Kokoomuksen Limnéll ehdottaa kansalaisten turvallisuuskoulutusta kriisi- ja poikkeusoloihin
16.1.2025 14:00:00 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden tohtori Jarno Limnéll ehdottaa käyttöönotettavaksi kansalaisen turvallisuuskorttia, joka sisältäisi esimerkiksi perustiedot kotivarasta tietoturvaan sekä perustaidot kyberhyökkäyksiltä ja informaatiovaikuttamiselta suojautumiseen. Tarkoituksena on parantaa kansalaisten valmiuksia erilaisten häiriötilanteiden varalle.

Kokoomuksen kansanedustaja Jarno Limnéllin mukaan pärjääminen entistä epävakaammassa ja nopeammin muuttuvassa turvallisuusympäristössä on muuttunut uudeksi, moderniksi kansalaistaidoksi.
”Vaikka tietoa on ja etsivä löytää, haaste on tuoda tämä tieto myös heidän ulottuvilleen, joita asia ei normaalioloissa kiinnosta. Suomessa on jo nykyään monia sertifioituja kursseja ja koulutuksia, joita voidaan pitää kansalaistaitoina, esimerkiksi ensiapukurssit. Jos kansalaistaitoja halutaan päivittää tähän päivään vastaaviksi, olisi tarpeellista toteuttaa samalla periaatteella toimiva kansalaisen kriisi- ja poikkeusolojen turvallisuuskortti”, Limnéll ehdottaa.
Kansalaisen turvallisuuskortin sisältöä olisivat esimerkiksi perustiedot kotivarasta tietoturvaan sekä perustaidot kyberhyökkäyksiltä ja informaatiovaikuttamiselta suojautumiseen.
”Koulutus voitaisiin sisällyttää valinnaisena esimerkiksi koulutussuunnitelmaan. Sen voisi toteuttaa, samalla tapaa kuin ensiapukurssit, työnantajan maksamana tai kolmannen sektorin tarjoamana", Limnéll sanoo.
Limnell nostaa esiin tänään julkaistun yhteiskunnan turvallisuusstrategian ja muuttuneen turvallisuusympäristön.
”Vaikka edellisestä turvallisuusstrategiasta on jo lähes vuosikymmen, on maailma aivan eri asennossa kuin vuonna 2017. Yksi keskeinen asia on kuitenkin pysynyt samana: Suomessa meistä jokainen on keskeinen turvallisuuden tuottaja. Se on samalla sekä oikeus että velvollisuus. Suomen vahvuus on osaava kansa, jolla on halu puolustaa yhteistä isänmaatamme. Kansalaisen turvallisuuskortti vahvistaisi näistä molempia: sekä osaamista että halua”, Limnéll päättää.
Suomalainen kokonaisturvallisuusmalli on Limnéllin mukaan maailman mittakaavassa poikkeuksellinen.
“Se rakentuu meistä joka ikisen varaan. Jokainen osallistuu kykyjensä ja kykenemisensä mukaan. Kyse ei ole pelkästään omasta pärjäämisestä hätätilanteessa vaan roolista yhteiskunnassa: läheisten tukena ja osana poikkeusolojen tilapäisjärjestelyjä” Limnéll päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sirén: EU ja Intia sopivat vapaakaupasta – jopa 2 miljardin kuluttajan markkinat avaavat Suomelle kasvun mahdollisuuksia27.1.2026 14:32:02 EET | Tiedote
Euroopan unioni ja Intia ovat päässeet sopimukseen historiallisesta vapaakauppasopimuksesta, joka luo jopa kahden miljardin ihmisen yhteiset markkinat. Kyseessä on maailman suurimpiin lukeutuva kauppasopimus, jolla arvioidaan olevan merkittävä vaikutus Euroopan ja Suomen talouskasvuun.
Kokoomuksen Partanen: Lindtmanin puheet ovat täysin ristiriidassa tekojen kanssa26.1.2026 18:35:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin väitteen siitä, ettei nykyisessä talouden tilanteessa oltaisi, jos SDP olisi vallassa. Mittavaa veronkorotuspakettia kasvun reseptiksi tarjonnut Lindtman on vastustanut järjestelmällisesti hallituksen sopeutustoimia, mutta vaatiikin yhtäkkiä lisää säästöjä.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä lähtee kiertueelle – tulevina viikkoina lähes 40 tapahtumaa ympäri Suomen!26.1.2026 15:42:14 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä lähtee kiertämään Suomea Toivo kotiin -kiertueelle. Kiertueen tarkoituksena on kutsua suomalaiset yhteen tuomaan ideoita siitä, miltä Suomi näyttää 2030-luvulla ja mitä ratkaisuja suomalaisilla on aikamme suurimpien haasteiden ratkaisemiseksi.
Kokoomuksen Sirén: Mercosur-kauppasopimus vahvistaa Eurooppaa ja sen torppaaminen olisi vakava virhe21.1.2026 20:56:31 EET | Tiedote
EU:n ja Mercosur-maiden välinen kauppasopimus on historiallinen mahdollisuus Suomelle ja koko Euroopalle. Sopimuksen kaatuminen tai viivästyminen heikentäisi vientiä, yritysten kasvua ja EU:n strategista asemaa maailmassa, sanoo kokoomuksen kansanedustaja ja suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén.
Kokoomuksen Sarkomaa: Kotitalousvähennyksen nykyistä vahvempi käyttö osana senioreiden palveluja on arvioitava18.1.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa nostaa esiin tarpeen kehittää kotitalousvähennystä osana vanhuspalvelujen kokonaisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme