Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Reform av upphandlingslagstiftningen som berör avfallshantering och andra viktiga kommunala tjänster ute på remiss – nu är det dags att påverka In house-regleringen

Dela

Arbetsgruppens betänkande om revideringen av upphandlingslagen publicerades i utlåtande.fi den 15 januari. I betänkandet ingår ett förslag i enlighet med regeringsprogrammet om en mekanisk reglering av ägandet i kommunägda anknutna enheter, så kallade in house-bolag. Detta trots att kommunsektorn och Kommunförbundet under lagberedningen flera gånger har uttryckt sin oro över saken.

Enligt regeringens planer måste kommunen äga minst tio procent av ett bolags aktier för att kunna utnyttja dess tjänster. I praktiken skulle detta innebära en nedmontering och omorganisation av många kommunala tjänster som är viktiga för kommuninvånarna, såsom avfallshantering, måltidsservice, IKT och underhåll.

Remisstiden ytterst viktig – Kommunförbundet stöder kommunerna

 Lagändringen har envist drivits på trots att en konsekvensbedömning saknas.

 – I begäran om utlåtande ombeds remissinstanserna bedöma de ändringar som lagändringen medför i tillhandahållandet av tjänsterna samt kostnaderna för ändringen. Det verkar alltså som om remissinstansernas bedömningar i utlåtandena ska stå för konsekvensbedömningen, säger Juha Myllymäki, direktör för juridiska ärenden vid Kommunförbundet.

 Utöver Kommunförbundet har bland annat små kommuner samt  kommuner och städer i Kuuma-regionen kring huvudstadsregionen redan på förhand vädjat till regeringen att den inte ska gå vidare med regleringen på grund av dess oförutsägbara konsekvenser.

Kommunförbundet hjälper kommunerna att sätta sig in i frågan och att bilda sig en uppfattning om reformens konsekvenser så att de lättare kan ge ett utlåtande inom den snäva tidsramen. Kommunförbundet skickar kommunerna en bakgrundspromemoria om de aspekter av lagreformen som är viktiga ur kommunperspektiv. Kommunförbundets eget utlåtandeutkast färdigställs inom januari.

Lagreformen medför kostnader men endast lite nytta

Den mekaniska regleringen av in house-bolagens verksamhet har debatterats livligt i offentligheten under hela regeringsperioden. Bland annat Konkurrens- och konsumentverket, som övervakar marknadens funktion, stöder inte införandet av en mekanisk ägarandel i lagen.

– Det är svårt att förstå varför det i detta ekonomiska läge bereds en reform för den offentliga sektorn som närmast verkar medföra enorma kostnader och relativt sett endast små fördelar, sade Kommunförbundets verkställande direktör Minna Karhunen i december om lagförslaget.

Nyckelord

Kontakter

Juha Myllymäki, direktör för juridiska ärenden, 050 408 4392
Eeva-Riitta Högnäs, ledande jurist, 041 506 3414

Finlands Kommunförbund är en tvåspråkig intresseorganisation för alla kommuner och städer i Finland. Med sin sakkunskap utvecklar förbundet den kommunala servicen. På förbundets webbplats Kommunforbundet.fi finns central information om kommunsektorn och den kommunala servicen. Kommunerna skapar grunden för ett gott liv för sina invånare.​ Kommunförbundet arbetar för att kommunerna ska lyckas med sitt uppdrag.​

Följ Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Suomen Kuntaliitto / Finlands Kommunförbund

Invandringens fördelar små för regionstädernas befolkningsutveckling: attraktionskraften behöver stärkas7.11.2025 11:03:08 EET | Pressmeddelande

Befolkningsutvecklingen i regionstäderna gagnas av invandring, men en betydande del av inflyttningsöverskottet från utlandet förloras vid fortsatt migration inom landet. Detta framgår av en utredning beställd av Kommunförbundet, som granskade invandringen till regionstäder och den interna migrationen bland personer med främmande språk som modersmål under åren 2010–2024.

Kommunala ordförande på hel- eller deltid i 24 städer eller kommuner27.10.2025 06:00:00 EET | Pressmeddelande

Sammanlagt 24 städer eller kommuner har ordförande på heltid eller deltid. Under den valperiod som inleddes i somras sköter 54 förtroendevalda sitt uppdrag antingen på heltid eller på deltid. I en rapport som Kommunförbundet genomfört granskades städernas och kommunernas ordförande i början av fullmäktigeperioden 2025–2029. Både de som var ordförande och de som var borgmästare ingick i granskningen.

Osa- tai kokoaikaisia kuntapuheenjohtajia 24 kaupungissa tai kunnassa27.10.2025 06:00:00 EET | Tiedote

Kaikkiaan 24 kaupungissa tai kunnassa toimii päätoimisia tai osa-aikaisia puheenjohtajia. Kesällä alkaneella vaalikaudella 54 luottamushenkilöä hoitaa tehtäväänsä joko osa- tai kokoaikaisesti. Kuntaliiton selvityksessä tarkasteltiin kaupunkien ja kuntien puheenjohtajia valtuustokauden 2025–2029 alussa. Tarkastelussa olivat mukana niin puheenjohtajan kuin pormestarin roolissa toimivat.

40 utbildningsanordnare med i försöket med verksamhetsstyrning inom yrkesutbildningen – bättre beredskap att svara på regionala arbetskraftsbehov24.10.2025 10:02:20 EEST | Pressmeddelande

De 40 utbildningsanordnare som valts ut från olika delar av Finland kan i fortsättningen besluta friare om sitt utbildningsutbud, vilket gör det möjligt att bättre reagera på regionala arbetskraftsbehov. Detta stärker de studerandes sysselsättning och övergång till fortsatta studier. ”Försöket är ett viktigt steg mot en mer flexibel och effektfull styrning. Om verksamhetsstyrningen lyckas stärker den kommunernas roll i gränsytan mellan utbildning och arbetsliv och möjliggör en bättre lägesbild och samarbete utifrån regionernas behov”, säger Maarit Kallio-Savela, utvecklingschef vid Kommunförbundet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye