Vuoden matkailualue Suomessa jälleen valittu
Suomen matkailualan liitto SMAL ry, SUOMA ry, Visit Finland sekä Visitory Oy ovat vertailleet eri kuntia, seutukuntia sekä maakuntia keskenään seitsemättä kertaa vuonna 2024. Alueet on laitettu paremmuusjärjestykseen seuraavien kriteerien perusteella:
- Rekisteröityihin majoitusliikkeisiin saapuneiden vieraiden määrän kehitys
- Matkailijoiden viipymän kehitys
- Lomamatkailijoiden yöpymisten määrän tasainen jakautuminen eri kuukausille (sesonkivaihteluiden vähäisyys)
- Majoitusmyynti asukasta kohden.
Kilpailussa painotetaan matkailijamäärän kasvun lisäksi sesongin tasaisuutta sekä viipymän pidentymistä, jotka ovat olennaisia mittareita kestävän kehityksen näkökulmasta. Kestävä kehitys onkin noussut yhdeksi tärkeimmäksi trendiksi matkailualalla ja sen merkitystä matkailualueiden menestymisessä korostetaan yhä enemmän. Näin ollen voittaja-alueet eivät ole ainoastaan kyenneet kasvattamaan matkailuvolyymia alueellaan, vaan myös pidentämään matkailijoiden viipymää sekä rakentamaan vetovoimaisia matkailutuotteita eri sesongit huomioon ottaen.
Vertailuun on otettu mukaan ne kunnat, seutukunnat ja maakunnat manner-Suomessa, joista on saatavissa majoitustilastoja vähintään puolen vuoden ajalta. Alueita oli vertailussa yhteensä 129. Mikään alueista ei ollut paras kaikilla mittareilla mitattuna, mutta menestyneimmät matkailualueet sijoittuvat kärkipäähän kolmella neljästä alueen matkailullista menestystä mittaavista tekijöistä.
Vuoden matkailualueeksi Suomessa valittiin Enontekiö. Toiseksi tuli Helsinki ja kolmanneksi Vantaa. Enontekiö sai vertailussa 82,3 pistettä 100:sta mahdollisesta. Helsinki sai 82,1 pistettä ja kolmanneksi tullut Vantaa 77 pistettä. Kilpailu ensimmäisen kahden alueen välillä oli todella tiukka – ero vain 0,2 pistettä.
Vuoden matkailualue Suomessa valitaan vuosittain. Palkitsemisella halutaan kiinnittää huomiota niihin asioihin, joiden kehittäminen tulisi olla matkailualueiden tavoitteena.
Lisätietoja:
Pasi Nurkka, Visitory Oy, puh. 040 5055 903
Heli Mäki-Fränti, SMAL ry, puh. 09 4133 3550
Jenni Kemppainen, SMAL ry, puh. 09 4133 3530
Suvi Ahonen, SUOMA ry, puh. 050 4328 725
Kristiina Hietasaari, Visit Finland, puh. 040 7788 918
Yhteyshenkilöt
Heli Mäki-FräntiToimitusjohtaja, SMAL
Puh:040 575 1303heli.maki-franti@smal.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen matkailualan liitto ry- SMAL
Vaatimus palvelumaksujen palauttamisesta kuljetuspalvelun peruuntuessa vaarantaa matkatoimistojen toiminnan25.6.2025 12:03:19 EEST | Tiedote
Eurooppalaisia matkatoimistoja ja matkanjärjestäjiä edustava ECTAA on pettynyt ja huolissaan Euroopan parlamentin liikennevaliokunnan tuoreesta äänestystuloksesta liittyen kahteen matkustajien oikeuksia koskevaan asetusehdotukseen. Parlamentin liikennevaliokunta katsoo, että kuljetuspalvelun, kuten lennon, peruuntumistilanteessa matkustajalla on lipun hinnan palautuksen ohella oikeus saada takaisin myös lipun varaamistoiminnoista matkatoimistolle maksamansa palvelumaksu. Tämä linjaus on merkittävä uhka matkatoimistojen toimintaedellytyksille, onhan peräti 98 % eurooppalaisista matkatoimistoista mikro- tai pk-yrityksiä.
Matkailuala huolissaan jatkuvien työtaistelutoimien vaikutuksista kesän sesonkiin – Ala kiittää lentäjien kiistan ratkeamista18.6.2025 12:39:33 EEST | Tiedote
Vuoden vilkkain matkailusesonki on käynnistymässä, mutta lentoliikenteen palveluihin liittyvien lakkojen jatkuminen tuo suurta epävarmuutta niin matkustajien kuin matkailuyritysten suunnitelmiin. Viime syksystä lähtien lentoliikenteeseen vaikuttaneet työtaistelutoimet ovat aiheuttaneet runsaasti ylimääräistä työtä myös matkatoimistoille ja matkanjärjestäjille. Lentäjien kiistan ratkeaminen oli helpotus koko suomalaiselle matkailualalle. Ratkaisukeskeistä otetta peräänkuulutetaan myös IAU:n ja Paltan edelleen käynnissä oleviin neuvotteluihin.
Lentoliikennettä riivaavat lakot horjuttavat suomalaista matkailualaa6.6.2025 13:35:38 EEST | Tiedote
Viime syksystä lähtien lentoliikennettä kurittaneet lakot alkavat tuntua yhä konkreettisemmin ja laajemmin suomalaisen matkailutoimialan yrityksissä. Epävarmuus syö sekä yritysten että matkustajien luottamusta matkojen toteutumiseen. Lakot koettelevat kansallisen lentoyhtiömme Finnairin taloutta ja mainetta, mutta lakoilla on dramaattisia vaikutuksia myös muihin matkailuyrityksiin. Lakot ajavat erityisesti matkatoimistot ja matkanjärjestäjät ahtaalle, kun matkojen peruutuksiin ja aikataulumuutoksiin liittyvä kuluttajansuoja velvoittaa yritykset monissa tilanteissa maksamaan asiakkaille hinnanalennuksia tai jopa palauttamaan peruuntuneen matkapaketin koko hinnan.
Finnish Travel Gala jakaa vuotuiset matkailualan palkinnot – ehdokkaiden asettaminen käynnissä2.6.2025 13:45:06 EEST | Tiedote
Jo seitsemättä kertaa järjestettävässä suomalaisen matkailualan omassa gaalassa palkitaan mm. Vuoden matkanjärjestäjä, Vuoden kuljetusyhtiö, Vuoden majoitusliike ja Vuoden ulkomainen sekä kotimainen matkailukohde tai nähtävyys. Messukeskuksen Siivessä 31.10.2025 järjestettävän, Sami Kurosen juontaman palkintogaalan ehdokkaisiin pääsevät vaikuttamaan nyt niin suuri yleisö kuin matkailualan ammattilaiset.
Matkailugaala nosti esiin alan arvostetuimmat toimijat ja kohteet1.11.2024 23:00:00 EET | Uutinen
Suomalainen matkailuala kansainvälisine vieraineen kokoontui perjantaina 1.11. palkitsemaan suuren yleisön ja matkailuammattilaisten valitsemia matkailuyrityksiä, -toimijoita ja kohteita. Kuudetta kertaa järjestetty Finnish Travel Gala kokosi yhteen ennätykselliset 440 matkailualan ammattilaista, heidän yhteistyökumppaneitaan ja muita toimialan sidosryhmiä. Juhlailta huipentui kahdentoista eri palkintokategorian voittajien julkistamiseen. Palkintokategorioiden voittajat määräytyivät NPS-suosittelumittarin (Net promoter score) perusteella, eli pohjautuen suuren yleisön ja matkailuammattilaisten antamiin vastauksiin ’Kuinka todennäköisesti suosittelisit ehdokasta ystävällesi tai kollegallesi?’. Voittaja kussakin kategoriassa oli korkeimman tuloksen saanut ehdokas. Kolme palkintokategorioista oli suunnattu ainoastaan matkailualan ammattilaisille, yrityksissä matkahallinnosta vastaaville henkilöille ja muuten työssään matkailualan yritysten kanssa tekemisissä oleville. Äänestäjiä heinä-elo
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme