Kokoomuksen Limnéll ehdottaa kansalaisten turvallisuuskoulutusta kriisi- ja poikkeusoloihin
16.1.2025 14:00:00 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden tohtori Jarno Limnéll ehdottaa käyttöönotettavaksi kansalaisen turvallisuuskorttia, joka sisältäisi esimerkiksi perustiedot kotivarasta tietoturvaan sekä perustaidot kyberhyökkäyksiltä ja informaatiovaikuttamiselta suojautumiseen. Tarkoituksena on parantaa kansalaisten valmiuksia erilaisten häiriötilanteiden varalle.

Kokoomuksen kansanedustaja Jarno Limnéllin mukaan pärjääminen entistä epävakaammassa ja nopeammin muuttuvassa turvallisuusympäristössä on muuttunut uudeksi, moderniksi kansalaistaidoksi.
”Vaikka tietoa on ja etsivä löytää, haaste on tuoda tämä tieto myös heidän ulottuvilleen, joita asia ei normaalioloissa kiinnosta. Suomessa on jo nykyään monia sertifioituja kursseja ja koulutuksia, joita voidaan pitää kansalaistaitoina, esimerkiksi ensiapukurssit. Jos kansalaistaitoja halutaan päivittää tähän päivään vastaaviksi, olisi tarpeellista toteuttaa samalla periaatteella toimiva kansalaisen kriisi- ja poikkeusolojen turvallisuuskortti”, Limnéll ehdottaa.
Kansalaisen turvallisuuskortin sisältöä olisivat esimerkiksi perustiedot kotivarasta tietoturvaan sekä perustaidot kyberhyökkäyksiltä ja informaatiovaikuttamiselta suojautumiseen.
”Koulutus voitaisiin sisällyttää valinnaisena esimerkiksi koulutussuunnitelmaan. Sen voisi toteuttaa, samalla tapaa kuin ensiapukurssit, työnantajan maksamana tai kolmannen sektorin tarjoamana", Limnéll sanoo.
Limnell nostaa esiin tänään julkaistun yhteiskunnan turvallisuusstrategian ja muuttuneen turvallisuusympäristön.
”Vaikka edellisestä turvallisuusstrategiasta on jo lähes vuosikymmen, on maailma aivan eri asennossa kuin vuonna 2017. Yksi keskeinen asia on kuitenkin pysynyt samana: Suomessa meistä jokainen on keskeinen turvallisuuden tuottaja. Se on samalla sekä oikeus että velvollisuus. Suomen vahvuus on osaava kansa, jolla on halu puolustaa yhteistä isänmaatamme. Kansalaisen turvallisuuskortti vahvistaisi näistä molempia: sekä osaamista että halua”, Limnéll päättää.
Suomalainen kokonaisturvallisuusmalli on Limnéllin mukaan maailman mittakaavassa poikkeuksellinen.
“Se rakentuu meistä joka ikisen varaan. Jokainen osallistuu kykyjensä ja kykenemisensä mukaan. Kyse ei ole pelkästään omasta pärjäämisestä hätätilanteessa vaan roolista yhteiskunnassa: läheisten tukena ja osana poikkeusolojen tilapäisjärjestelyjä” Limnéll päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Hemmilä: Nuorten tulevaisuususko syntyy työn ja osallisuuden kautta16.6.2026 15:46:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, poliisitaustainen Pertti Hemmilä korostaa, että nuorisotyöttömyyden ja lapsiperheköyhyyden torjuminen edellyttää ennen kaikkea huolehtimista työn ja yrittäjyyden edellytyksistä, vastuullista talouspolitiikkaa ja perheiden hyvinvoinnin vahvistamista. Eduskunnan täysistunnossa käydään tänään keskustelua opposition välikysymyksestä, joka koskee nuorisotyöttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä.
Kokoomuksen Päivärinta: Talousennusteet osoittavat, ettei Suomen kasvukäänne ole toiveajattelua16.6.2026 15:32:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta pitää valtiovarainministeriön tuoretta talousennustetta rohkaisevana viestinä Suomen talouden suunnasta. VM nosti poikkeuksellisesti ennustettaan Suomen tämän vuoden talouskasvusta 0,8 prosenttiin. Myös Akava Works ja Suomen Pankki ovat tarkistaneet tämän vuoden kasvuennusteitaan ylöspäin.
Kokoomuksen Vuornos: Ei maalata nuorille kuvaa toivottomuudesta – koulutus on paras vastaus nuorisotyöttömyyteen16.6.2026 14:32:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos haluaa kääntää keskustelun nuorten tulevaisuudesta toivottomuudesta mahdollisuuksiin. Hänen mukaansa Suomen vahvuus on aina ollut koulutuksessa, osaamisessa ja siinä, että jokainen nuori voi taustastaan riippumatta rakentaa oman polkunsa.
Kokoomuksen Kopra: Arviointimenettely tuo Etelä-Karjalalle tukea ja lisäaikaa – tavoitteena on turvata tulevaisuuden palvelut16.6.2026 12:06:45 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriö on käynnistänyt Etelä-Karjalan hyvinvointialueella arviointimenettelyn. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan, kansanedustajan ja aluevaltuutetun Jukka Kopran mukaan eteläkarjalaisten ei ole syytä huolestua palveluiden kohtalosta.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itärajan vihreä muuri etenee – selvityksen mukaan ennallistamisesta merkittävää apua sekä puolustukselle että luonnolle15.6.2026 19:02:03 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Pauli Aalto-Setälä pitää itärajan ennallistamista merkittävänä hankkeena sekä luonnon monimuotoisuuden että maanpuolustuksen näkökulmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme