
Taidetestaajat kuuluu kokonaisuuteen
Suomen lastenkulttuuriliitto ry
Missä taidetestataan ensi lukuvuonna? 8.-luokkalaisille luvassa unohtumattomia elämyksiä
20.1.2025 11:33:25 EET | Suomen lastenkulttuuriliitto ry | Taidetestaajat | Tiedote
Taidetestaajat-kulttuurikasvatusohjelman ohjelmavalinnat lukuvuodelle 2025–2026 on tehty. Kaikki Suomen 8.-luokkalaiset pääsevät taidevierailuille Suomen Kulttuurirahaston ja Svenska kulturfondenin tuella.

Taidetestaajat on Suomen suurin kulttuurikasvatusohjelma, joka tarjoaa kaikille Suomen kahdeksasluokkalaisille ja heidän opettajilleen kaksi vierailua korkealaatuisen taiteen pariin. Nuoret pääsevät myös arvioimaan kokemustaan. Toiminta tavoittaa vuosittain yli 70 000 henkeä – kaikki Suomen kahdeksasluokkalaiset sekä ryhmiä valvojat opettajat ja avustajat.
Viime viikolla tehtiin päätös ohjelmavalinnoista, jotka ovat mukana taidetestauskohteina lukuvuonna 2025–2026. Taidetoimijoita valittiin eri puolilta Suomea mukaan yhteensä 91. Osalta taidetoimijoista on valittu mukaan useampi kuin yksi teos ja teosten kokonaismäärä nousee yli sataan.
Lista mukaan valituista taidetoimijoista löytyy Taidetestaajat.fi-verkkosivustolta ja tiedotteen liitteistä. Tarkempi lista esitettävistä teoksista ja vierailtavista näyttelyistä julkaistaan toukokuussa 2025.
Yksityisten säätiöiden kustantamia taide-elämyksiä
Avoimeen Taidetestaajat-ohjelmahakuun tuli määräaikaan mennessä ennätykselliset 183 hakemusta, jotka tarjosivat ohjelmalle liki kahtasataa elämystä eri puolilta Suomea. Edellisenä, niinikään ennätyksellisenä vuonna hakemuksia tuli 135.
“Saimme paljon todella hyviä hakemuksia, ja karsiminen oli vaikeaa. Rannalle jäi paljon todella kovia hakijoita”, kertoo Taidetestaajat-ohjelman päällikkö Joonas Keskinen.
“Hakemusten suuri määrä heijastelee varmasti kulttuurialan vaikeaa taloustilannetta. Sellaisetkin toimijat, jotka eivät aiemmin ole taidetestaukseen hakeneet, yrittävät nyt löytää yleisöjä uusilla keinoilla”, arvelee Keskinen.
Taidetestaajat-ohjelmaan valituilta toimijoilta ostetaan elämykseen pääsylippuja, ja lisäksi ohjelma maksaa oppilasryhmien matkat koululta taidekohteeseen ja takaisin. Ohjelmaa koordinoi Suomen lastenkulttuuriliitto, ja sitä rahoittavat Suomen Kulttuurirahasto ja Svenska kulturfonden, jotka ovat luvanneet rahoittaa ohjelmaa kevääseen 2027 saakka. Tavoitteena on, että ohjelman rahoitus saadaan siirrettyä viimeistään tuolloin valtion budjettiin.
Jotain vanhaa, jotain uutta
Nuorille tarjotaan laadukkaita taidevierailuja laajasti taiteen eri alueilta. Joka vuosi ohjelmaan valitaan mukaan sekä perinteisiä taiteenlajeja, kuten oopperaa, teatteria ja taidenäyttelyitä, että modernimpaa taidetta, kuten nykytanssia ja -sirkusta. Kriteerinä valituille sisällöille pidetään sitä, että ne ovat ikäluokalle sopivia ja ammattitaiteilijoiden toteuttamia.
“Tavoitteena on tarjota nuorille kurkistuksia myös maailmoihin, jotka eivät ole heille välttämättä lainkaan tuttuja”, kertoo Keskinen.
Valinnoissa kiinnitettiin erityistä huomiota hakemuksessa esitettyyn suunnitelmaan elämykseen kuuluvasta pedagogisesta työstä. Valintaan vaikuttivat lisäksi yli 500 hengen oppilas- ja opettajaraatien hakemuksille antamat kiinnostavuuspisteet sekä käytännön seikat liittyen alueellisten vierailukohteiden tarjontaan, aikatauluihin ja yleisökapasiteetteihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Joonas KeskinenpäällikköSuomen lastenkulttuuriliitto ry
Puh:+358 44 978 4893joonas.keskinen@taidetestaajat.fiMarianna Penttiläviestintä- ja tapahtumakoordinaattoriSuomen lastenkulttuuriliitto ry
Materiaalipyynnöt
Kuvat
Liitteet
Linkit
Taidetestaajat – jotta jokainen kasi voisi tuntea taiteen
Taidetestaajat on Suomen suurin kulttuurikasvatusohjelma, joka tarjoaa kaikille Suomen kahdeksasluokkalaisille ja heidän opettajilleen 1–2 vierailua lukuvuodessa korkealaatuisen taiteen pariin. Toimintamme tavoittaa vuosittain noin 70 000 henkeä, kaikista Suomen kunnista. Vierailujen määrä ja kohteet vaihtelevat lukuvuosittain saamastamme rahoituksesta riippuen.
Toiminnan ydintavoitteena on tarjota nuorille taide-elämyksiä ja työkaluja muodostaa kokemuksestaan perusteltu mielipide. Mitä mieltä he ovat kokemastaan? Lähtisivätkö he uudelleen?

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taidetestaajat
Konsttestarna får finansiering i statsbudgeten för läsåret 2027–20282.9.2026 11:49:05 EEST | Pressmeddelande
”Konsttestarnas verksamhet finansieras med 3,5 miljoner euro under läsåret 2027–2028”, konstateras i statsrådets pressmeddelande om regeringens budgetproposition. Finansieringen gör det möjligt för alla åttondeklassare att delta i ett konstbesök under det kommande läsåret.
Taidetestaajat-toiminta valtion budjettiin kaudelle 2027–20282.9.2026 11:49:05 EEST | Tiedote
“Taidetestaajien toimintaa rahoitetaan 3,5 miljoonalla eurolla lukuvuonna 2027–2028”, todetaan valtioneuvoston tiedotteessa hallituksen talousarvioesityksestä. Rahoitus mahdollistaa ensi lukuvuonna yhden taidevierailun jokaiselle 8.-luokkalaiselle.
Undervisnings- och kulturministeriet föreslår finansiering för Konsttestarna – anslaget lämnades ändå bort ur finansministeriets förslag19.8.2026 12:41:33 EEST | Pressmeddelande
Undervisnings- och kulturministeriet föreslog ett anslag på 3,5 miljoner euro för att fortsätt Konsttestarna-verksamhet, men finansministeriet lämnade bort anslaget ur sitt eget förslag. Det prisbelönta programmet upphör efter detta läsår om staten inte beviljar finansiering.
Opetus- ja kulttuuriministeriö ehdottaa taidetestaukselle rahoitusta – määräraha jätettiin kuitenkin pois valtiovarainministeriön ehdotuksesta19.8.2026 12:41:33 EEST | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö ehdotti 3,5 miljoonan euron määrärahaa Taidetestaajat-toiminnan jatkamiseksi, mutta valtiovarainministeriö jätti sen pois omasta ehdotuksestaan. Palkittu ohjelma päättyy tämän lukuvuoden jälkeen, jos rahoitusta ei saada valtiolta.
Konstupplevelserna i Konsttestarna 2026–2027 publicerade – se listan!6.5.2026 15:53:50 EEST | Pressmeddelande
Målen för de konstbesök som genomförs inom Konsttestarna-programmet nästa läsår har nu publicerats. Det läsår som nu offentliggjorts kan bli programmets sista, ifall inte finansiering fås via statsbudgeten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

