Palkitun belgialaisarkkitehdin Marie-José Van Heen soolonäyttely Helsinkiin
20.1.2025 10:30:00 EET | Arkkitehtuuri- ja designmuseo | Tiedote
Kansainvälisellä arkkitehtuurialan tunnustuksella, Alvar Aalto -mitalilla palkittu belgialainen arkkitehti Marie-José Van Hee (s. 1950) on yksi aikamme merkittävimmistä eurooppalaisista arkkitehdeista. Hänen työssään yhdistyvät vähäeleinen eleganssi ja ihmislähtöinen suunnittelu. Arkkitehtuuri- ja designmuseossa avautuva soolonäyttely kutsuu kokemaan Marie-José Van Heen arkkitehtuurin inhimillisyyden ja ajattomuuden.

Marie-José Van Hee – Auringon maalaamia koteja avautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseossa 7. helmikuuta. Melkein samanaikaisesti 31. tammikuuta museossa avautuu arvostetun ja rakastetun suomalaisen tekstiilitaiteilijan Maija Lavosen näyttely: Maija Lavonen: Hiljaisia monumentteja.
KUTSU: Näyttelyiden yhteinen mediatilaisuus järjestetään Arkkitehtuuri- ja designmuseossa torstaina 6.2. kello 9–10.15. Kahvia on tarjolla kello 8.45 alkaen, Korkeavuorenkatu 23. Ilmoittautumiset tilaisuuteen keskiviikkoon 29.1. kello 13 mennessä osoitteeseen martta@juni.fi
/
”Pidän hyvistä huoneista; ne kiinnostavat minua kaikkina aikakausina. Talot, joissa on hyvin mitoitettuja, hyvällä valolla varustettuja huoneita ja ovia. Mitä muuta sitä tarvitsee?” – Marie-José Van Hee
Elämys keskellä kaupunkia: tutustu arkkitehdin suunnittelemaan kotiin
Näyttely kutsuu sisälle Marie-José Van Heen suunnittelemaan kotiin, Etelä-Hollannin Zuidzandessa sijaitsevaan HdF-taloon (2007–2011). Talon oleskelutilat, kuten takan jakama ruokailu- ja olohuone, keittiö ja kapea terassi – rakentuvat näyttelyyn oikeassa mittakaavassaan. Vastapainona kaupungin hälinälle, kävijä voi astua vähäeleisen tilan rauhaan ja tarkastella sen suhdetta ympäröivään maisemaan. Museon kuraattorin Jutta Tynkkysen yhteistyössä Marie-José Van Heen ja arkkitehtitoimiston edustajan, arkkitehti Sam De Vochtin kanssa kuratoimassa näyttelyssä nousevat esille myös muut Van Heen keskeiset kohteet.
Voiko pelkistetty koti olla kodikas?
Marie-José Van Hee osoittaa, että pelkistetty tila voi tarjota kutsuvat puitteet jokapäiväiselle elämälle. Panostamalla “rehellisiin materiaaleihin” ja noudattamalla periaatteita, kuten "ylimääräisen karsiminen" ja "hyvä huone saa valoa kahdesta suunnasta", Van Hee luo tiloistaan toimivia, eläviä ja kodikkaita.
Marie-Jose Van Hee erottuu yksinkertaisuudella ja kestävyydellä. Hän käyttää taitavasti materiaaleja, valoa ja mittasuhteita luoden harmonisia tiloja, joissa sisä- ja ulkotilan välinen raja hämärtyy. Myös näyttelyn nimi, Auringon maalaamia koteja, kuvastaa Van Heen tapaa huomioida tarkasti, miten valo käyttäytyy erilaisilla pinnoilla ja materiaaleilla.
"Valitsen mahdollisimman paljon luonnollisia ja kestäviä materiaaleja. Rakennuksen voi ajoittaa sen materiaalin perusteella, koska tietyt materiaalit heijastelevat aina tiettyä aikakautta. Sitä vastoin tila on jotakin, jonka voi ja täytyy olla ajaton. Tila on universaali," Van Hee toteaa.
Palkittu arkkitehti ja inspiroiva opettaja
Pitkän elämäntyön arkkitehtina tehnyt Marie-José Van Hee valmistui Sint-Lucas School of Architecturesta vuonna 1974 ja perusti oman arkkitehtitoimistonsa Gentiin vuonna 1990. Hänen omaleimainen tuotantonsa käsittää yli 250 toteutunutta kohdetta ja 200 toteutumatonta suunnitelmaa. Van Heen töihin kuuluu yksityiskoteja, julkisia tiloja, siltoja ja kulttuurikohteita.
Belgian Gentissä sijaitsevat asuintalot, kuten vuonna 1996 valmistunut House Van Hee, tunnetaan intiimiyden ja avaruuden tasapainosta. Hänen julkiset työnsä, kuten esimerkiksi Antwerpenin muotimuseo Momu sekä Gentin ja Deinzen keskustojen kunnostukset ovat saaneet laajaa kansainvälistä huomiota. Ne osoittavat Van Heen kyvyn tuoda uutta arkkitehtuuria keskelle vilkasta kaupunkikeskustaa sen historiallista kontekstia kunnioittaen.
Marie-José Van Hee on opettanut Sint-Lucasin arkkitehtuurikoulussa sekä ETH Zürichissä. Hän on inspiroinut useita arkkitehtisukupolvia, jotka ovat joko opiskelleet tai vierailleet hänen kohteissaan tai työskennelleet hänen kanssaan suoraan tai epäsuorasti.
Marie-José Van Hee on saanut monia arvostettuja tunnustuksia, kuten Belgian kansallisen kulttuuripalkinnon ja Architizer A+ Awardin. Viimeisimpänä hänelle myönnettiin kansainvälinen Alvar Aalto -mitali elokuussa 2024.
Alvar Aalto -mitali
Akateemikko Alvar Aallon nimeä kantava ja hänen suunnittelemansa mitali on perustettu vuonna 1967 kunnioittamaan luovaa, arkkitehtonista työtä. Mitali voidaan antaa henkilöille, jotka ovat erittäin merkittävällä tavalla ansioituneet arkkitehtuurin alalla.
Arvostetun palkinnon jakavat Alvar Aalto -säätiö, Arkkitehtuuri- ja designmuseo, Rakennustaiteen seura, Suomen Arkkitehtiliitto ja Helsingin kaupunki kolmen vuoden välein.
Palkinnon ovat saaneet mm. Tadao Ando, Alvaro Siza ja Sydneyn oopperatalon suunnittelija Jørn Utzon. Marie-José Van Hee on poikkeuksellinen arkkitehtuuripalkinnon saaja, koska hän on tunnettu pienistä kohteista, kuten kodeista. Hän on myös ensimmäinen nainen, joka on saanut tunnustuksen yksin.
Marie-José Van Hee – Auringon maalaamia koteja avautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseossa 7. helmikuuta ja on avoinna yleisölle 14. syyskuuta 2025 asti.
Marie-José Van Hee: Auringon maalaamia koteja
Arkkitehtuuri- ja designmuseossa, Kasarmikatu 24
7.2.–31.1.–14.9.2025
Maija Lavonen: Hiljaisia monumentteja
Arkkitehtuuri- ja designmuseossa, Korkeavuorenkatu 23
31.1.–14.9.2025
Yhteyshenkilöt
Ilona HildenViestinnän asiantuntija
Puh:+358443582175ilona.hilden@mfa.fiErkki IzarraViestintä- ja markkinointijohtaja
Puh:+358403581014erkki.izarra@designmuseum.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Arkkitehtuuri- ja designmuseo
Korkeavuorenkatu 23
00130 Helsinki
Museo on avoinna
Ti 11–20
Ke–su 11–18

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Arkkitehtuuri- ja designmuseo
Nya internationella toppkunniga med i Arkitektur- och designmuseets styrelse26.3.2026 11:00:00 EET | Pressmeddelande
Till styrelsen för AD-museo Oy som upprätthåller Arkitektur- och designmuseets verksamhet har utnämnts Marimekkos ekonomidirektör Elina Anckar, Arteks verkställande direktör Marianne Goebl och Moderna Museets direktör Gitte Ørskou. De nya utnämningarna tillför styrelsen internationell erfarenhet av ledande från värderade organisationer inom design- och museibranschen samt stärker kunnandet inom ekonomi och affärsverksamhet. Om utnämningarna beslutar styrelsen för Stiftelsen Finlands arkitektur- och designmuseum som äger museibolaget. Som ny medlem i stiftelsens styrelse tillträder Juha Ahonen, sektorchef för Helsingfors stads kultur- och fritidssektor.
Uusia kansainvälisiä huippuosaajia mukaan Arkkitehtuuri- ja designmuseon hallitukseen26.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Arkkitehtuuri- ja designmuseon toimintaa ylläpitävän AD-museo Oy:n hallitukseen on nimitetty Marimekon talousjohtaja Elina Anckar, Artekin toimitusjohtaja Marianne Goebl sekä Moderna Museetin johtaja Gitte Ørskou. Uudet nimitykset tuovat hallitukseen kansainvälistä johtamiskokemusta muotoilu- ja museoalan arvostetuista organisaatioista sekä vahvistavat talouden ja liiketoiminnan osaamista. Nimityksistä päättää museoyhtiön omistavan Suomen arkkitehtuuri- ja designmuseosäätiön hallitus. Säätiön hallituksessa uutena jäsenenä aloittaa Helsingin kaupungin kulttuurin ja vapaa-ajan toimialajohtaja Juha Ahonen.
Aalto Design -näyttely avaa Aaltojen arkkitehtuuria ja muotoilua hyvinvoinnin näkökulmasta3.2.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Arkkitehtuuri- ja designmuseossa nähdään kesällä 2026 Alvar, Aino ja Elissa Aallon arkkitehtuuria ja muotoilua. Monitaiteinen Aalto Design – Hyvinvoinnin muodot kysyy rohkeasti, mitä annettavaa klassikoilla on ajankohtaiseen keskusteluun hyvinvoinnin muotoilusta.
Exhibition Infuses Traditional Craft and Fashion with Punk Energy2.2.2026 12:04:07 EET | Tiedote
Punk Princess, dedicated advocate of craft, Craftiest Bitch in Town. Knitting artist Juha Vehmaanperä’s first major solo exhibition, Craft Punk, offers a vibrant overview of their work from the past ten years. The exhibition opens at the Gallery of the Architecture & Design Museum on Friday, 20 February.
Juha Vehmaanperä tuo punk-energiaa perinteiseen käsityöhön ja neuletaiteeseen2.2.2026 11:59:48 EET | Tiedote
Taito-Finlandia-palkittu käsityön sanansaattaja, Punk-prinsessa, Craftiest Bitch in Town. Neuletaiteilija Juha Vehmaanperän ensimmäinen laaja yksityisnäyttely Craft Punk avaa värikkään näkymän hänen tuotantoonsa kymmenen viime vuoden ajalta. Juha Vehmaanperä: Craft Punk -näyttely avautuu Arkkitehtuuri- ja designmuseon Galleriassa perjantaina 20.2.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme