Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Vaikka rysähtäisi täyttä vauhtia keski-iän karikolle, kai jossain vielä siintää kirkastaivainen horisontti?

Jaa

Kirjailija, käsikirjoittaja ja näyttelijä Emmi Pesosen avioliittoromaani kertoo naisesta, joka kuvitteli tuntevansa itsensä ja perheensä. Parisuhdekriisiä mökille saaristoon paenneen keski-ikäisen naisen ajatuksia hämmentävät myös aikuistuvien lasten asiat, villisti deittaileva äiti ja nuoruuden heila. Pesosen dialogivetoinen romaani Kuvittelin tuntevani (Gummerus) ilmestyy 12.2.2025.

Kirjailija Emmi Pesonen
Kirjailija Emmi Pesonen Kuvaaja: Maija Astikainen

Kesken riehakkaiden juhlien Lotta kuulee baarin vessassa keskustelun, ja saman tien hän on keskellä aviokriisiä. Hän pakkaa tavaransa ja Mauno-koiransa ja pakenee perheen kesäpaikkaan. 

Olin tyytyväinen itseeni, tai vähintäänkin niin tyytyväinen kuin tilanteessani saattoi olla. Rinnassa tuntuvasta puristuksesta ja kaulan ympärille kiertyneestä vanteesta huolimatta ajomatka oli sujunut hienosti: en ollut saanut ainuttakaan huutokohtausta koko matkan aikana, en ollut itkenyt ajaessani moottoritietä, en raivonnut huoltoasemalla, en ollut soittanut katkeria puheluita Leolle. Olin ajanut rauhallisesti kuin kuka tahansa normaali ja tasapainoinen aikuinen nainen radiota kuunnellen, eikä yksikään kaupan kassa tai lossivahti olisi voinut kuvitella, että tuossa menee petetty nainen. 

“Luulin nuorena, että keski-ikä olisi seesteistä aikaa. Kun täytin 45, ymmärsin, että vasta keski-iässä alkaa tapahtua ja perustat kunnolla tutista. Tämä on kiinnostava elämänvaihe, jossa on valtavasti liikettä – luopumista, uudelleenmäärittelyä ja uusia alkuja. Lasten kotoa muuttaminen on vanhemmalle valtava muutos. Se pakottaa katsomaan uudelleen äitiyttä, parisuhdetta ja ennen kaikkea itseä. Usein samaan elämänvaiheeseen ajoittuu myös huoli vanhempien terveydestä sekä mahdolliset muutokset työelämässä. Kaikki tämä on oivallista maaperää myös parisuhdekriisille. Omat kokemukseni, kuten äitini menehtyminen kirjoitusprosessin loppuvaiheessa, vaikuttivat siihen, miten käsittelin kirjassa luopumisen ja turvattomuuden teemoja”, Emmi Pesonen kertoo. 

Kirjailija, käsikirjoittaja ja näyttelijä Emmi Pesonen on työskennellyt useissa teattereissa sekä elokuvissa ja tv-sarjoissa. Pesosen käsikirjoittama ja hänen puolisonsa Paavo Westerbergin ohjaama elokuva Viulisti (2019) kiersi festivaaleilla ympäri maailman. Pesonen on julkaissut romaanit Maailman kaunein sana (2020) ja Taikurin tyttäret (2022).​ 

Emmi Pesonen: Kuvittelin tuntevani
ilmestyy 12.2.2025
250 sivua
myös äänikirjana, lukija: Mirjami Heikkinen 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kirjailija Emmi Pesonen
Kirjailija Emmi Pesonen
Kuvaaja: Maija Astikainen
Lataa
Kirjailija Emmi Pesonen
Kirjailija Emmi Pesonen
Kuvaaja: Maija Astikainen
Lataa
Kirjailija Emmi Pesonen
Kirjailija Emmi Pesonen
Kuvaaja: Maija Astikainen
Lataa
Kuvittelin tuntevani -kansikuva
Emmi Pesonen: Kuvittelin tuntevani
Kansi: Jenni Noponen
Lataa

Linkit

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Ikipuut-kirjailijan häikäisevä uutuus kysyy, voiko valtameret pelastaa ihmisen ahneudelta16.9.2025 10:27:44 EEST | Tiedote

Pulitzer-palkitun Richard Powersin Alkumeri (Gummerus) tekee valtamerille sen, mitä menestysromaani Ikipuut (2021) teki metsille. Syvästi vaikuttava teos kertoo merien mahdista ja kauneudesta, ihmisen jättämistä peruuttamattomista jäljistä sekä teknologian vääjäämättömältä vaikuttavasta voittokulusta. Teoksen on suomentanut palkittu kääntäjä Antero Tiittula.

Chilillä maustettua kurpitsalattea – Bootkok-hitti Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on täsmäkirja Halloween-fiilistelyyn15.9.2025 12:42:16 EEST | Tiedote

Laurie Gilmoren suositun Dream Harbor -sarjan ensimmäinen osa Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on noussut kansainvälisten myyntilistojen ykkössijoille ja lukijoiden suursuosikiksi. Kahvila Pumpkin Spice edustaa tällä hetkellä etenkin kirjatiktokkaajien keskuudessa trendaavaa viihdekirjallisuuden lajityyppiä, jossa yhdistyvät kodikkaat ja omalaatuiset pikkukaupungit, sympaattiset hahmot, romantiikka sekä poskia kuumottavat seksikohtaukset.

ENNAKKOTIEDOTE: Hiljaisia eroja ja vaiettuja tabuja – japanilainen rakkauselämä suomalaisen silmin5.9.2025 10:30:56 EEST | Tiedote

Vuosia Japanissa asuneen ja opiskelleen Minna Eväsojan tarinallinen tietokirja Rakkauden merkit (Gummerus) on hurmaava kurkistus japanilaisten naisten maailmaan rakkauden, parisuhteen ja perhe-elämän näkökulmasta.​ Kirja avaa japanilaisen rakkauselämän erikoisuuksia sekä eroihin, lapsettomuuteen, väkivaltaan ja häpeään liittyviä tabuja. Teos ilmestyy 3.10.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye