Suomalainen veneala esittäytyy Düsseldorfin kansainvälisessä suurtapahtumassa
Suomen veneilyala tekee jälleen vahvan esiintymisen boot Düsseldorf -messuilla, jotka käynnistävät Euroopan veneilyvuoden. Tänä vuonna messuilla on mukana 11 suomalaista venemerkin lisäksi veneiden sähkömoottorijärjestelmien edelläkävijä Oceanvolt sekä kuivapukuja erilaisiin vesiharrastuksiin valmistava Ursuit. Suomalaisyritysten veneitä messuilla on esillä lähes 50.

Tänä vuonna boot Düsseldorf on avoinna yleisölle 18.–26. tammikuuta päivittäin klo 10–18.
214 000 kävijää 120 maasta, yli 1 500 näytteilleasettajaa 67 maasta sekä 220 000 neliömetriä näyttelytilaa 16 messuhallissa tekevät boot Düsseldorfista maailman suurimman vene- ja vesiharrastusmessun. Tapahtuma on tärkeä sekä veneilyn harrastajille että alan ammattilaisille, jotka saapuvat Düsseldorfiin eri puolilta maailmaa tutustumaan alan uusimpiin tuotteisiin.
Venealan keskusliitto Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo kuvailee boot Düsseldorfia alan tärkeimmäksi kansainväliseksi näyttelyksi, jonne suomalainen vientiteollisuus tulee vahvalla panostuksella.
”Vuoden ensimmäisillä messuilla kaikilla suomalaisyrityksillä on uutuuksia esiteltävänä, joten tapahtuma on tärkeä sekä kuluttajamarkkinoinnin että jälleenmyyntiverkoston kannalta”, Pajusalo kertoo.
Suomalaisia veneitä Motor Boat Awards -finaalissa
Venemessujen lisäksi Düsseldorfissa juhlitaan tammikuussa venealan kohokohtia Motor Boat Awards -kilpailun merkeissä. Palkintoja pidetään yleisesti venealan Oscar-palkintoina. Tänä vuonna peräti kuusi suomalaista venettä on päässyt finaaliin.
Kaikki veneet on koeajettu ja tekniset asiantuntijat ovat testanneet ne perusteellisesti. Voittajat julkistetaan näyttävässä palkintoseremoniassa Düsseldorfissa tiistaina 23. tammikuuta.
Motor Boat Awards -palkinnot järjestää Motor Boat & Yachting -lehti. Veneitä arvioidaan yksinomaan suunnittelun, suorituskyvyn ja hinta-laatusuhteen perusteella.
Vuoden 2025 Motor Boat Awardsin suomalaiset finalistit:
Vuoden paras urheiluvene
Vuoden parhaat seikkailuveneet
Finnboatin jäsenyritykset boot Düsseldorfin halleissa 1 ja 4:
Finnboat on Suomen vahvan veneteollisuuden ja -kaupan kattojärjestö. Finnboatin jäsenistö kattaa lähes sataprosenttisesti maan kotimaisen veneteollisuuden liikevaihdon ja veneviennin arvon.
Finnboat: Halli 1 / C50
https://www.finnboat.fi/fi/
Botnia Marin / Targa
Botnia Marin Oy Ab laadukkaista ja innovatiivisista Targa-veneistä tunnettu venevalmistaja. Targa-veneet valmistetaan Pohjanmaalla perinteisiä veneenrakennusmenetelmiä ja moderneja teknologioita hyödyntäen. Targa-veneitä kehittää ja valmistaa yli 250 korkeasti koulutettua ammattilaista Suomen ainutlaatuista merellistä perinnettä kunnoittaen.
Targa: Halli 1 / B54
https://www.targa.fi/
Inhan Tehtaat / Buster, Cross ja Yamarin
Inhan Tehtailla on yli 70 vuoden kokemuksen veneiden suunnittelusta ja valmistuksesta. Düsseldorfissa esitellään laaja valikoima eri tyyppisiä ja erilaisiin käyttötarkoituksiin soveltuvai veneitä Buster-, Yamarin ja Yamarin Cross -mallistoista. Näyttelyn pienin vene on alumiinirakenteinen monikäyttövene Buster XSr ja suurin Yamarinin day cruiser -malliston lippulaiva Yamarin 88 DC.
Buster, Cross ja Yamarin: Halli 4 / A23
Keski-Euroopan ensiesittelyssä boot Düsseldorfissa
- Cross 55 BR – Täysin uusi lisäys Cross-mallistoon, joka yhdistää tyylikkään muotoilun ja alumiinirungon kestävyyden monipuoliseen ja käytännölliseen.
- Buster SuperMagnum – Ensiesittely varustettuna Yamahan edistyksellisellä F350 V6 -perämoottorilla, joka tarjoaa huipputason suorituskykyä ja innovatiivisia ominaisuuksia.
Näyttelyveneet:
Buster-alumiiniveneet
Cross-alumiiniveneet
Yamarin-moottoriveneet
Linex-Boat / Nord Star
Linex-Boat Oy on suomalainen perheyritys, joka valmistaa ensiluokkaisia käsintehtyjä Nord Star -veneitä vapaa-ajan ja ammattikäyttöön. Nord Star -veneet tunnetaan erinomaisesta käsiteltävyydestä, mukavuudesta ja turvallisuudesta haastavissakin olosuhteissa.
Nord Star: Halli 1 / B51
https://nordstar.fi/
Näyttelyveneet:
Sargo
Kokkolalainen Sargo valmistaa luotettavia, jykeviä pitkän veneilykauden matka- ja yhteysveneitä. Liukuvat veneet sopivat myös avomerelle ja tarjoavat erinomaisten ajo-ominaisuuksien lisäksi laatua ja mukavuutta myös kannen alla. Perheyritystä luotsaa jo kolmas sukupolvi, jonka veljekset Thomas ja Johannes Sarin ovat paikalla messuilla. Esillä on sekä lippulaiva Sargo 45 että hieman pienemmät mallit Sargo 36 ja Sargo 28.
Sargo: Halli 1 / B35
https://sargoboats.fi/
Näyttelyveneet:
Quarken
Quarken-venemalliston ydin on sen yksinkertaisuus ja huipputason pohjoismainen muotoilu. Mallisto kattaa 27–35 jalan veneet, ja tulevaisuudessa mallistoa on tarkoitus laajentaa yli 40 jalan kokoisiin veneisiin. Syksyllä 2024 Quarken 35 -mallisto laajeni uudella Grand Tourer -mallilla. BOOT Düsseldorfissa esillä ovat sisarmallit Quarken 35 Cabin Tourer ja Sport Tourer.
Quarken 35 -mallisto suunnitellaan, valmistetaan ja kootaan Suomessa. Veneen runko valmistetaan alipaineinfuusioteknologialla, mikä mahdollistaa lasikuituvahvuuden tarkkuuden ja tuotantoprosessin laadunvalvonnan. Lopputuloksena on vahva, ketterä ja kevyempi runko, joka kuluttaa vähemmän polttoainetta.
Erinomainen suorituskyky ja dynaaminen käsiteltävyys takaavat luokkansa parhaan ajettavuuden, turvallisuuden ja merikelpoisuuden myös haastavissa olosuhteissa. Veneiden painojakauma on täydellisesti yhteensopiva Yamaha 300 ja 350 -perämoottorimallien (valinnainen) kanssa.
Quarken: Halli 4 / B22
https://www.quarken.com/
Näyttelyveneet:
Muut Finnboatin jäsenyritykset boot Düsseldorf 2025 -tapahtumassa
Axopar Boats
Axopar tunnetaan veneilyn maailmassa innovatiivisista ja suorituskykyisistä veneistään, joissa yhdistyvät ajettavuus, moderni muotoilu, toiminnallisuus ja modulaarisuus. Mallisto sisältää veneitä kokoluokassa 22–45 jalkaa.
Axopar: Halli 4 / B59
https://www.axopar.com/
Näyttelyveneet:
- Axopar 22 T-Top
- AX/E 25 Cross Top
- Axopar 29 XC Cross Cabin
- Axopar 29 Sun Top
- Axopar 29 CCX
- Axopar 37 XC Cross Cabin
- Axopar 37 Sun-Top
- Axopar 45 Cross Top
- Axopar 45 XC Cross Cabin
- BRABUS Shadow 1000 XC Cross Cabin
- BRABUS Shadow 1200 Cross Top
Bella Boats: Aquador
Bella Boats esittelee Düsseldorfissa kaksi Aquador-brändin mallia: ylellisen vapaa-ajan käyttöön suunnitellun Aquador 300 HT:n sekä täysin uuden Aquador 400 HT:n. Aquador 300 Hard Top on hienostunut 30-jalkainen vene, joka on suunniteltu niille, jotka arvostavat mukavuutta, ylellisyyttä, tilavuutta ja viihtyisyyttä. .
Bella Boats (Bella-Veneet Oy) on yksi Suomen suurimmista venetehtaista. Yli 50 vuoden veneenrakennuskokemuksellaan Bella valmistaa Aquador-, Flipper-, Falcon- ja Bella-venemerkkejä.
Bella Boats: Halli 4 / A56
https://www.bellaboats.fi/
Oceanvolt
Vuonna 2004 perustettu Oceanvolt on johtava veneiden puhtaiden sähköisten voimansiirtojärjestelmien valmistaja. Oceanvolt tarjoaa turvallisia, luotettavia ja innovatiivisia sähkömoottoreita, jotka edistävät kestävyyttä ja tarjoavat ylivoimaiset energiantuottokyvyt markkinoilla. Yrityksen pääkonttori sijaitsee Helsingissä, ja Oceanvolt on voittanut lukuisia palkintoja järjestelmiensä innovatiivisuudesta.
Oceanvolt: Halli 10 / A49
https://oceanvolt.com/
Saxdor Yachts
Saxdor-mallisto koostuu neljästä kokoluokasta: 20, 27, 32 ja 40 jalkaa. Saxdor yhdistää italialaisen huippusuunnittelun, amerikkalaisen käytännöllisyyden, saksalaisen laadun ja ranskalaisen kilpailukykyisen hinnoittelun skandinaaviseen veneilytyyliin. Kaikissa Saxdor-veneissä on Mercury-moottorit.
Saxdor: Halli 4 / D39
https://saxdoryachts.com/
Näyttelyveneet:
- Saxdor 400 GTC
- Saxdor 400 GTO
- Saxdor 340 GTWA
- Saxdor 320 GTO
- Saxdor 320 GTC
- Saxdor 270 GTO
Ursuit
Ursuit valmistaa kuivapukuja kaikenlaisiin vesiaktiviteetteihin, sekä veden pinnan alla että sen päällä. Päätuotevalikoima sisältää sukellukseen, pelastukseen ja vapaa-aikaan suunnitellut kuivapuvut. Ursuitin tuotteita käyttävät ammattilaiset, kuten palokunnat, pelastajat ja sotilaat, sekä intohimoiset kalastajat, purjehtijat ja muut vesiharrastajat.
Ursuit: Halli 12 / J05
https://www.ursuit.com/
XO Boats
XO Boats valmistaa innovatiivisia crossover-veneitä, joissa yhdistyvät alumiininen syvä-V-runko ja lasikuituteknologian mahdollistama esteettinen muotoilu nykyaikaisella. Tänä vuonna maailman ensi-iltansa boot Düsseldorfissa saa XO EXPLR 44, täysin alumiininen suuri seikkailuvene.
XO Boats: Halli 4 / D40
https://xoboats.com/
Näyttelyveneet:
- XO DFNDR A8
- XO DFNDR 9
- XO EXPLR 10 S+
- XO EXPLR 44, 2 x 600 hp
- XO EXPLR 44, 3 x 400 hp
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko PajusaloToimitusjohtajaVenealan Keskusliitto Finnboat ry
Puh:+358 40 673 4032jarkko@finnboat.fiKuvat
Linkit
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finnboat
Finnboat tog den internationella båtpressen till Skärgårdshavet19.6.2025 15:29:16 EEST | Pressmeddelande
I juni fick internationella båtjournalister möjlighet att bekanta sig med den finländska skärgården och de senaste nyheterna från inhemska båttillverkare. Pressevenemanget, som Båtbranschens Centralförbund Finnboat ordnade för 27:e gången, samlade 30 journalister från 11 länder. Nästan 20 finländska båtar fanns tillgängliga för provkörning. Framöver planeras exportfrämjandet inom båtbranschen i allt högre grad att kombineras med ett tydligare turismfokus.
Finnboat toi kansainväliset veneilytoimittajat Saaristomerelle19.6.2025 15:29:16 EEST | Tiedote
Kansainvälisten venelehtien toimittajat tutustuivat Suomen saaristoon ja suomalaisvalmistajien uutuusveneisiin kesäkuussa jo 27. kerran. Venealan Keskusliitto Finnboatin järjestämässä lehdistötapahtumassa oli 30 toimittajaa 11 maasta ja heillä koeajettavana liki 20 suomalaisvenettä. Jatkossa venealan vienninedistämistapahtumaan nivotaan yhteen myös matkailunäkökulmaa.
Efter en regnig inledning fick båtmässan i Nådendal njuta av soliga dagar28.5.2025 14:44:50 EEST | Pressmeddelande
Den traditionella båtmässan i Nådendal ordnades i helgen för första gången under ledning av Båtbranschens Centralförbund Finnboat. Bryggplatserna var fullbokade och över hundra nya samt ett tjugotal begagnade båtar ställdes ut. Fredagen bjöd på kyligt väder, men redan följande dag lättade molnen och solen spred sin värme över gästhamnen i Nådendal.
Venemessuilla päästiin sateisen perjantain jälkeen nauttimaan Naantalin auringosta28.5.2025 14:44:50 EEST | Tiedote
Perinteikkäät Naantalin Venemessut järjestettiin viime viikonloppuna ensimmäistä kertaa Venealan Keskusliitto Finnboatin luotsaamana. Messuille varatut laiturit olivat täynnä ja esillä oli yli sata uutta venettä sekä parikymmentä käytettyä. Aloituspäivä perjantai oli kolea, mutta sää koheni jo lauantaina ja vierasvenesatamassa päästiin nauttimaan Naantalin auringosta.
Pauli Aalto-Setälä får Skärgårdshavspriset 202523.5.2025 16:35:36 EEST | Pressmeddelande
Skärgårdshavspriset 2025 har tilldelats riksdagsledamoten Pauli Aalto-Setälä. Priset delades ut på fredagen under invigningen av Nådendals Båtmässa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme