Elintarviketeollisuusliitto ry

Neuvottelut elintarvikealan toimihenkilöiden työehtosopimuksesta käynnistyivät

Jaa

Elintarviketeollisuusliitto ETL ja Ammattiliitto Pro ovat aloittaneet tänään 17. tammikuuta neuvottelut elintarviketeollisuuden toimihenkilöiden uudesta työehtosopimuksesta.

Neuvottelujen aluksi käytiin läpi yleistä työmarkkinatilannetta sekä tilannetta elintarviketeollisuudessa. Neuvottelut jatkuvat 21.1., jolloin neuvotteluosapuolet tuovat esiin tavoitteet nyt käynnistyneelle neuvottelukierrokselle. 

Elintarviketeollisuuden toimihenkilöiden työehtosopimus umpeutuu helmikuun 2025 lopussa. Työehtosopimuksen piirissä on noin 6 250 toimihenkilöä. 

ETL:n ja Pron välisen sopimuksen lisäksi elintarvikealalla on toinenkin toimihenkilösopimus, joka neuvotellaan Meijerialan Ammattilaiset MVL ry:n kanssa. Kyseinen meijereiden erikoiskoulutuksen saaneiden ja teknisten toimihenkilöiden työehtosopimus umpeutuu 31.3.2025 ja neuvottelut sen osalta käynnistyvät 13.2.2025. 

MVL:n sopimuksen piirissä on noin 1 350 toimihenkilöä.  

Päivittyvää tietoa neuvottelujen etenemisestä saat ETL:n tes-neuvottelulokista. Ota loki seurantaan

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Elintarvike­teollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.

Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.

Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 40 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.

Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry

ETL: Koko ruoka-ala huomioitava EU:n budjetissa16.7.2025 18:43:17 EEST | Tiedote

Elintarviketeollisuusliitto (ETL) haluaa varmistaa pohjoisten erityisolosuhteiden huomioimisen EU:n tulevassa budjetissa, jotta ruuantuotanto olisi mahdollista koko unionissa. Liitto varoittaa, että suunniteltu suuryrityksiä koskeva EU-vero uhkaisi investointeja ja työllisyyttä myös suomalaisessa elintarviketeollisuudessa. ETL korostaa, että alan kilpailukyvyn parantaminen edellyttää kohdennettua EU-rahoitusta.

Elintarviketeollisuuden Tukisäätiö palkitsi ammattiin valmistuneita9.6.2025 08:15:00 EEST | Tiedote

Elintarviketeollisuuden yrityksillä on tärkeä rooli ammatillisen osaamisen kehittämisessä, sillä ne tarjoavat opiskelijoille työssäoppimispaikkoja, kannustavat tutkintojen suorittamiseen ja tukevat jatkuvaa oppimista. Nyt ensimmäistä kertaa jaetut Elintarviketeollisuuden Tukisäätiön stipendit osoittavat, kuinka monipuolista osaamista alalta löytyy ja miten elintarvikeala houkuttelee motivoituneita tulevaisuuden ammattilaisia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye