Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Reform av upphandlingslagstiftningen som berör avfallshantering och andra viktiga kommunala tjänster ute på remiss – nu är det dags att påverka In house-regleringen

16.1.2025 11:29:02 EET | Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund | Pressmeddelande

Dela

Arbetsgruppens betänkande om revideringen av upphandlingslagen publicerades i utlåtande.fi den 15 januari. I betänkandet ingår ett förslag i enlighet med regeringsprogrammet om en mekanisk reglering av ägandet i kommunägda anknutna enheter, så kallade in house-bolag. Detta trots att kommunsektorn och Kommunförbundet under lagberedningen flera gånger har uttryckt sin oro över saken.

Enligt regeringens planer måste kommunen äga minst tio procent av ett bolags aktier för att kunna utnyttja dess tjänster. I praktiken skulle detta innebära en nedmontering och omorganisation av många kommunala tjänster som är viktiga för kommuninvånarna, såsom avfallshantering, måltidsservice, IKT och underhåll.

Remisstiden ytterst viktig – Kommunförbundet stöder kommunerna

 Lagändringen har envist drivits på trots att en konsekvensbedömning saknas.

 – I begäran om utlåtande ombeds remissinstanserna bedöma de ändringar som lagändringen medför i tillhandahållandet av tjänsterna samt kostnaderna för ändringen. Det verkar alltså som om remissinstansernas bedömningar i utlåtandena ska stå för konsekvensbedömningen, säger Juha Myllymäki, direktör för juridiska ärenden vid Kommunförbundet.

 Utöver Kommunförbundet har bland annat små kommuner samt  kommuner och städer i Kuuma-regionen kring huvudstadsregionen redan på förhand vädjat till regeringen att den inte ska gå vidare med regleringen på grund av dess oförutsägbara konsekvenser.

Kommunförbundet hjälper kommunerna att sätta sig in i frågan och att bilda sig en uppfattning om reformens konsekvenser så att de lättare kan ge ett utlåtande inom den snäva tidsramen. Kommunförbundet skickar kommunerna en bakgrundspromemoria om de aspekter av lagreformen som är viktiga ur kommunperspektiv. Kommunförbundets eget utlåtandeutkast färdigställs inom januari.

Lagreformen medför kostnader men endast lite nytta

Den mekaniska regleringen av in house-bolagens verksamhet har debatterats livligt i offentligheten under hela regeringsperioden. Bland annat Konkurrens- och konsumentverket, som övervakar marknadens funktion, stöder inte införandet av en mekanisk ägarandel i lagen.

– Det är svårt att förstå varför det i detta ekonomiska läge bereds en reform för den offentliga sektorn som närmast verkar medföra enorma kostnader och relativt sett endast små fördelar, sade Kommunförbundets verkställande direktör Minna Karhunen i december om lagförslaget.

Nyckelord

Kontakter

Juha Myllymäki, direktör för juridiska ärenden, 050 408 4392
Eeva-Riitta Högnäs, ledande jurist, 041 506 3414

Finlands Kommunförbund är en tvåspråkig intresseorganisation för alla kommuner och städer i Finland. Med sin sakkunskap utvecklar förbundet den kommunala servicen. På förbundets webbplats Kommunforbundet.fi finns central information om kommunsektorn och den kommunala servicen. Kommunerna skapar grunden för ett gott liv för sina invånare.​ Kommunförbundet arbetar för att kommunerna ska lyckas med sitt uppdrag.​

Följ Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Kommunförbundets utredning: Reform av konst- och kulturinstitutionerna kan inte längre skjutas upp2.11.2026 01:00:00 EET | Pressmeddelande

Museernas, teatrarnas och orkestrarnas framtid förutsätter att de nuvarande strukturerna förnyas. Om reformerna skjuts upp finns det risk för att nätverket av kulturinstitutioner krymper på ett okontrollerat sätt och att den professionella konsten och kulturen koncentreras till de största städerna. Enligt Kommunförbundets nya förutredning är det största hotet mot kulturinstitutionerna inte enbart den minskade finansieringen, utan att man inte tar itu med förändringarna i tid. Det finns redan exempel på nya verksamhetsmodeller. Saimaa Sinfonietta, som är gemensam för stadsorkestrarna i S Michel och Villmanstrand, gör det möjligt att framföra en bredare repertoar i båda städerna. Inom Esbo teaters gästspels- och residensverksamhet öppnas scenerna också för andra grupper och konstnärer.

Kuntaliitto selvitti: Taide- ja kulttuurilaitosten uudistumista ei voi enää lykätä2.11.2026 01:00:00 EET | Tiedote

Museoiden, teattereiden ja orkestereiden tulevaisuus edellyttää nykyisten rakenteiden uudistamista. Jos uudistuksia lykätään, vaarana on kulttuurilaitosverkon hallitsematon supistuminen ja ammattimaisen taiteen ja kulttuurin keskittyminen isoimpiin kaupunkeihin. Kuntaliiton uuden esiselvityksen mukaan kulttuurilaitosten suurin uhka ei ole pelkästään rahoituksen väheneminen vaan se, ettei muutoksiin tartuta ajoissa. Uudenlaisista toimintamalleista löytyy jo esimerkkejä. Mikkelin ja Lappeenrannan kaupunginorkestereiden yhteinen Saimaa Sinfonietta mahdollistaa laajemman ohjelmiston esittämisen molemmissa kaupungeissa. Espoon teatterin vierailunäyttämö- ja residenssitoiminnassa puolestaan näyttämöitä avataan myös muiden ryhmien ja taiteilijoiden käyttöön.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye