Metsästäjäliitto maksaa 50 euron keräyspalkkion suden DNA-näytteiden keruusta jäsenseuroille analyysitietoja vastaan
Suomen Metsästäjäliitto maksaa talvella 2024–2025 kerätyistä suden DNA-ulostenäytteistä metsästysseuroille keräyspalkkion.

Metsästäjäliitto maksaa talvella 2024–2025 kerätyistä suden DNA-ulostenäytteistä keräyspalkkiona 50 euroa per susi- tai koirasusinäyte. Palkkiot maksetaan metsästysseuroille, joiden tulee olla Metsästäjäliiton jäseniä. Yksittäinen metsästäjä ei voi palkkiota saada.
Metsästysseuran jäsenet voivat kerätä näytteitä jokaisenoikeuden puitteissa ja siten myös seuran alueen ulkopuolelta.
"Metsästäjäliitto kannustaa jäsenseurojaan keskinäiseen yhteistyöhön laumojen reaaliaikaisen sijainnin havainnoinnissa ja keräystoiminnan organisoimisessa niin, että lauma- ja parireviirien sudet saataisiin mahdollisimman hyvin kartoitettua DNA-näytteiden keruulla", perustelee palkkiota Metsästäjäliiton toiminnanjohtaja Jaakko Silpola.
Korvauksia liitto maksaa yksittäisestä sudesta enintään kolme kertaa Luonnonvarakeskuksen Luonnonvaratieto-sivulta löytyvän analyysituloksen tietojen perusteella, näytteenottopäiväyksen ja palkkion hakemisen aikajärjestyksessä. Analyysitulosten sivusto löytyy täältä (valitse välilehti "Susi"; sen alta "DNA näytteet").
Palkkiota voi hakea suden tai koirasuden osoittavista näytteistä, jotka on kerätty keräyskaudella 15.11.2024–28.2.2025. Suden DNA-näytteen yksilöintinumeron saa Luken keräysvastaavalta, jolle näyte luovutetaan. Näytenumeron yksilöimästä analyysituloksesta käy ilmi, oliko näytteessä kyse sudesta tai koirasudesta. Palkkiota ei makseta muista eläimistä eikä näytteistä, joiden analysointi ei onnistu. Tyypillisesti näytteistä noin 70-80 prosenttia pystytään analysoimaan riippuen näytteen laadusta.
Palkkiota voi hakea Metsästäjäliitosta sähköisesti 1.2.2025 alkaen. Liitto valmistelee nettiin hakemuslomakkeen, jonka hakijaseuran yhteyshenkilö täyttää. Hakemukseen hakija sisällyttää tietoja DNA-analyysituloksesta kustakin haettavasta näytteestä. Maksatus tapahtuu liitosta kaksi kertaa kuussa eli kahden viikon sykleissä.
Palkkioiden maksatus alkaa 15.2.2025 alkaen. Seuran tulee hakea korvausta talvella kerätyistä näytteistä 15.8.2025 mennessä. Luke julkaisee tuloksia ko. sivuilla kahdessa erässä, ensimmäiset näytteet helmikuussa ja loput viimeistään kanta-arvion julkaisun yhteydessä.
DNA-näytepussit saa ja näytteiden toimituslogistiikka hoidetaan Luonnonvarakeskuksen ja keräysvastaavien ohjeistamalla tavalla. Lisätietoja Luken keräysohjeista ja keräämisen koulutustallenne löytyvät täältä.
Kerätyt DNA-näytteet näkyviin Petohavainnot.fi-sivustolle
Yksityisen toimijan ylläpitämälle Petohavainnot.fi -sivustolle rekisteröityneet käyttäjät voivat merkitä suden DNA-näytteiden keruupisteet. Sivustolle voi ilmoittaa kerätyt DNA-näytteet näytenumeroineen keräyspäivän mukaan. Sivuston havaintokartta näkyy kaikille ilman kirjautumista. Kerättyjä DNA-näytteitä symboloi kartalla ruskea kakkakokkareen kuvake.
"Kartalta voi katsoa missä ja milloin susia on havaittu, eli mistä DNA-näytteitä voi saada, ja mistä näytteitä on jo otettu", sivuston ylläpitäjä Ari Alinen sanoo.
Sivuston susihavainnot tukevat DNA-näytteiden keräämistä. Sivustolla on yli 2300 rekisteröitynyttä käyttäjää. Joulukuussa 2024 sivustolla kävi 240000 kävijää.
"Metsästäjäliitto suosittelee kaikkien tällä keruukaudella jo kerättyjen näytteiden ja kauden aikana jatkossa kerättävien näytteiden merkitsemistä kartalle. Näin kaikki toimijat voivat omaehtoisesti seurata, miten monta ulostenäytettä kultakin tiedossa olevalta susireviiriltä on jo kerätty", kannustaa toiminnanjohtaja Silpola.
DNA-näytekeräyksen paikallisesta etenemisestä ja kattavuudesta saa tietoa myös oman alueen keräysvastaavilta.
Metsästäjäliitto muistuttaa vielä erillisenä asiana, että kaikki suurpetohavainnot tulee muistaa ilmoittaa suurpetoyhdyshenkilöille. Suurpetoyhdyshenkilön tulee merkitä havainnot Tassu-järjestelmään, jotta kanta-arvion aineistopohja säilyy kattavana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko SilpolaToiminnanjohtajaMetsästäjäliitto
Puh:050 406 4836jaakko.silpola@metsastajaliitto.fiKuvat

Linkit
Suomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luotoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Kansainvälinen asiantuntijakokous Lahdessa: Suomi on Euroopan vesilintujen kannanhoidon keskiössä7.5.2025 09:25:17 EEST | Uutinen
Kansainvälisiä vesilintuasiantuntijoita kokoontuu Lahteen 13.–15.5. Suomi on keskeinen pesimäalue monille vesilintulajeille.
Metsästäjillä ei luottoa valtioon eikä viranomaisiin suurpetoasioissa29.4.2025 07:00:00 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton pääsiäisenä toteuttamasta jäsenkyselystä käy ilmi, että metsästäjien luottamus valtion ja viranomaisten suurpetotoimintaan on heikkoa. Suomen riistakeskuksen ja sen aluetoimistojen toimintaan luottaa vastanneista 38 prosenttia, maa- ja metsätalousministeriöön 21 prosenttia ja Luonnonvarakeskuksen suurpetotutkimukseen 10 prosenttia vastaajista.
Metsästäjäliiton kysely: 87 prosenttia metsästäjistä arvioi nykyisen susitilanteen haittaavan omaa metsästysharrastustaan28.4.2025 14:29:43 EEST | Uutinen
Metsästäjäliiton pääsiäisenä toteuttamaan suurpetoja koskevaan jäsenkyselyyn vastasi noin 4400 jäsentä. Lähes kaikki vastaajat katsovat, että suden kannanhoidollinen metsästys on saatava käyntiin. Mikäli tilanne ei parane, puolet metsästyskoiran omistajista joutuu rajoittamaan koiran käyttöä ja lähes neljäsosa on luopumassa koiran pidosta. Myös karhujen ja ilveksen kannanhoidollinen metsästys tulisi aloittaa.
Päntäneen Metsästysseura Metsästäjäliiton vuoden metsästysseuraksi26.4.2025 13:50:41 EEST | Uutinen
Vuoden metsästysseura -tunnustuksella halutaan nostaa esiin hyviä metsästysseurojen käytäntöjä ja toimintatapoja. Vuoden 2025 metsästysseuraksi valittiin tänään Metsästäjäliiton kevätliittokokouksen yhteydessä Päntäneen Metsästysseura ry Kauhajoelta, Etelä-Pohjanmaalta.
Onko lihansyönti väärin ja metsästys syntiä?18.4.2025 14:29:16 EEST | Artikkeli
Vaikuttaako lihansyönti ja siitä luopuminen ihmisen hyvyyteen? Onko metsästys jotenkin moraalisesti väärin? Jahtimedia kysyi asiaa pääsiäisenä 2025 Turun ja Suomen arkkipiispa Tapio Luomalta ja Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkoselta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme