiloihin Hämeenlinnassa23.7.2026 10:29:12 EEST | Uutinen
Osalla asiakkaista vastaanottopaikka muuttuu aiemmin ilmoitetusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme